Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na beton komórkowy gips

Marek Tomasik GRUPA ATLAS
Czy na ścianach z betonu komórkowego, wymurowanego na cienkie spoiny, mogę położyć tynk gipsowy lub gładź gipsową bezpośrednio na ścianę, czy konieczne jest uprzednie tynkowanie tynkiem mineralnym?

Jeżeli konieczne, to jaka ma być jego grubość? - pyta Czytelnik.

Do wykończenia ścian wewnętrznych z betonu komórkowego można wykorzystać zarówno tynk gipsowy, jak i gładź gipsową. Postępowanie w każdym z tych dwóch wypadków jest nieco inne.

Układanie tynków gipsowych na ścianach z betonu komórkowego jest często praktykowane. Do najczęściej stosowanych należą gipsy tynkarskie maszynowe Tempo i Sprint Doliny Nidy, wytwarzane na bazie naturalnego kamienia gipsowego. Wykonanie tynku odbywa się przy użyciu agregatu tynkarskiego. Gips tynkarski Tempo układamy na ścianach w warstwie o średniej grubości 10 - 15 mm (minimalnej 8 mm), zaś Sprintem można wykończyć ścianę tynkiem o grubości warstwy od 8 do 25 mm oraz sufit (grubość 8 do 15 mm).

Przed rozpoczęciem tynkowania bezwzględnie należy pamiętać o zagruntowaniu powierzchni ściany preparatami obniżającymi chłonność wody z zaprawy przez beton komórkowy, np. preparatem gruntującym Euro-Grunt. Gdyby spoiny w ścianie z betonu komórkowego były grubsze (powyżej 3 mm), radzę zagruntować podłoże dwukrotnie. Na bardzo chłonne podłoże z betonu komórkowego najlepiej sprawdza się jednokrotne gruntowanie preparatem gruntującym Euro-Grunt. Jest on dostępny w formie koncentratu, więc należy przed naniesieniem rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:2.

Gładzi gipsowej nie stosuje się bezpośrednio na ścianach z betonu komórkowego z kilku powodów. Przy maksymalnej grubości gładzi, wynoszącej 2 mm, trudno pokryć wszystkie nierówności na powierzchni ściany. Ponadto silnie zróżnicowana grubość gładzi na nierównej ścianie spowoduje nierównomierne wchłanianie pary wodnej przez gips, co skutkować będzie wilgotnymi plamami na ścianie w czasie użytkowania mieszkania.

Dlatego najpierw należy położyć warstwę tynku, która zniweluje nierówności na ścianie. Można wykorzystać tu jeden z dwóch materiałów: zaprawę tynkarską Atlas KB-Tynk, przeznaczoną właśnie do podłoży z betonów komórkowych (grubość warstwy tynku od 2 do 8 mm) lub uniwersalną Zaprawę Wyrównującą Atlas (grubość warstwy zaprawy od 2 do 15 mm). Przed przystąpieniem do tynkowania powierzchnia ściany musi być zagruntowana, np. emulsją Atlas Uni-Grunt. Po związaniu i wyschnięciu tynku możemy przystąpić do nałożenia masy szpachlowej Gipsar Uni Nowa Formuła lub Gładzi Szpachlowej Doliny Nidy. Zwiększona twardość nowego Gipsara Uni umożliwia szlifowanie gładzi zarówno papierem ściernym, jak i siatką do szlifowania.

Masa łatwo rozprowadza się po podłożu i skutecznie daje się pokrywać farbą, dzięki wzbogaceniu o większą ilość dodatków polimerowych (żywic). Gładź Gipsową Doliny Nidy można nakładać przy pomocy specjalistycznego agregatu. Wydłużony otwarty czas pracy umożliwia uzyskanie z nałożonej masy wysokiej jakości podłoża pod warstwy nowoczesnych farb - nawet tych jednokrotnego krycia.

Możliwość obróbki gładzi Doliny Nidy na mokro - bez szlifowania - ogranicza pylenie, co poprawia komfort pracy wykonawców i ułatwia wszelkiego rodzaju prace remontowe wszędzie tam, gdzie trzeba je wykonać już w umeblowanych pomieszczeniach, w czasie użytkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza