MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin. Końcówka prac przy budowie zbiornika retencyjnego

Jakub Roszkowski [email protected] Tel. 94 347 35 99
Koszalin. Końcówka prac przy budowie zbiornika retencyjnegoGdy zbiornik zostanie już zalany, trzeba go będzie opróżnić i jeszcze raz zalać.
Koszalin. Końcówka prac przy budowie zbiornika retencyjnegoGdy zbiornik zostanie już zalany, trzeba go będzie opróżnić i jeszcze raz zalać. Radosław Brzostek
Za miesiąc zbiornik retencyjny, powstający obok Centrum Handlowego Atrium, powinien być już gotowy. Wtedy zacznie się jego napełnianie. Poszerzane jest też koryto Dzierżęcinki po drugiej stronie ulicy 4 Marca.

- W tej chwili wracam z terenu inwestycji i mogę powiedzieć, że prace są już w 85 procentach wykonane - informuje nas Tomasz Płowens, dyrektor Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. - Rozpoczęła się w zasadzie końcowa faza inwestycji. Do połowy września powinno być już wszystko uporządkowane, a 30 września planujemy zakończenie prac.

Nie znaczy to jednak, że od października będziemy już mogli pływać w zbiorniku. Wtedy dopiero rozpoczną się próby piętrzenia wody. - To trudna operacja, sprawdzająca bezpieczeństwo zbiornika, dlatego jest rozłożona nawet na pół roku - wyjaśnia Płowens. Co ciekawe, gdy zbiornik zostanie już zalany, trzeba go będzie opróżnić i jeszcze raz zalać. To wymóg technologiczny. Oficjalne otwarcie zbiornika zaplanowane jest więc dopiero na początek przyszłego roku.

Przypomnijmy, budowa zbiornika ma kosztować 3,6 mln złotych. Obiekt powstaje w okolicach CH Atrium i Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Ma chronić region przed powodzią, ale też stanowić miejskie kąpielisko. Obok zbiornika, który ma być swoistym sztucznym jeziorem, pojawić się ma plaża z piaskiem przywiezionym z dna Kanału Jamneńskiego.

Zapewnienie atrakcji turystycznych, zagospodarowanie całego terenu wokół zbiornika, leży już jednak po stronie koszalińskiego samorządu. A ten - o czym niedawno pisaliśmy - na razie szuka pieniędzy na tę inwestycję. Zbiornik będzie miał powierzchnię od 6 ha przy normalnym napełnieniu wodą, do 7 ha przy maksymalnym napełnieniu. Jego długość ma wynosić 800 metrów, zaś w najszerszym miejscu będzie miał 150 metrów. Jego głębokość powinna wynieść od 2 do 2,5 metra, zbiornik będzie mógł przyjąć od 118 do 152 tysięcy metrów sześciennych wody.

Budowa zbiornika jest jednym z kilku elementów potężnej, wartej ponad 50 milionów inwestycji, polegającej na zabezpieczeniu powodziowym całego regionu. W ramach niej powstają też wały przeciwpowodziowe wokół jeziora Jamno oraz wrota sztormowe na Kanale Jamneńskim. Te mają być gotowe w październiku.

Planowana jest też budowa tzw. bypassa, czyli przejścia dla jachtów obok wrót. - Jesteśmy już na etapie końcowym projektowania tego bypassa. Na przełomie roku ogłosimy przetarg, inwestycja ruszyłaby w przyszłym roku - wyjaśnia jeszcze dyrektor Płowens. Przejście planowane jest od strony zachodniej Kanału Jamneńskiego. Tam ma też powstać nowy, ruchomy most.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza