Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klimatyzatory - miły chłód w upały

Lina Szejner (www.nto.pl)
- Do małego mieszkania lub pomieszczenia (ok. 35 m kw.) polecam przenośne klimatyzatory - mówi Tomasz Żerdziński z opolskiej Castoramy.
- Do małego mieszkania lub pomieszczenia (ok. 35 m kw.) polecam przenośne klimatyzatory - mówi Tomasz Żerdziński z opolskiej Castoramy. Fot. Sławomir Mielnik
Za niewielkie pieniądze można sobie zapewnić w domu podczas gorącego lata temperaturowy komfort.

Do niedawna klimatyzator w mieszkaniu był rzadkością. Wkrótce może się stać standardowym elementem wyposażenia.

- Taniejący dolar i wzrastająca konkurencja producentów tego typu urządzeń sprawia, że na klimatyzację, która ma nam zapewnić przyjemny chłód w mieszkaniu podczas upałów, stać coraz więcej osób - mówi Ewald Korol, szef firmy Accord Service w Masowie. - Znacznie częściej niż dawniej montujemy je w blokach.

Klimatyzacja jest odwrotnością ogrzewania. Zapewnia schłodzenie powietrza w pomieszczeniu, ale nie dostarcza świeżego ani nie usuwa nadmiaru dwutlenku węgla. Receptą na dobrą jakość powietrza w klimatyzowanym pomieszczeniu jest dobrze działająca wentylacja.

Wybór klimatyzatorów jest obecnie na rynku bardzo duży. Decydując się na określony typ, bierzemy pod uwagę przede wszystkim wielkość pomieszczenia, które mamy zamiar schładzać, liczbę urządzeń elektrycznych emitujących energię, które się w nim znajdują, liczbę osób w nim przebywających, a także stopień nasłonecznienia.

- Najpopularniejsze są klimatyzatory typu split lub multisplit, montowane na stałe. Ich ceny zależne są m.in. od mocy, ale nie tylko - wyjaśnia Ewald Korol. - Tradycyjne, najprostsze, a także najtańsze, funkcjonują podobnie jak lodówka. Urządzenie co pewien czas włącza się i po osiągnięciu żądanej temperatury, wyłącza.

Droższe typy klimatyzatorów płynnie dostosowują intensywność pracy sprężarki w urządzeniu, włączają się rzadziej, automatycznie dostosowują zużycie mocy do potrzeb i dzięki temu pobierają o wiele mniej energii niż urządzenia prostsze. Wszystko to ma wpływ na cenę. Klimatyzator o najprostszej budowie kosztuje ok. 1000 zł, a ten, który najciszej chodzi, rzadziej się włącza i oszczędza energię - ok. 3 tys. zł.

Większość najnowocześniejszych urządzeń wyposażono już w pompę ciepła i mogą one służyć zimą do dogrzewania pomieszczeń.
Jest to bardzo ekonomiczne - zapewnia Ewald Korol. - Niektóre urządzenia są w stanie ogrzać pomieszczenie do żądanej temperatury nawet jeśli na dworze panuje mróz -15 st.C. Nie są to jednak jeszcze urządzenia, które stanowić mogą konkurencję dla tradycyjnej pompy ciepła, pobierającej energię z ziemi, ale konstruktorzy nad tym pracują, więc w przyszłości, kto wie...

Wybierając klimatyzator z pompą ciepła, należy zwrócić uwagę na to, ile kW energii cieplnej uzyskuje on z 1 kW pobranego prądu. Wartość tego współczynnika oznacza, że tyle razy tańsze jest ogrzewanie pomieszczenia klimatyzatorem od ogrzewania prądem.

- Niektóre klimatyzatory z 1 kW zainwestowanej energii elektrycznej odzyskują nawet 6 kW w formie ciepła - zapewnia Ewald Korol.

Znawcy twierdzą, że wybierając urządzenie, nie należy się sugerować tylko niższą ceną, bo tańsze czasem bywają mniej skuteczne i droższe w eksploatacji. Trzeba też koniecznie zwrócić uwagę na wyposażenie. Wszystkie klimatyzatory mają obecnie wmontowane filtry mechaniczne, które usuwają z powietrza większe zanieczyszczenia, a niektóre dodatkowo filtr usuwający nieprzyjemne zapachy, filtr zabijający drobnoustroje i bakterie, a nawet jonizator powietrza. A także osuszacz, który osusza wilgoć powstająca na wymienniku ciepła, dzięki czemu nie ma nieprzyjemnego zapachu, jaki możemy odczuć po włączeniu klimatyzatora bez osuszacza. Alternatywą dla klimatyzatora wmontowanego na stałe, jest urządzenie przenośne, działające na tej samej zasadzie. Natomiast wszystkie wentylatory i wiatraki nie schładzają powietrza, a tylko wprawiają je w ruch.

Klimatyzator do przeglądu

Im lepiej wyposażony klimatyzator, tym większej wymaga dbałości. Podobnie jak samochód, tak i to urządzenie należy poddawać "badaniu technicznemu" raz, a nawet dwa razy w roku.

- Niektórzy producenci od razu zaznaczają, że jeśli klient nie dostosuje się do zaleceń, a w karcie nie zostaną odnotowane przeglądy wykonane przez autoryzowanych serwisantów, to urządzenie traci gwarancję - informuje Ewald Korol. Podobnie jak w samochodzie, tak i w klimatyzatorach filtry powietrza wymagają czyszczenia i okresowej wymiany. Jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie eliminowało z powietrza wirusy, bakterie, a przede wszystkim kurz, musimy zadbać, aby wymienniki wewnętrzne i zewnętrzne były w pełni sprawne, a serwisant założył nową kostkę antybakteryjną. Dobrze utrzymany klimatyzator gwarantuje takie "osiągi", jakie założył producent. Dotyczy to m.in. sprawności funkcjonowania programatorów, w które wyposażone są niektóre typy urządzeń, a także pompy ciepła. Klimatyzatory przestają być urządzeniami, które funkcjonują tylko w upalne dni lata. Ponieważ będą nas dogrzewać w okresie jesienno-zimowym, trzeba o nie zadbać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza