MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdyńsko-słupski okręg wyborczy w liczbach. Przypominamy, jak głosować

Zbigniew Marecki
Mieszkańcy regionu słupskiego będą w niedzielę wybierać nowych parlamentarzystów w ramach gdyńsko-słupskiego okręgu wyborczego, który obejmuje 72 gminy.

Okręg ten obsługuje słupska delegatura Państwowej Komisji Wyborczej, która mieści się w budynku słupskiej delegatury Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Jana Pawła II w Słupsku.

Komisarzem wyborczym w Słupsku jest sędzia Tomasz Kowalczyk, który jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Okręgowej Komisji Wyborczej w Słupsku.

To do słupskiej delegatury PKW trafią wszystkie protokoły z 773 obwodowych komisji wyborczych z całego okręgu. W komisjach obwodowych będzie sumie pracować przeszło 6800 osób, przy czym w tych wyborach po godz. 20 nie będzie zmiany w komisjach obwodowych.

Ilu parlamentarzystów wybieramy?
W całym okręgu będziemy wybierać 14 nowych posłów. O te mandaty zabiega 140 osób, które reprezentują pięć ogólnokrajowych komitetów wyborczych.

Jednocześnie w trzech okręgach senatorskich (nr 62,63 i 64) które funkcjonują w okręgu gdyńsko-słupskim, będziemy wybierać trzech nowych senatorów. O te mandaty walczy w sumie 8 kandydatów. W każdym okręgu senatorskim wygra ten , kto będzie miał największe poparcie wśród głosujących w niedzielę.

Gdzie zgłaszać naruszenie ciszy wyborczej?
W niedzielę słupska delegatura PKW będzie pracować od godz. 6 do zakończenia odbioru protokołów z obwodowych komisji wyborczych. W przypadku naruszenia ciszy wyborczej albo wystąpienia innych nieprawidłowości w trakcie trwania wyborów wyborcy mogą przez cały dzień i noc dzwonić do biura słupskiej delegatury PKW pod numer 59 8427420 lub 59 842 47 29.

Jak będziemy głosować?
Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. W przypadku nieprawidłowości podczas głosowania, może ono zostać w części lokali przerwane - wówczas czas głosowania w tych lokalach może zostać wydłużony.

Procedura głosowania podczas wyborów parlamentarnych będzie bardzo prosta. Wystarczy, że w lokalu wyborczym odpowiednim dla miejsca zameldowania odbierzemy kartę do głosowania. Żeby prawidłowo oddać głos, należy wstawić znak „X” w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Zanim udasz się do lokalu wyborczego, upewnij się, gdzie powinieneś głosować. Adres lokalu wyborczego możesz sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce „wyszukiwarka obwodów”. W polu wyszukiwania wystarczy wpisać adres zameldowania, a system wyświetli informację, w którym lokalu wyborczym możesz zagłosować.

Znowelizowany w styczniu 2018 roku Kodeks wyborczy wprowadził nową definicję znaku X, według której są to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”. Ponadto, nowela wprowadziła przepis, na mocy którego dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych numerów list i nazw albo dopisków, w tym w kratce lub poza nią, nie wpłynie na ważność oddanego głosu. Wcześniej w kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można było dokonywać żadnych korekt.

Pamiętaj o dokumencie tożsamości
Idąc do lokalu wyborczego, trzeba pamiętać o zabraniu dokumentu tożsamości. Może nim być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, a w przypadku uczniów również legitymacja szkolna. Dokument będzie nam potrzebny podczas odbierania karty do głosowania. w lokalu wyborczym.

ZOBACZ TAKŻE: Hity kampanii wyborczej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza