MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IPN sfinansuje pomnik Jana Olszewskiego w Słupsku? Słupscy radni PiS nie mają wątpliwości

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Wideo
od 16 lat
Nie ukrywamy, że były wstępne rozmowy - powiedzieli przedstawiciele słupskiego PiS w piątek (14 kwietnia) na specjalnej konferencji w Parku Powstańców Warszawy w Słupsku. Tu ma stanąć w tym roku pomnik premiera Jana Olszewskiego, a wniosek o sfinansowanie złożono do Instytutu Pamięci Narodowej.

- Musimy pamiętać o postaciach dzięki którym możemy żyć w suwerennej Polsce. Takich jak Jan Olszewski. Ponadto nie możemy zapomnieć o tych, którzy zapłacili najwyższą cenę, jak polscy oficerowie w Katyniu. Za to że byli Polakami. Na nas spoczywa obowiązek i przywilej przekazywania wiedzy młodszemu pokoleniu, wiedzy, która jest fundamentem pamięci - powiedział Jacek Szaran z PiS, radny miejski.

- O Janie Olszewskim musimy pamiętać szczególnie, za to że chciał jako pierwszy premier Polski, w która byłaby wolna od ludzi dawnego systemu. Niestety, prezydent Wałęsa nie dał mu tego przeprowadzić - dodał Tadeusz Bobrowski z PiS, wiceprzewodniczący rady miejskiej.

Przedstawiciele słupskiego PiS zwrócili się z wnioskiem o sfinansowanie budowy popiersia premiera do IPN. Oto treść wniosku:

"Zwracamy się z prośbą o pokrycie całkowitych kosztów budowy pomnika pierwszego premiera Polski, Jana Olszewskiego, którego lokalizacja została zatwierdzona uchwałą przez Radę Miejską w Słupsku. Wierzymy, że ten pomnik będzie wspaniałym symbolem dla mieszkańców Słupska oraz wyrazem uznania dla pamięci Wielkiego Polaka oraz jego nieocenionego wkładu w rozwój naszego kraju.
Całkowity koszt budowy pomnika wynosi 50 tysięcy złotych, a jako grupa inicjatywna nie posiadamy wystarczających środków finansowych, aby sfinansować ten projekt. Jednakże, dla społeczności Słupska pomnik ten ma wyjątkowe znaczenie jako symbol wolnej Polski i przypomnienie o chwalebnym dziedzictwie naszej Ojczyzny.
Wierzymy, że dzięki Państwa wsparciu będziemy mogli zrealizować ten projekt, który będzie stanowić ważną część dziedzictwa kulturowego Polski oraz przyczyni się do upamiętnienia Jana Olszewskiego jako wybitnej postaci polskiej historii."

Zgoda rady miejskiej na postawienie popiersia Jana Olszewskiego jest już od czerwca ubiegłego roku. Zanana jest lokalizacja w parku - na przeciw Pomnika Bohaterów Powstania na trawie obok chodnika blisko Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Nie ma jednak jeszcze projektu i finansowania.

Z incjatywą upamiętnienia tak byłego premiera wystąpili słupscy radni PiS. Ich pomysł spotkał się ze sprzeciwem tylko jednego radnego - Jana Lange z PO (część rajców się jednak wstrzymała w głosowaniu). W praktyce budowa pomnika ma wyglądać tak, że to urzędnicy będą to koordynować, ale środki mają pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Po pierwsze więc trzeba o nie wystąpić formalnie.

Pomysłodawcy, czyli radni PiS chcieli by budowa pomnika nie obciążyła budżetu miasta, postulowali więc starania o dofinansowanie z Warszawy i zapowiadali zbiórkę wśród słupszczan. Pomysł ze zbiórką upadł jednak.Jest zaś wniosek do IPN.

Skąd w ogóle wziął się pomysł na upamiętnienie Jana Olszewskiego w Słupsku?

-To efekt lektury - przyznaje Tadeusz Bobrowski. - Od pani prezydent Słupska dostałem książkę "Premier Jan Olszewski”, która zainspirowała mnie do tego. Polecam ją wszystkim stronom politycznym. Olszewski brał udział w powstaniu warszawskim. Stąd też pomysł lokalizacji pomnika w Parku Powstańców Warszawskich.

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie. W 1943 r., jako nastolatek, wstąpił do Szarych Szeregów, później był łącznikiem w powstaniu warszawskim. W roku 1953 ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej i obrońca w procesach politycznych.

Działał także jako polityk - założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, jedyne, które twardo stawiało postulat wyzwolenia Polski spod wpływów ZSRR. W 1976 r. Olszewski brał również udział w tworzeniu Komitetu Obrony Robotników, czynnie współtworzył „Apel do społeczeństwa i władz PRL”. W latach 1980-1981 r. był doradcą Komisji Krajowej „Solidarności” i Zarządu Regionu Mazowsze.

W latach 1991-1992 Jan Olszewski sprawował funkcję Prezesa Rady Ministrów. Był posłem na Sejm I, III i IV kadencji, założycielem i przewodniczącym Ruchu dla Rzeczypospolitej oraz Ruchu Odbudowy Polski. W przełomowym okresie 1989–1991 i 2005–2006 był członkiem Trybunału Stanu, a w latach 2006–2010 Doradcą Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Został odznaczony Orderem Orła Białego. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza