Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gęsina w Swołowie. Dwa dni ludowej zabawy i kiermaszu

Daniel Klusek
Jedną z atrakcji dwudniowego święta gęsiny w muzeum w Swołowie będą pokazy m.in. tradycyjnego darcia pierza
Jedną z atrakcji dwudniowego święta gęsiny w muzeum w Swołowie będą pokazy m.in. tradycyjnego darcia pierza Materiały prasowe
Po raz 10. w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie odbędzie się święto gęsiny. W tym roku potrwa dwa dni - 11 i 12 listopada.

Zagra kapela Tęgie Chłopy, która kontynuuje tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny w jej autentycznej i niestylizowanej formie. Repertuarem i instrumentarium nawiązuje do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy w okolicach Łagowa i Opatowa. Na targu produktów wiejskich zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi, jak również świeże wiejskie jajka, masło i sery. Będą też syropy, nalewki, miód, oleje i domowe wypieki. Na kiermaszu rękodzieła spotkamy rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki z Pomorza.

W sobotę w godz. 12-15 zobaczymy widowisko „Prządki”. Przeniesiemy się do lat 40.-50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Natomiast w niedzielę w godz. 12-15 będzie można zobaczyć widowisko „Darcie pierza”. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. W widowisku uczestniczyć będą wolontariuszki z I LO w Słupsku.

Pokazom przędzenia oraz darcia pierza towarzyszyć będzie formacja śpiewacza Kołowrót, śpiew: Ksenia Gwardiak, Magdalena Lesiecka. Kołowrót to brzmienie dwóch kobiecych głosów będące echem dawnych wiejskich tradycji śpiewaczych - powracających, obiegających, krążących, podejmowanych przez kolejne pokolenia. To brzmienie pieśni śpiewanych przed stu laty w różnych zakątkach Polski i Białorusi. Usłyszymy ballady i krótkie przyśpiewki, kołysanki i zawołania.

Przez oba dni w godz. 12-15 trwać też będą pokazy tkania płótna, drukowania tkanin, wypieku piernika i podpłomyka, pracy kowala, będą też warsztaty dla dzieci. Początek zabawy w Zagrodzie Albrechta każdego dnia o godz. 10, wejściówki: 8 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza