Katastrofa w Smoleńsku - raport specjalny (zdjęcia, wideo,...

Katastrofa w Smoleńsku - raport specjalny (zdjęcia, wideo, pełna lista ofiar)

Aktualizacja:

Głos Pomorza

Katastrofa w Smoleńsku. 96 osób nie żyje, Lech Kaczyński jego żona. 70 lat po Katyniu znowu zginął kwiat narodu polskiego

Katastrofa w Smoleńsku. 96 osób nie żyje, Lech Kaczyński jego żona. 70 lat po Katyniu znowu zginął kwiat narodu polskiego

Katastrofa w Smoleńsku, ginie 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński. Cała Polska w żałobie. Marszałek Bronisław Komorowski ogłasza tygodniową żałobę. - Takiego dramatu współczesny świat nie widział - powiedział premier Donald Tusk.
Katastrofa w Smoleńsku. 96 osób nie żyje, Lech Kaczyński jego żona. 70 lat po Katyniu znowu zginął kwiat narodu polskiego

Katastrofa w Smoleńsku. 96 osób nie żyje, Lech Kaczyński jego żona. 70 lat po Katyniu znowu zginął kwiat narodu polskiego

15 zdjęć
Przejdź do galerii

Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

Zdjęcia pary prezydenckiej

Zdjęcia pary prezydenckiej

Link do głównego zdjęcia

©Fot. www.prezydent.plNajważniejsze osoby w kraju leciały na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wśród nich byli m. in. prezydent Lech Kaczyński wraz z żoną, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek - szef NBP, Janusz Kurtyka - szef IPN oraz bp Tadeusz Płoski. Zginęła polska generalicja najwyższego szczebla.
Generałowie Franciszek Gągor - szef sztabu generalnego, oraz dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych: gen. broni Andrzej Błasik (dowódca sił powietrznych), gen. Tadeusz Buk (szef wojsk lądowych), gen. Bronisław Kwiatkowski (wojska operacyjne), gen. dyw. Włodzimierz Potasiński (wojska specjalne), gen. bryg. Kazimierz Gilarski (dowódca garnizonu Warszawa), wiceadmirał Andrzej Karweta (dowódca marynarki).

Katastrofa w Smoleńsku. Kliknij tutaj i wpisz się do księgi kondolencyjnej

Katastrofa w Smoleńsku. Słowa z kabiny pilotów tupolewa: "O ku.., zobacz"
Katastrofa w Smoleńsku: Lista osób na pokładzie samolotu rządowego

Lista ofiar jest przerażająca.

Pełna lista ofiar

Samolot runął na ziemię w czasie lądowania około pół kilometra od lotniska. Informacje
o tym tragicznym zdarzeniu napływały do Polski przez cały dzień.

- Godz. 7 Samolot Tu - 154 startuje z lotniska w Okęciu.

- Godz. 8.56 Samolot rządowy zahacza lewym skrzydłem o korony drzew i rozbija się o ziemię.


- Godz. 9 Pojawia się pierwsza pilna informacja w mediach o tragedii. Samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozbił się przy lądowaniu. Pierwsze nie są jeszcze potwierdzone. Świadkowie mówią, że słyszeli, jak samolot niemal dotknął ziemi, szykując się do lądowania, a potem znów wzbił się do lotu. Poderwano straż pożarną i milicję. Trwa chaos informacyjny.

- Godz. 9.28 Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski poinformował, że samolot prezydencki przy lądowaniu zahaczył o drzewa. - Pożar już jest ugaszony - uspokaja rzecznik.

- Godz. 10 Gubernator obwodu smoleńskiego informuje, że nikt z pasażerów nie przeżył katastrofy. Telewizja TVN24 informuje za szefem Centralnego Okręgu Federalnego, cytowanego przez RIA Novosti, prawdopodobną przyczyną katastrofy był błąd załogi. Za rosyjską agencją ITAR-TASS TVN24 cytuje naocznych świadków twierdzących, że w wyniku silnego uderzenia oderwał się ogon samolotu. - Samolot rozbił się. Najprawdopodobniej zahaczył o drzewo. Zapalił się, a następnie został ugaszony - informuje rzecznik MSZ. W tej chwili ratownicy próbują wejść do maszyny. Media podają, że samolot został całkowicie zniszczony w wyniku katastrofy i późniejszej eksplozji paliwa. Płonące części
maszyny rozrzucone były w okolicy.


- Godz. 10.08 Premier zwołuje nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów. Wszyscy ministrowie
jadą do Warszawy.

- Godz. 10.15 W lesie katyńskim, gdzie planowano uroczystości rocznicowe mordu, ludzie
modlą się. Dotarła już informacja o katastrofie. Wszyscy płaczą.

- Godz. 11.33 Premier Donald Tusk telefonuje do premiera Rosji Władimira Putina. Z powodu śmierci prezydenta Kaczyńskiego zostaną ogłoszone przyspieszone wybory na to stanowisko. Marszałek
Sejmu automatycznie staje się głową państwa. W całym kraju odwoływane są kolejne imprezy, w tym
sportowe.

- Godz. 12.33 Napływają kondolencje do Polski. Bronisławowi Komorowskiemu,
Marszałkowi Sejmu przekazuje je m.in. prezydent Rosji Dimitrij Miedwiediew.

- Godz. 12.45 Na miejscu katastrofy jest 134 ratowników. W akcji biorą udział milicjanci, agencji FSB. Z Moskwy przylatują dwa śmigłowce ze specjalistami z medycyny sądowej.

- Godz. 14.20 Premier Donald Tusk składa kondolencje rodzinom osób, które zginęły w katastrofie. Ogłasza, że w niedzielę o godz. 12 w całym kraju ofiary zostaną uczczone dwoma minutami ciszy. - Państwo nie przestanie funkcjonować - zapewnia szef rządu.

- Godz. 14.30 Premier Rosji informuje, że leci do Smoleńska, aby na miejscu katastrofy
spotkać się z premierem Polski. Na miejscu katastrofy odnaleziono pierwszą z dwóch
czarnych skrzynek (drugą o 16).

- Godz. 14.49 Papież Benedykt XVI wyraża swój głęboki ból po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie zgromadziły się już tłumy ludzi. Zgromadzeni zapalają znicze i składają kwiaty.

- Godz. 15.30 Ministerstwo obrony Rosji powołuje specjalną komisję techniczną do zbadania okoliczności katastrofy samolotu prezydenckiego. Eksperci udali się już na miejsce wypadku - informują
Rosjanie. Rosyjska agencja prasowa ITAR-TASS podaje, że widoczność nad lotniskiem w Smoleńsku nie przekraczała rano 500 metrów. Było zimno. Temperatura powietrza tylko 1 stop. ,Celsjusza. Wiatr było południowo-wschodni o sile do 3 metrów na sekundę.

- Godz. 16.00 Prezydent USA Barack Obama składa Polakom wyrazy współczucia po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Na czele komisji mającej wyjaśnić katastrofę stanie premier Rosji Władimir Putin.
Rosyjskie Ministerstwo ds. Nadzwyczajnych informuje, że wszystkie ciała ofiar katastrofy są już wydobyte. Zostaną przewiezione do Moskwy, gdzie w niedzielę rozpocznie się ich identyfikacja.

- Godz. 16.14 Rosjanie podają, że na miejscu katastrofy znaleziono ciało prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

- Godz. 16.50 Prezes PiS i brat zmarłego prezydenta - Jarosław Kaczyński - leci do Smoleńska wyczarterowanym samolotem.

- Godz. 17 Pierwsze trumny wyjeżdżają z miejsca katastrofy. Do Smoleńska wylatuje premier Donald Tusk. Leci samolotem podstawionym przez LOT. Ciała ofiar katastrofy śmigłowcami są wywożone z miejsca tragedii. Rosjanie informują, że w niektórych przypadkach identyfikacja ciał będzie możliwa dopiero po analizie DNA.

- Godz. 18.00 Komunikat strony rosyjskiej: - Załoga samolotu kilkakrotnie nie zastosowała
się do instrukcji bezpieczeństwa z wieży lotniska Smoleńsk - powiedział pierwszy zastępca szefa sztabu
lotnictwa generał Aleksander Aloszyn. Kontrolerzy mieli informować pilota, że nad lotniskiem są złe warunki pogodowe i powinien lądować na zapasowym lotnisku, np. pod Moskwą. Załoga samolotu nie
zastosowała się do tych sugestii. W rosyjskich mediach kilkakrotnie pojawiały się informacje, że powodem katastrofy mógł być błąd pilota. Miał on aż cztery razy podchodzić do lądowania.

- Godz. 18.30 W Sejmie pojawia się księga kondolencyjna ku czci ofiar wypadku.

- Godz. 20.30 Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wygłasza orędzie do narodu. Kraj pogrążony jest w dramatycznej żałobie.


Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przejął prezydenckie obowiązki po śmierci Lecha Kaczyńskiego. Od soboty od godz. 18 do piątku, 16 kwietnia włącznie trwać będzie żałoba narodowa.
Komorowski przejął obowiązki prezydenta zgodnie z konstytucją. Zgodnie z prawem (konstytucją) nowe wybory prezydenta RP powinny być rozpisane przez Marszałka Sejmu najpóźniej w 14 dni od śmierci
prezydenta. Polacy powinni zagłosować nie później niż 60 dni od rozpisania wyborów, czyli w tym wypadku będzie to około 20 czerwca.

Marszałek Komorowski przejął prezydenckie obowiązki i prawa (nie może jedynie rozwiązać parlamentu). Od wczoraj Komorowski jest także zwierzchnikiem polskich sił zbrojnych, które po śmierci
wszystkich najważniejszych dowódców znalazły się w trudnym momencie. Może, jeśli zechce, urzędować w Pałacu Prezydenckim. Jako nowa głowa państwa Komorowski musi teraz współpracować z premierem i szefem MON. Razem z nimi będzie podejmował decyzje, kto pokieruje siłami zbrojnymi
za dowódców, którzy zginęli w katastrofie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączniki (2)

Komentarze (132)

Wszystkie komentarze (132) forum.gp24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

GP24 poleca

Wideo