Wtorek
  17.01.2017

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  Rozwiń
  Wtorek
  Zwiń

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  600 tys. użytkowników, 6 milionów odsłon #10urodzinyGP24

  Jak wykonać ogrodzenie?

  Jak wykonać ogrodzenie?

  ARTUR KOSTECKI artur.kostecki@gk24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Dobrze wykonane ogrodzenie z pewnością będzie dumą jego właściciela.

  Dobrze wykonane ogrodzenie z pewnością będzie dumą jego właściciela. ©Fot. Atlas

  Ogrodzenie zapewnia ochronę prywatności. Spełnia ono również ważną funkcję estetyczną - jest widoczną z zewnątrz oprawą domu.
  Dobrze wykonane ogrodzenie z pewnością będzie dumą jego właściciela.

  Dobrze wykonane ogrodzenie z pewnością będzie dumą jego właściciela. ©Fot. Atlas

  Zbudowanie ogrodzenia i jego wykończenie do najtańszych nie należą. Dlatego też, w wersji oszczędnościowej, z boków i tyłu domu wykonywane jest ono najczęściej z metalowej siatki, powlekanej plastikiem. Jego reprezentacyjna, frontowa część zwykle jest murowana lub wylewana z betonu, a następnie obkładana różnego typu okładzinami. Materiał do budowy i wykończenia ogrodzenia zależny jest od naszych upodobań i zasobności portfela. Mamy do wyboru m.in. klinkier, polne otoczaki, łupki, a także granit, marmur, piaskowiec oraz gres i inne okładziny ceramiczne.

  Bez wykwitów

  Najpopularniejszym bodaj materiałem do budowania i wykończenia ogrodzenia jest klinkier - trwały, o małej nasiąkliwości, odporny na zabrudzenia, łatwy do utrzymania w czystości. Do murowania i spoinowania cegieł klinkierowych oraz spoinowania płytek klinkierowych używa się zapraw specjalistycznych. Jest to gotowa sucha mieszanka, produkowana na bazie najwyższej jakości spoiwa cementowego, wypełniaczy kwarcowych i dodatków uszlachetniających. W swoim składzie zawiera tras, czyli minerał pochodzenia wulkanicznego, ograniczający możliwość wykwitów na wymurowanej powierzchni.

  Murowanie można wykonać na pełną spoinę, a następnie po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach (w zależności od warunków atmosferycznych, chłonności cegły oraz związanej z tymi czynnikami szybkości wiązania zaprawy) można przystąpić do profilowania spoiny. Wykonuje się je drewnianym lub plastikowym narzędziem o zaokrąglonym kształcie. Murowanie na tzw. pełną spoinę ograniczy możliwość przenikania wody do wnętrza ogrodzenia.

  Z kamienia

  Na tego typu ogrodzenia można stosować nie tylko kamienie twarde i zbite, na przykład granit i bazalt, ale i bardziej nasiąkliwe, takie jak wapień i piaskowiec. Fundament pod mur, wykonany z kamienia nasiąkliwego, powinien mieć izolację przeciwwilgociową. Grubość muru powinna odpowiadać przynajmniej 1/5 jego wysokości, a zarazem wynosić nie mniej niż 30 cm. Przed murowaniem kamienie należy dopasować, wyrównując je młotkiem kamieniarskim tak, aby nie rozpierały tych leżących niżej i dobrze do nich przylegały.

  Obłożone płytkami

  Mało efektowne ogrodzenie z betonu można okleić płytkami. Zanim zaczniemy je przyklejać, musimy przygotować podłoże. Musi być ono suche, równe, wolne od luźnych cząstek pyłu, oleistych i tłustych pozostałości. Drobne ubytki należy uzupełnić za pomocą zaprawy wyrównującej, służącej do wykonywania miejscowych napraw. Ważne jest, aby zredukować chłonność podłoża emulsją gruntującą.

  Otynkowane

  Jeżeli ogrodzenie ma zostać otynkowane, można do jego budowy użyć zwykłej cegły, bloczków gazobetonowych lub innych pustaków. Tego typu ogrodzenie podatne jest na wilgoć, dlatego też zaprawa i tynk powinny być mrozo- i wodoodporne. Bezwzględnie należy zadbać o wykonanie odpowiedniej hydroizolacji. Niedopuszczalna jest bowiem sytuacja, aby pod warstwę tynku akrylowego przedostawała się woda pochodząca z gruntu. Może to doprowadzić, w zimie, do uszkodzeń warstwy tynku.  Kapinos - mały ważny detal

  Słupki oraz cokoły murowane trzeba od góry zabezpieczyć przed wodą, aby nie wnikała do wnętrza i nie powodowała rozsadzania i niszczenia ogrodzenia. Najwygodniej jest kupić gotowe czapy i daszki, dbając o to, aby były odpowiedniej wielkości i wystawały kilka centymetrów poza obrys słupka i cokołu. Od spodu powinny mieć kapinos, żeby krople deszczu nie spływały po murze. Czapy i daszki są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach.

  Klinkieru i kamienia nie musimy impregnować, natomiast w miejscach szczególnie narażonych na zabrudzenia można zastosować preparaty hydrofobowe.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo