Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego ma poprawić jakość życia intymnego

Redakcja
Polacy niechętnie rozmawiają o życiu intymnym.

Problematyka seksualności od wielu lat znajduje się na uboczu zagadnień, którymi zajmuje się medycyna w naszym kraju - oceniają pomysłodawcy Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego.

Celem Programu Zdrowia Seksualnego - akcji organizowanej m.in. przez Fundację Promocji Zdrowia Seksualnego, która trwa od kwietnia - jest edukowanie oraz uświadamianie lekarzom i opinii publicznej wpływu zaburzeń zdrowia seksualnego na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne.

Kampanii medialnej towarzyszą szkolenia skierowane do lekarzy. Do programu włączyli się eksperci - seksuolodzy, socjolodzy, psycholodzy, lekarze pierwszego kontaktu.

"Chcemy uświadomić lekarzom, iż dla ich pacjentów ważna jest nie tylko długość życia, ale również jego jakość, zaś pacjentom - że obecność wielu chorób nie wyklucza możliwości cieszenia się swoją intymnością w związku" - mówił seksuolog dr Andrzej Depko.

Seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz uważa, że brak edukacji seksualnej oraz niewłaściwa edukacja seksualna to najczęściej spotykane przyczyny zaburzeń seksualnych, a także zagrożenie dla zdrowia seksualnego i udanych relacji partnerskich. Jego zdaniem Polacy nie potrafią rozmawiać o swoim życiu intymnym, a barierą w rozmowie o seksualności są głównie tradycja i złe wychowanie.

Wagę życia seksualnego dla osób niepełnosprawnych podkreślił prof. dr hab. Zbigniew Izdebski. "Realizacja potrzeb seksualnych, własnej seksualności, nie jest dla osób niepełnosprawnych przywilejem, ale prawem" - zaznaczył.

W 1999 roku Światowa Organizacja Zdrowia rekomendowała Powszechną Deklarację Praw Seksualnych. Seksualność pojmowana jest w Deklaracji jako integralna część każdej istoty ludzkiej, ukształtowana w wyniku wzajemnych relacji między osobą a strukturami społecznymi oraz uniwersalne prawo człowieka. Na tym oparta jest idea Programu.

Zaplanowane w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego działania skierowane są zarówno do środowiska medycznego, jak i do pacjentów. Program przewiduje m.in. cykl szkoleń dla lekarzy pierwszego kontaktu, wspólne projekty realizowane z organizacjami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych, rozpowszechnienie materiałów informacyjnych oraz konkurs dla artystów plastyków na plakat społeczny pod hasłem "Seks to zdrowie. Dbajmy o nie!". Nadesłane prace staną się elementem kampanii i będzie je można obejrzeć w kilku miastach Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza