MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dorywczo i na poważnie

(bz)
Im wcześniej student zacznie planować własną karierę zawodową - tym lepiej.
Im wcześniej student zacznie planować własną karierę zawodową - tym lepiej. Fot. archiwum
Coraz więcej żaków decyduje się na pracę podczas studiów. To nie tylko możliwość dorobienia do kieszonkowego, ale także szansa na zdobycie doświadczenia.

Swoistym pośrednikiem pomiędzy studentami, a rynkiem pracy są akademickie biura karier. Zbierają one informacje o aktualnych wymaganiach i potrzebach potencjalnych pracodawców i przekazują je studentom oraz absolwentom.
- Paradoksalnie, student ma większą szansę na znalezienie pracy niż absolwent - twierdzi Marcin Habel z Biura Promocji i Karier Akademii Bydgoskiej. - Przede wszystkim jego zatrudnienie wiąże się ze znacznie niższymi kosztami.

Dorywczo i na poważnie

W ciągu roku akademickiego studenci chwytają się prac dorywczych, które nie wymagają pełnej dyspozycyjności. Np. roznoszą ulotki i oferty reklamowe firm lub zatrudniają się w charakterze hostess. W czasie roku szkolnego udzielają także korepetycji.
Na "poważniejsze" czyli bardziej absorbujące zatrudnienie studenci mogą sobie pozwolić podczas wakacji; przedstawiciele akademickich biur karier zachęcają pracodawców do składania swoich ofert dla studentów. - Student to tani pracownik, który szybko i łatwo się uczy - chwalą.

Bezpłatne doświadczenie

Coraz częściej żacy pracują nie tylko dla pieniędzy. Do biur karier zgłaszają się studenci, którzy nie tylko chcą dorobić, ale przede wszystkim pragną zdobyć doświadczenie.
Dobre formą na zdobycie doświadczenia są praktyki. Mają one jedną wadę. Są bezpłatne. Jednak zaświadczenie o ich odbyciu można wpisać do swojego cv, a to może okazać się dużym plusem przy szukaniu stałego zatrudnienia. Dziś na znalezienia pracy mają bowiem szansę osoby przedsiębiorcze i aktywne.

Zaplanuj swoją karierę

Według specjalistów studenci jak najszybciej powinni zdobywać informacje o rynku pracy oraz czynnikach, które go warunkują. Niezwykle ważne jest również uświadomienie sobie własnych predyspozycji i zainteresowań, w celu ich stałego rozwoju.
Student uzbrojony w powyższą wiedzę może rozpocząć planowanie ścieżki swojej kariery. Pomocą w tym zakresie służą specjalne ośrodki doradztwa, m.in. centra informacji i planowania kariery zawodowej. Oferują one zarówno porady indywidualne jak i grupowe. Najczęściej są to zajęcia aktywizujące, m.in. treningi podejmowania decyzji zawodowych, warsztaty kształtowania umiejętności pozazawodowych, a także warsztaty promocji samego siebie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza