MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cztery sytuacje

Redakcja
- Jestem pielęgniarką, która w swoim zawodzie przepracowała 32 lata. W czerwcu tego roku kończę 51 lat. Wie, że dyrektor planuje zwolnienia z pracy. Chciałabym się dowiedzieć, co mnie czeka, gdybym i ja znalazła się na liście osób do redukcji. Jakie warunki powinnam spełnić, żebym dostała zasiłek albo jakieś inne świadczenie? - pyta Elżbieta O.

Cztery sytuacje

Zgodnie z ustawą o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, kobieta może się ubiegać o świadczenie przedemerytalne w 4 sytuacjach:
- gdy ma 58 lat i minimum 20 lat stażu,
- gdy ma 50 lat i minimum 30-letni staż, a wymagany wiek i staż osiągnęła przed zwolnieniem z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i u tego, który ją zwalnia - przepracowała przynajmniej pół roku,
- gdy ma 35-letni staż pracy i wymaganym stażem legitymowała się w dniu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn ekonomicznych lub organizacyjnych, a u pracodawcy, który ją zwalnia przepracowała nie mniej niż z 6 miesięcy,
- gdy miała 34 lata pracy w ostatnim roku przed zwolnieniem z powodu niewypłacalności pracodawcy (czyli dotyczy to na przykład kobiet, które do 31 grudnia 2002 roku miały podany wyżej staż, a w związku z niewypłacalnością pracodawcy zwolnione zostaną w roku 2003).

Sześć pytań

Najprostszą metodą na sprawdzenie, czy należy się pani świadczenie przedemerytalne, czy nie - jest odpowiedź na 6 pytań:
- czy ukończyłam 50 lat?
- czy mam co najmniej 30 lat stażu (wraz z tzw. latami nieskładkowymi typu bezpłatny urlop wychowawczy albo studia dzienne)?
- czy wymagany wiek i staż miałam w dniu rozwiązania umowy o pracę?
- czy zakład rozwiązał ze mną umowę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy?
- czy w tym zakładzie, który mnie teraz zwalnia, przepracowałam co najmniej pół roku z pensją nie mniejszą niż płaca minimalna?
- czy w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed zgłoszeniem się do PUP mam minimum 365 dni pracy z zarobkami równymi lub wyższymi od płacy minimalnej?

Gdy odpowiesz "tak"

Jeżeli odpowiedź na wszystkie pytania brzmi: "tak", to ma pani szansę na świadczenie przedemerytalne. Jego wysokość wynosi 80 procent emerytury, ale nie więcej niż podwójny zasiłek podstawowy (czyli dziś nie więcej niż 996 zł 40 gr brutto). Świadczenie przedemerytalne będzie pani przysługiwało do czasu przejścia na emeryturę.

Gdy odpowiesz "nie"

Jeżeli na któreś z pytań odpowiedź brzmi: "nie" (nawet tylko na jedno), to będzie miała pani prawo tylko do zasiłku dla bezrobotnych przez 12 lub 18 miesięcy (w zależności od tego, czy pani gmina jest w rządowym wykazie rejonów szczególnie zagrożonych bezrobociem strukturalnym, czy nie). Zasiłek podstawowy wynosi obecnie 498 zł 20 gr brutto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza