MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Energa zamierza zbudować największą w Polsce elektrownię gazową

Zbigniew Marecki
Elektrownia gazowa.
Elektrownia gazowa. Fot. internet/archiwum
Elektrownia ma mieć moc 800 MW. Tak przynajmniej przewiduje umowa konsorcjum, podpisana przez Grupę Energa oraz irlandzką spółkę ESB International.

Elektrownia gazowa o wysokiej sprawności, powyżej 57 procent, ma powstać na terenie Polski północnej do 2015 r. Szacowane nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 4 mld zł. Zgodnie z zapisami umowy, do realizacji przedsięwzięcia powołana będzie spółka celowa z partnerem branżowym.

Będzie to największa pod względem wielkości mocy elektrycznej elektrownia gazowa w Polsce. Jeszcze nie wiadomo, gdzie ta elektrownia będzie zlokalizowana.

- Mogę tylko powiedzieć, że jedna z lokalizacji jest przewidywana na Pomorzu, ale decyzji jeszcze nie ma - mówi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa,

Ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku w tej elektrowni przekroczy 6 mln MWh. Energią tą można będzie zasilić ok. 2 mln gospodarstw domowych. Roczne zużycie gazu potrzebnego do wyprodukowania takiej ilość energii szacowane jest na ok. 1,2 mld Nmł. Przewidywane, nowoczesne rozwiązania technologiczne będą charakteryzowały się niskimi wskaźnikami wpływu na środowisko. Projektowana siłownia będzie zajmować mniej powierzchni niż tradycyjne elektrownie, a emisja CO będzie o 40 proc. mniejsza w porównaniu do jednostki węglowej o takiej samej mocy i skali produkcji.

Dzięki wykorzystaniu paliwa gazowego maksymalnie uproszczona zostanie logistyka w trakcie eksploatacji, obiekt tego typu nie wymaga placów do składowania paliwa oraz popiołów, co jest istotne również ze względu na wymogi środowiskowe. Wymienione cechy elektrowni gazowej powodują, iż zakład będzie przyjazny dla sąsiadujących społeczności oraz środowiska.

- Grupie Energa inwestycja pozwoli uruchomić nowe, niskoemisyjne źródło wytwórcze, które znacząco zwiększy własną produkcję energii, co z kolei poprawi rentowność Grupy i wpłynie na wzrost jej wartości. Natomiast lokalizacja inwestycji będzie miała korzystny wpływ na cały Krajowy System Elektroenergetyczny, gdyż poprawi jakość i pewność zasilania w ubogiej w źródła wytwórcze Polsce północnej - ocenia Marcin Szpak, prezes zarządu Energa Trading S.A., która odpowiada za realizację projektu.

Projekt z irlandzką firmą jest częścią programu Energa Progaz, który przewiduje zbudowanie i uruchomienie do końca roku 2015 gazowych źródeł wytwórczych energii o łącznej mocy co najmniej 600 MW. Jednak już dzisiaj wszystko wskazuje na to, że przyjęte założenia uda się znacząco przekroczyć. Program Energa Progaz wynika z realizacji przyjętej rok temu strategii rozwoju Grupy Energa na lata 2009-2015, która zakłada m.in. rozwój energetyki konwencjonalnej oraz odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł wytwarzania.

W maju tego roku Grupa Energa, PGNiG i Grupa Lotos rozpoczęły działania zmierzające do budowy na terenie Gdańska elektrociepłowni gazowej o mocy około 200 MW, wytwarzającej parę technologiczną i energię elektryczną na potrzeby Grupy Lotos oraz energię elektryczną dla północnej części Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Realizacją programu Progaz zajmuje się w Grupie Energa spółka Energa Trading.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza