Gotówka w portfelu już nie jest modna

  Gotówka w portfelu już nie jest modna

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  "Plastikowy" pieniądz wypiera ten prawdziwy papierowy.

  "Plastikowy" pieniądz wypiera ten prawdziwy papierowy.

  Wypad na zakupy z portfelem pełnym pieniędzy? To już przeszłość. Prawdziwe banknoty odchodzą do lamusa.
  "Plastikowy" pieniądz wypiera ten prawdziwy papierowy.

  "Plastikowy" pieniądz wypiera ten prawdziwy papierowy.

  Statystyka

  Statystyka


  W Polsce banki wydały już ponad 26 milionów kart płatniczych. W 2007 roku przeprowadzono nimi ponad 1,1 mld transakcji na łączną kwotę około 250 mld złotych. Dla porównania warto podać, że w tym samym roku planowane wpływy do budżetu Państwa wynosiły 227 mld zł. Coraz łatwiej jest też korzystać z kart płatniczych. W Polsce działa już ponad 11 tysięcy bankomatów, a każdego tygodnia powstają kolejne. Płatności karciane akceptuje już około 130 tysięcy punktów handlowo-usługowych. Każdego roku liczba transakcji elektronicznych rośnie o około 20 procent.  Teraz liczy się to, co mamy na kracie bankomatowej lub kredytowej.

  I to właśnie w ten sposób najczęściej płacimy za nasze zakupy. A to oznacz jedno: nadchodzi koniec ery pieniądza. Już dzisiaj ponad połowa naszych pieniędzy jest wirtualna - wynika jasno z badań przeprowadzonych przez firmę doradztwa finansowego AZ Finanse.

  Młodzi z wirtualną kasą

  Forma płacenia za nasze sprawunki zmienia się wraz z wiekiem kupującego. Dobrze zarabiający młodzi mieszkańcy dużych polskich miast zamieniają w gotówkę zaledwie 20 procent zarobionych przez siebie pieniędzy.

  - Z naszych analiz wynika, że wirtualny pieniądz dominuje wśród osób w wieku 30-40 lat, zarabiających ponad 6 tysięcy złotych. To grupa zazwyczaj samodzielnych i ustatkowanych finansowo osób, które aktywnie korzystają z internetowych kont bankowych i kart płatniczych.

  Rachunki opłacają elektronicznie, inwestują i spłacają kredyty poprzez przelewy z konta, a na co dzień płacą kartami. W sumie wydają w ten sposób ponad 80 procent swoich pieniędzy - tłumaczy Mariusz Kacała, prezes zarządu AZ Finanse.

  Natomiast wśród osób w wieku od 25 do 50 lat niezależnie od wysokości zarobków ponad połowa wydawanych pieniędzy nie przybiera nigdy postaci gotówki. Dotyczy to jednak mieszkańców dużych miast, ponieważ w mniejszych miastach i na wsiach możliwość korzystania z płatności elektronicznych jest wciąż ograniczona.

  Starsi przywiązani do gotówki

  Największe przywiązanie do gotówki wykazują wciąż osoby po 50-tym roku życia, zarabiające poniżej 3 tysięcy złotych. W tej grupie pieniądz wirtualny stanowi wciąż jedynie około 14 procent. Dlaczego?

  Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Starsi ludzie są po prostu przyzwyczajeni do płacenia gotówką. Wiąże się to również z tym, że starsi ludzie nie potrafią obsługiwać internetu, albo zwyczajnie nie mają do niego dostępu.

  Starsze osoby rzadziej korzystają także z kart płatniczych. Z roku na rok będzie jednak spadać liczba finansowych "konserwatystów".

  Po co nam pieniądze?

  Nie oznacza to jednak, że całkowicie zrezygnujemy z gotówki, bo ta ciągle odgrywa istotną rolę w naszym życiu. AZ Finanse sprawdziło w jakich sytuacjach najczęściej z niej korzystamy. Okazało się, że za gotówkę dokonujemy głównie drobne zakupy - gazety, bilety, papierosy, drobne zakupy spożywcze.

  Drobniaki zbieramy na opłaty parkingowe i zakłady do gier losowych. Lubimy też zostawiać napiwki w restauracjach i płacić gotówką za taksówki i kino. Ważną rolę odgrywają też zakupy na bazarkach, które są w Polsce bardzo popularne i zazwyczaj i nie przyjmują płatności elektronicznych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo