MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania na boreliozę dla mieszkańców powiatu słupskiego. Zapisy tylko do soboty

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Borelioza to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Borrelia przenoszona na ludzi w czasie ukąszenia przez kleszcza, drobnego pajęczaka butującego głównie w lasach, choć coraz częściej spotykanego także w parkach i ogrodach.
Borelioza to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Borrelia przenoszona na ludzi w czasie ukąszenia przez kleszcza, drobnego pajęczaka butującego głównie w lasach, choć coraz częściej spotykanego także w parkach i ogrodach. Fot. Pixabay.com
Słupskie Starostwo Powiatowe informuje, że jeszcze do 20 listopada trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku boreliozy. Z badań mogą skorzystać mieszkańcy wszystkich gmin i miast powiatu słupskiego od 20. roku życia.

Mieszkańcy powiatu słupskiego nadal mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach Programu profilaktyki boreliozy organizowanego przez słupskie Starostwo Powiatowe we współpracy z Gminą Damnica, Gminą Główczyce, Gminą Słupsk, Gminą Kępice i Ustka.

Program adresowany jest do mieszkańców wszystkich gmin i miast powiatu, od 20. roku życia, u których wcześniej nie stwierdzono boreliozy i które nie były leczone z jej powodu. Zgłoszenia przyjmowane są do wyczerpania limitu, ale tylko do 20 listopada.

Zgłoszenia na badania przyjmowane są w przychodniach i ośrodkach zdrowia w miastach i gminach powiatu oraz w punktach pobrań Medycznego Laboratorium Diagnostyka S.A. w Słupsku (ul. Jana Pawła II 1a, Tuwima 23, Szczecińska 59a, Wileńska 30) oraz w Ustce (ul. Grunwaldzka 18).

Borelioza
Borelioza to choroba spowodowana zakażeniem bakterią Borrelia przenoszona na ludzi w czasie ukąszenia przez kleszcza, drobnego pajęczaka butującego głównie w lasach, choć coraz częściej spotykanego także w parkach i ogrodach.

Borelioza przebiega w dwóch etapach. Wczesnej, trwającej od kilku tygodni od zakażenia, i późnej mogącej trwać nawet kilka lat. Najczęstsze objawy tej choroby to tzw. rumień wędrujący na ciele, który pojawia się kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza w miejscu, gdzie to ukąszenie nastąpiło. Późniejsze objawy przypominają grypę, czyli zmęczenie, bóle mięśni i stawów, czasem gorączka. Potem choroba może doprowadzić do groźniejszych powikłań, jak zmiany na skórze, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia koncentracji, a nawet zapalenie opon mózgowych. Bardzo często na ukąszenie kleszcza narażeni są grzybiarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza