MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal EtnoBalltica 2021 za nami. Rekordowa liczba gości, także z zagranicy

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Trzecia edycja festiwalu EtnoBaltica była niezwykle okazała. Potwierdza to rekordowa liczba osób, która zakupiła bilety i wzięła w niej udział. Wśród nich byli goście z zagranicy.
Trzecia edycja festiwalu EtnoBaltica była niezwykle okazała. Potwierdza to rekordowa liczba osób, która zakupiła bilety i wzięła w niej udział. Wśród nich byli goście z zagranicy. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk
Trzecia edycja festiwalu EtnoBaltica była niezwykle okazała. Potwierdza to rekordowa liczba osób, która zakupiła bilety i wzięła w niej udział. Wśród nich byli goście z zagranicy.

Trzy lipcowe dni obfitowały w zmienną pogodę, za to niezmienna była świetna atmosfera, znakomita muzyka i rewelacyjne reakcje publiczności – zarówno na kameralnych warsztatach śpiewu w małych salach, jak i w plenerze. Było kolorowo, różnorodnie i szalenie interesująco.

- Gdyby policzyć gości, którzy odwiedzili nas w ciągu trzech dni festiwalu, mogę jedynie powiedzieć, że wszyscy jesteśmy pod wrażeniem. Tegoroczny festiwal EtnoBaltica odwiedziło 1500 osób! Gościliśmy ludzi z całego kraju, a także z zagranicy. Uczestnicy imprezy przyjechali do nas zarówno z Warszawy i Gdańska, jak i z Luksemburga, Irlandii czy Niemiec. To pokazuje jak duże jest zainteresowanie imprezami w stylu etno-folk – mówi Zbigniew Gach, dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk.

Festiwal rozpoczął w piątek Piotr Piszczatowski oraz Mateusz Kowalski warsztatami tańca ludowego, które przygotowały wszystkich uczestników do potańcówki przy muzyce zespołu Wowakin Trio. Sobota natomiast była dniem pełnym wrażeń już od samego rana. Ewa Grochowska i Paweł Grochocki prowadzili warsztaty śpiewu tradycyjnego, na które złożyła się praca nad prawidłową techniką śpiewu otwartym głosem, naturalną emisją, czy wykonawstwem i ekspresją polskich pieśni tradycyjnych. Najmłodszym uczestnikom festiwalu czas umilał Teatr Władca Lalek, który zaprezentował spektakl pt. „Cztery mile za piec”. Ponadto, przez wszystkie trzy dni festiwalu, odbywały się niezwykłe warsztaty w Etno wiosce dziecięcej. Zagrał Janusz Prusinowski Kompania oraz Tęgie Chłopy, którzy to porwali wszystkich uczestników do tańca. Podczas drugiego dnia festiwalu odbył się również bieg po owalnicy Swołowa, oraz panel dyskusyjny z Ewą Grochowską „Pamięć wędruje z ludźmi – o przemianach tradycji muzycznych po II Wojnie Światowej”.

Trzeci i ostatni dzień festiwalu był również bardzo emocjonujący. Odbył się rajd rowerowy zorganizowany przez zaprzyjaźnione stowarzyszenie "Szprycha". Zespół LUNOVE – zwycięzca Przeglądu Kapel Ludowych Etno Swołowo 2020, wystąpił na scenie EtnoBaltica i zmusił wszystkich do tańca. Następnie Akademia Głosów Tradycji zabrała wszystkich w podróż po regionach Polski i zaprezentowała najpiękniejsze pieśni ludowe. Festiwal zakończył Adam Strug, który poruszył niejedno serce. Niepowtarzalna atmosfera, znakomite jedzenie, świetna muzyka oraz magia Swołowa - stolicy Krainy w Kratę - tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza