Wiatrakowe zmiany w regionie słupskim

  Wiatrakowe zmiany w regionie słupskim

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Wiatrakowe zmiany w regionie słupskim
  Japończycy podpisują umowy z właścicielami ziemi. Będą dzierżawić grunty pod budowę elektrowni wiatrowych.
  Wiatrakowe zmiany w regionie słupskim
  Japońska spółka Green Power przejmuje większość umów z rolnikami, którzy pierwotnie zgodzili się wydzierżawić ziemię pod budowę siłowni wiatrowych niemieckiej spółce C.B. Windenergy.

  Jak już wcześniej informowaliśmy, początkowo Japończycy ze spółki Green Power, w skład której wchodzi między innymi Mitsubishi, udzielili C.B. Windenergy pożyczki w wysokości pięciu milionów złotych.

  Pieniądze te mają zostać przeznaczone na realizację projektu pod hasłem Słowiński Park Elektrowni Wodnych. W ramach proponowanego planu miały powstać 104 siłownie wiatrowe.

  - Niestety, umowa nie została dotrzymana. Spółka C.B. Windenergy nie uzyskała pozwolenia na budowę Słowińskiego Parku Wodnego. Natomiast kupiła działkę i zaczęła budować własną fabrykę. Dlatego zaczęliśmy dążyć do przejęcia projektu Słowiński Park Elektrowni Wiatrowych, co ostatecznie dokonało się w wyniku decyzji sądowej. Teraz sąd jeszcze bada pozew dotyczący rozliczenia pożyczki - wyjaśnia Ligia Rozkosz, przedstawicielka spółki Green Power.

  Japończycy uznali także, że wraz z projektem Słowiński Park Elektrowni Wiatrowych przejęli również umowy podpisane z rolnikami, od których mają być dzierżawione tereny pod budowę 104 siłowni wiatrowych.

  W sumie chodzi o blisko 80 umów. - Pan Clemens Barlage obiecywał rolnikom po trzy i pół tysiąca euro rocznie za dzierżawę. To były sumy nierealne, tym bardziej że siłownie jeszcze nie są zbudowane, a prąd nie płynie. Dlatego postanowiliśmy, że będziemy renegocjować umowy z rolnikami. Już podpisaliśmy nowe umowy z rolnikami z gminy Ustka. Teraz podpisujemy umowy z rolnikami z gminy wiejskiej Słupsk - dodaje pani Rozkosz.

  Każdy z rolników wraz z nową umową do ręki otrzymał lub otrzyma 800 euro. Mają także zapewnione kolejne wypłaty do czasu, kiedy farmy wiatrowe będą już działać.

  - Jestem bardzo zadowolona z nowej umowy. Ona wydaje się realna. Jestem przekonana o tym, że teraz mamy do czynienia z uczciwą spółką, która myśli o wspólnej z nami przyszłości - mówi rolniczka z Możdżanowa. - Tak samo myślą też inni rolnicy, z którymi rozmawiałam. To dobra inwestycja.

  Jak informuje Ligia Rozkosz, obecnie spółka Green Power rozpoczęła starania o zdobycie pozwolenia na budowę farmy wiatrowej w gminie Ustka. Jest to możliwe, bo już są tam zatwierdzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. - Gorzej wygląda sytuacja w gminie Słupsk.

  Tam plany zagospodarowania czekają na rozpatrzenie przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Jeszcze nie wiadomo, kiedy to nastąpi - mówi Rozkosz.

  (MAZ)

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (10)

  Wszystkie komentarze (10) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo