Ekstraklasa piłkarska. Pucharowy rywal Bytovii remisuje. Wisła Kraków - Polonia Bytom 1:1 (0:1)

wok - gk24.pl
Zawodnicy Polonii Bytom w środę zawitają do Bytowa na mecz Pucharu Polski.
Zawodnicy Polonii Bytom w środę zawitają do Bytowa na mecz Pucharu Polski. Fot. mmsilesia
Tylko zwycięstwo w meczu z mistrzami kraju dawało rewelacyjnie spisującej się tej jesieni bytomskiej Poloni powrót na fotel wicelidera rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy.

16. Jagiellonia 7 1 10-7

Do 84. min niedzielnego pojedynku sensacja wisiała w powietrzu.

Wisła po sześciu zwycięstwach przegrywała bowiem z Polonią 0:1. Gola w 16. min strzelił Marek Bażik, a asystę zaliczył Marcin Radzewicz. Wyrównał jednak na sześć minut przed końcem Piotr Ćwielong. Dogrywał Piotr Brożek. Ruch pokonał "Pasy" i było to piąte zwycięstwo niebieskich.

Mecz rozegrano w cieniu piątkowej tragedii w rudzkiej kopalni Wujek-Śląsk. Dlatego chorzowscy kibice w centralnej części trybun ułożyli wielki krzyż ze zniczy. Zachęcali też do oddawania krwi dla rannych górników. Obie drużyny wyprowadzili na boisko w roli kapitanów bracia Grzegorz i Arkadiusz Baranowie W 12. minucie "Niebiescy" wyszli na prowadzenie. Brzyski minął obrońcę w polu karnym i wyłożył piłkę Grzybowi, który strzałem po ziemi w długi róg nie dał szans Merdzie.

W 74. minucie było już 2:0. Sobiech idealnie obsłużył podaniem Niedzielana, a popularny "Wtorek" strzałem w długi róg pokonał Merdę. Dla Cracovii jest to pierwsza porażka pod wodzą trenera Oresta Lenczyka. Ograł go zespół jego byłego asystenta, Waldemara Fornalika. Z walki o mistrzostwo nie rezygnują czołowe drużyny ubiegłego sezonu - Legia Warszawa i Lech Poznań. Stołeczny klub pokonał w piątek Lechię Gdańsk 2:0. Dwie asysty zapisał Maciej Iwański.

W 22. minucie spotkania Maciej Iwański minął kilku rywali na lewym skrzydle i znakomicie dośrodkował w pole bramkowe do Takesure'a Chinyamy, któremu pozostało dostawić nogę, by z najbliższej odległości wbić piłkę do bramki. Druga bramka padła w 56. minucie. Maciej Iwański wbiegł w pole karne Lechii, gdzie wyłożył piłkę nadbiegającemu Miroslavowi Radoviciowi, który fantastycznie uderzył z ostrego kąta nad Mateuszem Bąkiem. Lech Poznań pokonał we Wronkach Odrę Wodzisław (1:0).

Mecz oglądał selekcjoner Stefan Majewski. Przez niemal całą drugą połowę goście musieli grać w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Piotra Piechniaka. O zwycięstwie poznaniaków przesądził błąd stopera Odry Rodrigo Moledy, który w pobliżu swojego pola karnego podał piłkę Sławomirowi Peszce. Po jego dośrodkowaniu Jakub Wilk zdobył jedynego gola tego spotkania.

Trener Franciszek Smuda nie zdołał całkowicie odmienić gry KGHM Zagłębia Lubin, choć jego podopieczni byli bliscy zwycięstwa nad PGE GKS Bełchatów. Do 86. minuty prowadzili 1:0 i nie wykorzystali kilku dogodnych sytuacji do poprawienia wyniku. Wtedy do wyrównania doprowadził Dariusz Pietrasik, który skutecznie wykonał rzut karny.

Oba kluby okupują dolne rejony tabeli - Zagłębie jest 15. (4 punkty), a GKS - 12. (6 punktów). W niedzielnym meczu Piast Gliwice zremisował z Jagiellonią Białystok 0:0.Punkt zdobyty przez Jagiellonię pozwolił wyjść białostockiej drużynie "na plus".