MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje dla innowacyjnych projektów

Rafał Nagórski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Dotacje dla innowacyjnych projektówNa poziomie krajowym realizowany jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami.
Dotacje dla innowacyjnych projektówNa poziomie krajowym realizowany jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami. sxc.hu
Innowacja to w ostatnich latach słowo klucz dla firm walczących o unijne dotacje. W naszym regionie skorzystali głównie ci, którzy inwestowali w nowe technologie, ale też instytucje wspierające biznes.

Opracowanie i wdrożenie innowacyjnej technologii termicznego formowania szyb samochodowych przez spółkę Nordglass z Koszalina, produkcja innowacyjnych resorów parabolicznych metodą obróbki cieplnej i mechanicznej przez spółkę ze Starej Dąbrowy w powiecie stargardzkim, czy też utworzenie centrum badawczo-rozwojowego genetycznych badań nowotworów złośliwych przez spółkę z Dobrej w powiecie polickim - to tylko kilka przykładów na to, że Unia Europejska wspiera innowacyjne projekty.

- Na poziomie krajowym realizowany jest Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka skierowany przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy zamierzają realizować innowacyjne projekty, związane z badaniami i rozwojem, nowoczesnymi technologiami, inwestycjami o dużym znaczeniu dla gospodarki lub wdrażaniem i stosowaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych - informuje Katarzyna Szłapka, kierowniczka Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Koszalinie.

 - Również w regionalnych programach wojewódzkich przygotowane były instrumenty dotacyjne premiujące innowacyjność - dodaje.

Na przykład w województwie zachodniopomorskim dostępne było działanie "Inwestycje MSP w nowe technologie", gdzie obligatoryjnym warunkiem ubiegania się o dofinansowanie było wdrażanie w przedsiębiorstwie nowych technologii w postaci środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, wyników badań naukowych, usług badawczo-rozwojowych, które umożliwią wytwarzanie nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług, które nie są stosowane na świecie dłużej niż 5 lat.

Spełnienie powyższego warunku musiało zostać obowiązkowo potwierdzone opinią o innowacyjności wystawioną przez uprawnioną jednostkę. Były oczywiście realizowane jeszcze inne działania adresowane do przedsiębiorców o nieco łagodniejszych kryteriach, jednak i tam premiowana była innowacyjność chociażby na poziomie przedsiębiorstwa.

Unijne dotacje trafiają nie tylko bezpośrednio do firm, ale również do instytucji zajmujących się wspieraniem biznesu. Najlepszym przykładem może być tutaj Technopark Pomerania w Szczecinie, który rozbudowuje się właśnie dzięki unijne dotacji.
 

Wykonawcy budują już pierwsze kondygnacje dwóch nowych budynków, w trzecim są na poziomie fundamentów.
W nowym kompleksie rozpocznie działalność kilkadziesiąt kolejnych firm technologicznych. Wraz z funkcjonującymi już przy ulicy Niemierzyńskiej Inkubatorem będzie to około 100 podmiotów.

- Technopark Pomerania ma koncentrować mikroprzedsiębiorstwa o niewielkich potrzebach lokalowych i dużych potrzebach wymiany wiedzy, networkingu, coachingu i kontaktów z ekspertami naukowymi - wyjaśnia Grzegorz Fiuk, prezes Szczecińskiego Parku Naukowo Technologicznego.

- Dlatego pierwszy etap inwestycji dotyczy przede wszystkim infrastruktury inkubacyjnej - dwa budynki biurowe o powierzchni około 11 tys. m kw. oraz budynek centrum komputerowego.

Pierwszy obiekt przeznaczony zostanie na centrum innowacji, w którym do użytku firm z sektora wysokich technologii, oddane zostaną pomieszczenia o wysokim standardzie.

W drugim budynku będzie centrum inkubacji biznesu oferujące kompleksowy program wspierania biznesu dla początkujących przedsiębiorstw z branży IT. Ostatni budynek zostanie przeznaczony na centrum informatyczne z największą w regionie serwerownią - umożliwi firmom prowadzenie działalności związanej z tworzeniem portali informacyjnych, przetwarzaniem danych czy archiwizacją zasobów informacyjnych.

Wartość inwestycji rozbudowy to blisko 100.000.000 zł - projekt jest dofinansowany w kwocie ponad 30 mln zł ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wszystko ma być gotowe w 2013 roku.
 

Wspieranie innowacji to również tworzenie unijnego systemu udzielania pożyczek dla firm. W województwie zachodniopomorskim wdrażany jest on dzięki tak zwanej inicjatywie JEREMIE.

Pieniądze trafiają za jej pośrednictwem do instytucji otoczenia biznesu, które następnie oferują przedsiębiorcom bardzo korzystne pożyczki.
 

Przykład: Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości w Koszalinie. Udziela ona pożyczek maksymalnie do pól miliona złotych z maksymalnym okresem spłaty 5 lat przy oprocentowaniu ustalanym przez Komisję Europejską, które po doliczeniu marży wynosi obecnie 5,91 proc.

Drugi przykład z Koszalina: Fundusz Pożyczkowy Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, który oferuje pożyczki m.in. na zakup, budowę, modernizację obiektów produkcyjnych, handlowych i usługowych, czy też tworzenie nowych miejsc pracy.

Systemowe wspieranie przedsiębiorczości było też jednym z działań Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego. Projekt pod hasłem "Wsparcie kapitałowe Funduszu Pożyczkowego "SŁUPIA" działającego przy Słupskim Stowarzyszeniu Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości zyskał akceptację Agencji Rozwoju Pomorza. A to oznacza, że przedsiębiorcy lub osoby, które dopiero zamierzają uruchomić własną firmę mogą składać tu wnioski o pożyczki do 200 tysięcy złotych z maksymalnym okresem spłaty przez 5 lat.
 

- W kolejnej perspektywie finansowej UE bezzwrotne dotacje będą powoli zastępowane właśnie zwrotne instrumenty finansowe, czyli preferencyjne pożyczki - podkreśla Katarzyna Szłapka z RCIE Koszalin. - Dotacje oczywiście nadal funkcjonować, ale w mniejszej skali i w bardziej wyspecjalizowanym wymiarze. Przewiduje się, iż właśnie jedynie innowacyjne rozwiązania w firmach będą mogły być finansowane nadal poprzez mechanizmy dotacyjne.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza