Podpowiadamy jak urządzić balkon

  Podpowiadamy jak urządzić balkon

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Nawet na niewielkiej powierzchni można wyczarować przytulny kącik.

  Nawet na niewielkiej powierzchni można wyczarować przytulny kącik.

  Czy można sobie wymarzyć lepszy początek dnia niż smaczne śniadanie i kawa na słonecznym, pachnącym kwiatami balkonie?
  Nawet na niewielkiej powierzchni można wyczarować przytulny kącik.

  Nawet na niewielkiej powierzchni można wyczarować przytulny kącik.

  Balkon to ważny element mieszkania. Rozległy, pięknie ukwiecony taras może być miejscem wytchnienia, a zarazem namiastką ogrodu.

  Sprawdzona recepta na własny wymarzony zakątek?
  Po pierwsze - usunąć z balkonu graty. Rower do piwnicy, stare szafki i szpargały na śmietnik. Podłogę można wyłożyć ozdobną deską tarasową z drewna egzotycznego, płytkami mrozoodpornymi lub sztuczną trawą.

  Jeśli do naszego mieszkania przylega duża weranda lub loggia, możemy wówczas zaszaleć i wstawić na taras obszerne fotele i stół z ratanu, wikliny lub drewna tekowego. Do tego kolorowe poduchy i zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń. Mnóstwo kwiatów, ziół, a w głębokich, obszernych donicach - pnącza, które osłonią ucztujących przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów.

  Najmniej kłopotliwy w uprawie będzie winobluszcz, który nie wymaga podpory - wystarczy mu zwykły mur, do którego podczepi się naturalnymi przylgami. Nad werandą można też zainstalować markizę, która ochroni taras przed palącym słońcem.

  Do stylowego obszernego balkonu pasują przepastne meble z ratanu lub wikliny.

  Wieczorem na dużej werandzie świeczki raczej nie wystarczą, warto więc zadbać o dyskretne, ale skuteczne oświetlenie. Do drewnianych mebli będą pasowały stylowe, ocynkowane lampy lub papierowe lampiony. Sprawdzą się również solarne lampy.

  Na niewielkiej przestrzeni też można stworzyć niepowtarzalny klimat. Wystarczy odpowiednio dobrać meble, płytki i rośliny. Na małym balkonie powinna dominować jasna kolorystyka, będą pasowały ażurowe, składane mebelki. Ponieważ parasola raczej tu nie zmieścimy, radzimy zamontować bambusowe rolety. Wystarczy przykręcić dwie rolety do spodu balkonu sąsiada i problem słońca mamy rozwiązany.

  Aranżując wystrój balkonu, należy starannie dobrać kwiaty, bo to one będą największą ozdobą naszego azylu. Na balkonach północnych posadźmy niezapominajki, pierwiosnki i begonie, od strony południowej - surfinie i pelargonie. Nasturcje, lobelie czy bratki będą nam pięknie rosły od strony zachodniej i wschodniej, ponieważ lubią umiarkowane nasłonecznienie.

  Właściciele dużych, niezbyt nasłonecznionych tarasów mogą pokusić się o postawienie kilkusetlitrowych donic i posadzić iglaste drzewa lub krzewy, które będą ozdabiać balkon przez cały rok. Najładniej będą się prezentowały miniaturowe odmiany świerków, sosen, jodeł, jałowców, cyprysów i cyprysików.

  Planując dobór kwiatów, warto też zwrócić uwagę na zapach, jaki wydzielają. Jeśli wolicie łagodne aromaty, posadźcie pnący groszek, lantalę, maciejkę lub tytoń ozdobny. Pamiętajcie też, że zbyt silna woń kwiatów może być z czasem nużąca, dlatego lepiej nie mieszać gatunków o intensywnym zapachu.

  Joanna Mentel

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo