Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boom na szczepienia 60+. W Słupsku się nie zapiszesz

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Pawel Relikowski / Polskapress
Zgodnie z harmonogramem szczepień przyszedł czas na grupę 60+. Teoria teorią, a życie sobie. Słupszczanie mają problem z rejestracją w mieście. Żaden z punktów szczepień nie prowadzi zapisów dla tej grupy, a dzwoniąc na ogólnopolską infolinię otrzymują propozycję szczepienia w innych miastach, często odległych o 200 km. Dlaczego w innych miastach miejsca są, a w Słupsku, ani w Ustce nie ma?

Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień 23 marca zaczęły się zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 dla pacjentów powyżej 60. roku życia. Zalecane są zapisy poprzez infolinię. Niestety, słupszczanie skarżą się, że otrzymują propozycje szczepienia, ale w innych miastach.
- Zacząłem dzwonić od godziny 6 rano. Najpierw do różnych punktów szczepień w Słupsku. Niestety, albo informowano mnie, że nie ma zapisów, albo nikt nie odbierał, albo kazano dzwonić na infolinię 989 - opowiada pan Roman. - Na infolinię dodzwoniłem się, ale konsultant zaproponował mi szczepienie w Parchowie, Kwidzynie albo Stargardzie. Zrezygnowałem.

Takich telefonów mieliśmy więcej.
- Na Internetowym Koncie Pacjenta śledzę od wtorku wszystkie punkty szczepień w Słupsku i w okolicy. Niestety, wszystkie są niedostępne i nie ma możliwości rejestracji. Nie rozumiem, w czym jest problem - są wolne terminy w Koczale, Sławnie, Lęborku, czy w Gdyni, a w Słupsku, ani w Ustce żadnego. Jesteśmy pustynią - mówi zdenerwowana słupszczanka. - Nie wiem, w czym tkwi problem, ale widać inne miasta sobie z tym radzą. Może trzeba poruszyć niebo i ziemię, aby punktów było więcej? A może zaapelować o więcej szczepionek? Nie może być tak, że słupszczanie zostali pozbawieni możliwości szczepienia. A jedynym rozwiązaniem jest podróż do innego miasta. Dla niektórych osób to jednak duży problem i wydatek.

Rzeczywiście, w żadnym punkcie szczepień w Słupsku, osoba 60+ nie zarejestruje się na szczepienie. W czym jest problem? Poprosiliśmy o wyjaśnienia.

Szpital Słupsk
Punkt szczepień w słupskim szpitalu obsługuje największą liczbę pacjentów.
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku informuje, że w przypadku grupy wiekowej 60-65 lat pozbawiony został możliwości szczepień, ponieważ nie otrzymaliśmy dla tej grupy szczepionek oraz miejsc w systemie do rejestracji. Wpływ na to miało wielkie zainteresowanie szczepieniami wśród osób z grupy 65-69 lat, które rejestrowały się wcześniej, w poniedziałek 22.03.2021 r. W tej grupie do końca kwietnia do szczepienia zarejestrowanych zostało w naszym szpitalu 800 osób, co całkowicie wyczerpało możliwości naszego punktu szczepień. Tak duże zainteresowanie spowodowało, iż nasz punkt szczepień będzie od dnia 6 kwietnia pracował codziennie, szczepiąc średnio 144 osoby codziennie - informuje Marcin Prusak, rzecznik prasowy szpitala w Słupsku.

Lekarz domowy

NZOZ Lekarz domowy ma dwa punkty szczepień - przy ul. Kołłątaj i Chełmońskiego.
- Nie zapisujemy nowych pacjentów 60+, ponieważ cały czas szczepimy osoby starsze. Wszystkich mamy pozapisywanych chronologicznie, według peseli. I tak, w tym tygodniu szczepimy jeszcze rocznik 1930-40, czyli 90- i 80-latków. Patrzę w tej chwili na listę i widzę rocznik 38, 34, 36, a nawet 27! - mówi Wojciech Lewenstam, właściciel NZOZ Lekarz domowy. - Po 1 kwietnia zaczniemy szczepić rocznik 40. Osób w przedziale wieku 70-78 lat mam na liście 563! Część z nich prawdopodobnie wszczepiła się już gdzie indziej, wiec zakładam, że zostanie około 400. Powinniśmy ich wszczepić do końca kwietnia. Wtedy w maju zaczniemy szczepić osoby powyżej 60. roku życia - mówi dr Lewenstam.

NZOZ Salus

NZOZ Salus ma aż pięć punktów szczepień - 4 w Słupsku i jeden w Siemianicach.

- Owszem, zapisujemy grupę 60+, ale bez wyznaczania terminów, ponieważ nie mamy jeszcze takiej możliwości. Do końca maja mamy wszystkie możliwe terminy w e-systemie wyrejestrowane. Wpisujemy więc nazwiska tych osób do zeszytu, a stamtąd będziemy je przepisywać do sytemu na czerwiec, lipiec, sierpień, jak będzie taka mozliwość - mówi Tadeusz Wardziak, zastępca dyrektora NZOZ Salus w Słupsku.

Miejskie przychodnie

Tu także się nie zapiszesz.
Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej włączył się do udziału w Narodowym Programie Szczepień już w styczniu 2021 r., uruchamiając pierwszy punkt szczepień populacyjnych w Przychodni Rejonowej przy ul. 11 Listopada 7 w Słupsku. Stało się to dokładnie 26 stycznia br.

- Ograniczenia związane z niską dostępnością szczepionek (otrzymywaliśmy wówczas tygodniowo jedynie po 30 pierwszych dawek preparatu Comirnaty Pfizer/BioNTech) i ogromnym zapotrzebowaniem społeczeństwa na możliwość zaszczepienia się przeciwko COVID-19 zwłaszcza w grupie seniorów 70 plus, skłoniły nas do uruchomienia dwóch dodatkowych punktów szczepień w ramach SPMZOZ, które miały ułatwić przyjęcie szczepionki przede wszystkim mieszkańcom Słupska i okolicznych gmin powiatu. Dlatego niespełna miesiąc później, bo 20 lutego uruchomiliśmy drugi punkt szczepień w Przychodni Rejonowej przy ul. 11 Listopada 7 i kolejny – trzeci już – punkt szczepień w Przychodni Rejonowej przy al. Wojska Polskiego 49. Dzięki temu umożliwiliśmy mieszkańcom miasta łatwiejszy dostęp do szczepień. Mogliśmy szczepić pierwszymi dawkami nie 30 a 90 pacjentów tygodniowo - mówi Violetta Karwalska, dyrektor Samodzielnego Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

- Należy podkreślić, że zasady Narodowego Programu Szczepień zobowiązywały punkty populacyjne, by, przy tworzeniu kalendarzy szczepień, dzieliły otrzymane limity szczepionki na dwie równe grupy – tzw. terminy wewnętrzne - na które mogliśmy sami wpisywać i rejestrować naszych pacjentów w przychodniach, oraz tzw. terminy zewnętrzne dostępne wyłącznie dla konsultantów rejestrujących pacjentów w ramach infolinii Ministerstwa Zdrowia – 989 lub osób rejestrujących się samodzielnie przez kanały teleinformatyczne np. system e-Rejestracja na stronie www.pacjent.gov.pl. Taka sytuacja trwała do 15 marca, kiedy to zmieniono zasady rejestracji i dostarczania szczepionek punktom populacyjnym przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Zmiana dotyczy II kwartału br i zwiększenia podaży szczepionek przeciwko COVID-19, zwłaszcza preparatów Comirnaty Pfizer/BioNTech i Astra-Zeneca. Nowy system prowadzenia szczepień w punktach populacyjnych opisuje zasada najpierw zamów - tłumaczy pani dyrektor.

W województwie pomorskim jest 337 punktów szczepień m.in. w przychodniach POZ, szpitalach węzłowych i szpitalach tymczasowych. Do tej pory szczepieniami objęto grupę zero oraz część grupy pierwszej.

Zaszczepiono już ponad 300 tys. osób w województwie pomorski...

Dlaczego nie ma miejsc dla 60+?

- Obecnie nasze punkty szczepień otrzymują bezpośrednio od RARS oferty z ilością dostępnych szczepionek i pod te oferty budują kalendarze szczepień. Wiąże się to jednak - z większym niż do tej pory - udziałem w rejestracji pacjentów infolinii 989 i innych kanałów teleinformatycznych. Okresowo infolinia 989 przejmuje nawet 100 proc. dostępnych w punkcie terminów szczepień. Tak stało się właśnie w poniedziałek 22 marca, kiedy to z chwilą umożliwienia rejestracji seniorom z grupy 60+ terminy na szczepienia osób urodzonych w latach 1952 – 1961 zostały w całości przejęte przez infolinię 989. Dlatego także w naszych punktach szczepień pacjenci urodzeni po 1952 roku mogą spotkać się z sytuacją braku wolnych miejsc na szczepienia, gdyż praktycznie wszystkie zostały zajęte w ciągu kilku godzin - tłumaczy Violetta Karwalska.

Obecnie oba punkty szczepień - w Przychodni Rejonowej przy ul. 11 Listopada 7 otrzymują po 30 pierwszych dawek preparatu Comirnaty Pfizer/BioNTech tygodniowo (z przeznaczeniem wyłącznie dla seniorów 70+ i osób przewlekle chorych z grupy 1b), oraz po 50 pierwszych dawek preparatu Astra-Zeneca dla osób urodzonych po 1952 roku. Po świętach Wielkanocnych punkty szczepień w Przychodni Rejonowej przy ul. 11 Listopada będą otrzymywać tygodniowo zgodnie z ofertą RARS po 60 pierwszych dawek preparatu Comirnaty Pfizer/BioNTech i po 50 dawek szczepionki Astra-Zeneca.

Natomiast punkt szczepień w Przychodni Rejonowej przy al. Wojska Polskiego otrzymuje już 90 pierwszych dawek szczepionki Comirnaty Pfizer/BioNTech oraz 50 pierwszych dawek preparatu Astra-Zeneca. Taki stan dostaw mamy zagwarantowany przez RARS na kwiecień i maj.

- Jeśli doliczymy do tego II dawki to wydajność naszych punktów szczepień od kwietnia wyniesie średnio po 120 szczepień tygodniowo w obu punktach zlokalizowanych w Przychodni Rejonowej przy ul. 11 Listopada 7 i 240 szczepień tygodniowo w punkcie w Przychodni Rejonowej przy al. Wojska Polskiego 49. Daje to dzienny wynik od 30 do 60 wykonanych szczepień - mówi dyrektor Karwalska.

Jak się zarejestrować?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej w naszym regionie najwłaściwszym sposobem rejestracji na szczepienie jest korzystanie z metod elektronicznych. Infolinia Ministerstwa Zdrowia 989 posiada pełen dostęp do terminarzy szczepień wszystkich punktów szczepień w Słupsku i powiecie. Osoby korzystające z internetu mogą to zrobić przez stronę pacjent.gov.pl

Dyrekcja apeluje, aby powstrzymać się od bezpośrednich wizyt w przychodniach, by rejestrować się na szczepienia.

Infolinia Narodowego Programu Szczepień - 989. Zarejestrujesz się też poprzez wysłanie SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie,poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej www.pacjent.gov.pl.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza