Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestorów przyjmą od zaraz

Łukasz Wójcik [email protected]
Dzięki powstaniu parku regionalnego kompleks strefy ekonomicznej w Redzikowie ma się zapełnić inwestorami jak obszar strefy we Włynkówku.
Dzięki powstaniu parku regionalnego kompleks strefy ekonomicznej w Redzikowie ma się zapełnić inwestorami jak obszar strefy we Włynkówku. Sławomir Żabicki
W Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Redzikowie może powstać park regionalny.

Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku złożyła wniosek w tej sprawie do ministerstwa gospodarki.

Idea parków regionalnych powstała w ministerstwie gospodarki. Do zagospodarowania jest 1 tys. ha gruntów wyłączonych z puli 4 tys. ha, o które rok temu powiększył się obszar stref ekonomicznych.

- Pomysł stworzenia parków zrodził się na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z obsługą inwestorów - przekonuje Teresa Korycińska zastępca dyrektora departamentu instrumentów wsparcia w ministerstwie gospodarki.
- Od momentu zgłoszenia się firmy, do rozpoczęcia budowy fabryki, mija zbyt dużo czasu. Największe koncerny nie mogą sobie na to pozwolić, dlatego wielu inwestorów nas omija. Potrzebne są obszary kompleksowo przygotowane na szybkie przyjęcie inwestorów. Takie zadanie będą spełniać parki regionalne.

Ministerstwo opracowało kilka kryteriów. Obszar musi być zwarty, o powierzchni co najmniej 100 ha, o charakterze green field, czyli niezabudowanym. Ponadto teren pod park regionalny musi mieć uregulowany stan prawny, być przeznaczony pod przemysł i usługi oraz być ujęty w strategii rozwoju regionu.

Wszystkie te kryteria spełnia kompleks SSSE w Redzikowie, dlatego Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego w Słupsku (zarządca SSSE) złożyła wniosek o utworzenie parku regionalnego o wielkości 107 ha. Wiadomo, że oprócz SSSE, do walki o dodatkowe hektary przystąpi co najmniej pięć stref ekonomicznych.

Katowicka SSE złożyła wnioski na pięć obszarów. Ponadto zainteresowane utworzeniem parków regionalnych są: Pomorska SSE, Kostrzyńsko-Słubicka SSE, Wałbrzyska SSE i Suwalska SSE. Niewykluczone, że w ostatniej chwili, pojawią się kolejne.

- Myślę, że mamy duże szanse, ponieważ nasza propozycja jest bardzo dobrze przygotowana - twierdzi wójt gminy Słupsk Mariusz Chmiel. - Jest plan zagospodarowania przestrzennego obszaru. Poza dostawcą energii, przygotowujemy inwestycje związane z podłączeniem pozostałych mediów.

Będziemy się starać, aby nasz region miał inwestora strategicznego.
Być może nie jest to nadzieja bez pokrycia. O atrakcyjności strefy w Redzikowie świadczy zainteresowanie inwestorów.

- Teraz prowadzimy rozmowy z ośmioma firmami, które chcą prowadzić działalność w Redzikowie - mówi Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Negocjacje są w różnym stopniu zaawansowania, tym niemniej, zainteresowanie jest spore.

Konkretne decyzje w sprawie parków mogą zapaść już 8 sierpnia podczas spotkania przedstawicieli stref w ministerstwie gospodarki. W spotkaniu weźmie udział Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, która w imieniu rządu negocjuje największe inwestycje zagraniczne i na bieżąco monitoruje sytuację w strefach ekonomicznych.

Teraz kompleks SSSE w Redzikowie zajmuje powierzchnię 33 ha. Od ponad pół roku w ministerstwie gospodarki leży wniosek PARR o przyłączenie do strefy w Redzikowie kolejnych 22 ha.

Jeśli więc resort gospodarki zgodzi się na powstanie parku regionalnego pod Słupskiem, wówczas kompleks strefy ekonomicznej w Redzikowie będzie miał powierzchnię ponad 160 ha i będzie jednym z największych obszarów inwestycyjnych w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza