Podpowiadamy, jak korzystać z komórki za granicą

  Podpowiadamy, jak korzystać z komórki za granicą

  Fot. Łukasz Capar

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Kolonistka z Ustki podczas rozmowy.

  Kolonistka z Ustki podczas rozmowy. ©Fot. Łukasz Capar

  Dzieci wyjeżdżające na letnie kolonie za granicę często zabierają ze sobą telefony komórkowe.
  Kolonistka z Ustki podczas rozmowy.

  Kolonistka z Ustki podczas rozmowy. ©Fot. Łukasz Capar

  Roaming

  Roaming


  Jest mechanizmem w sieciach komórkowych umożliwiającym korzystanie z usług zagranicznych operatorów bądź punktów dostępowych w momencie, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora, z którym podpisał umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych.  Tradycyjne budki telefoniczne odchodzą do lamusa. Trzeba jednak uważać, żeby wakacje z komórką w ręku nie okazały się nazbyt kosztowne.

  Rozmowy telefoniczne za granicą pozwala prowadzić funkcja nazywana roamingiem międzynarodowym. Zrealizowane rozmowy są rozliczane z macierzystym operatorem, z którego usług korzystamy w Polsce.

  - Użytkownikom telefonów na kartę roaming jest włączony od początku i nie trzeba go aktywować - wyjaśnia Andrzej Pomarański, rzecznik prasowy operatora Era. - Nowi abonenci muszą w tym celu odwiedzić biuro obsługi abonenta. Roaming włącza się automatycznie, po trzech terminowo zapłaconych rachunkach.
  Roaming jest pełen pułapek, o których warto wiedzieć. Zdarza się, że w niektórych krajach za rozmowę płaci nie tylko osoba dzwoniąca, ale także odbierająca połączenie.

  - Kilka tygodni temu moja córka wyjechała na wakacje do Rimini we Włoszech - mówi Agnieszka Wasilewska, słupszczanka.

  - Pierwszy raz wysłałam dziecko tak daleko. Dzwoniłam do niej prawie codziennie i rozmawiałam raptem po kilka minut. Bardzo się zdziwiłam, kiedy córka wysłała mi wiadomość, że nie ma już prawie nic na koncie, chociaż nigdzie nie dzwoniła. Dopiero gdy poszłam do biura obsługi klienta, dowiedziałam się, że kiedy dzwonię za granicę, osoba, z którą rozmawiam, także płaci.

  Do stawki lokalnej trzeba wówczas doliczyć podatek VAT i 15 procent marży swojego operatora. W czasie połączeń wykonywanych z zagranicy do Polski lub z Polski do przebywającego za granicą użytkownika polskiej sieci płaci się według taryfy międzynarodowej.

  Jak dzwonić do Polski

  Jak dzwonić do Polski


  Na początek należy wystukać numer kierunkowy do Polski: +48 lub 0048. Potem numer telefonu komórkowego osoby, z którą chcemy rozmawiać. Jeśli dzwonimy na numer stacjonarny, po kierunkowym do Polski należy wystukać numer kierunkowy do miasta (np. Słupsk: 59) i numer abonenta, z którym chcemy rozmawiać.  Najmniej kosztują rozmowy wykonywane do krajów Unii Europejskiej. Minuta połączenia z osobą przebywającą na przykład w Niemczech wynosi około dwóch złotych, zależnie od sieci. Osoba, która odbiera telefon, płaci dodatkowo za minutę rozmowy około złotówkę.

  Z wiadomościami tekstowymi jest podobnie. Za napisanie SMS-a z zagranicy do Polski trzeba zapłacić średnio złotówkę.

  Za odebranie SMS-a z Polski za granicą nie płaci się nic. Za SMS-y wysłane z Polski do innych krajów Unii Europejskiej płaci się tyle co w Polsce.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo