MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Generalny Pomiar Ruchu też na drodze między Słupskiem a Lęborkiem. Wykorzystają dane z telefonów komórkowych kierowców

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Punkt pomiarowy GPR
Punkt pomiarowy GPR GDDKiA
Generalne Pomiary Ruchu (GPR) realizowane są w Polsce regularnie, w okresach pięcioletnich już od lat 60-tych XX w. Celem jest dostarczenie najważniejszych parametrów i charakterystyk ruchu drogowego dla poszczególnych odcinków sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Pandemia jednak zmieniła i tu wszystko. W najnowszym badaniu do dodatkowej weryfikacji wyników z GPR, GDDKiA planuje wykorzystać tzw. dane Big Data od operatorów sieci komórkowych, które pozwolą na analizę przemieszczeń w wybranych okresach pomiarów.

Najnowszym pomiarem objęta jest sieć dróg krajowych o długości ok. 18,5 tys. km, podzielona na ok. 2300 odcinków pomiarowych.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w najnowszym komunikacie: "Wyzwaniem w realizacji GPR 2020 na drogach krajowych okazała się pandemia COVID-19 i związane z nią ograniczenia w przemieszczaniu się. Wpłynęło to bezpośrednio na harmonogram realizacji GPR 2020 i wymusiło na GDDKiA oraz innych podmiotach uczestniczących w pomiarze (tj. wykonawcach pomiarów w terenie, podmiotach opracowujących wyniki pomiaru) dostosowanie się do tej sytuacji".

Pierwotny kalendarz GPR 2020 zakładał przeprowadzenie pomiarów w dziewięciu odpowiednio wybranych dniach w roku, w konkretnych miesiącach, tj. w styczniu, marcu, maju, lipcu, sierpniu, październiku i grudniu.

Wprowadzone w marcu br. ograniczenia w przemieszczaniu się sprawiły, że w sposób istotny zmniejszyło się natężenie ruchu na drogach krajowych, często rejestrowany był ruch nawet o ponad 50 proc mniejszy od wartości z roku 2019. W celu zapewnienia odpowiedniej jakości wyników pomiaru oraz ograniczenia wydatkowania środków publicznych na pomiary w tak niereferencyjnym okresie, podjęto decyzję o zmianie terminów wykonania pomiarów przewidzianych pierwotnie na marzec i maj 2020 r. Ze względu na specyfikę tych pomiarów, przeniesione one zostały na analogiczne dni w roku 2021.

Raport z pomiarów, który już powinien być gotowy, będzie dopiero w ostatnim kwartale 2021 roku.

Jak są robione badania? To dzięki wideorejestracji. Na drogach stają specjalnie oznakowane rejestratory. Nagrania trafiają do GDDKiA. Do dodatkowej weryfikacji wyników z GPR, GDDKiA planuje wykorzystać tzw. dane Big Data od operatorów sieci komórkowych, które pozwolą na analizę przemieszczeń w wybranych okresach pomiarów. Przy czym należy zaznaczyć, że tego typu dane nie dostarczają informacji o natężeniu ruchu drogowego na poszczególnych odcinkach sieci, a jedynie o przepływach ruchu (prędkość potoku pojazdów, długości podróży).

ZOBACZ TAKŻE: Śmiertelny wypadek na ul. Anny Łajming

Jak czytamy na stronie GDDKiA: "Tegoroczny GPR prowadzimy w wyjątkowych okolicznościach. Wyniki pomiarów są wykorzystywane nie tylko przez GDDKiA, ale również przez szereg innych instytucji publicznych, dlatego reagujemy na bieżąco i dostosowujemy nasze działania do panującej sytuacji".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza