Król sprintu Marek Zakrzewski w głównej roli XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Bielsku-Białej

Mieli się z czego cieszyć, bo sukces jest ogromny. Od lewej: Tomasz Czubak (trener), Jarosław Zakrzewski (ojciec mistrza), Marek Zakrzewski (biegacz-bohater), Kinga Zakrzewska (mama złotego medalisty) Fot. AML Słupsk
Na Podbeskidziu królowała młoda lekkoatletyka. W Bielsku-Białej zakończyła się XXVIII Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, która uznawana jest za 54. Mistrzostwa Polski U-18, czyli grupy juniorów młodszych. Bardzo dobrze spisali się przedstawiciele z naszego regionu. W znakomitej dyspozycji był słupszczanin Marek Zakrzewski, który zdobył trzy medale (dwa złote na 100 m i 200 m oraz jeden srebrny w sztafecie 4x100 m). Brawo za tak piękne wyczyny na bieżni!

Przez trzy dni na malowniczo położonym stadionie w Bielsku-Białej (to miasto liczące ponad 170-tysięcy mieszkańców w województwie śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą) można było zobaczyć prawie 900 młodych sportowców (dot. chłopców i dziewcząt). Wśród rywalizujących byli lekkoatleci i lekkoatletki z naszego regionu, którzy wywodzili się z: Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk, Taleksu Borysław Borzytuchom, Feniksa Słupsk i Jantara Ustka. Zawody XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (uważane były jako 54. Mistrzostwa Polski U-18) odbywały się w duchu rywalizacji fair play i objawiły nowe lekkoatletyczne talenty. Z grona uczestników szczególnie zaimponował utalentowany Marek Zakrzewski. Utrzymujący bardzo wysoką dyspozycję biegacz Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk potwierdził swój wielki talent i prymat w kraju. Najpierw pokazał wielki kunszt w biegu na 100 metrów.

Podopieczny trenera Tomasza Czubaka już w eliminacjach zdeklasował swoich rywali, bo osiągnął czas 10,58 s. W finale było jeszcze lepiej i szybciej. Słupszczanin wygrał z czasem 10,37 s - słabszym zaledwie o 0,05 od jego rekordu Polski juniorów młodszych. Tym samym M. Zakrzewski obronił tytuł mistrza Polski U-18, który wywalczył przed rokiem we Włocławku. Warto również przypomnieć, że aktualny mistrz Polski to też najlepszy i najszybszy sprinter Starego Kontynentu. Złoty medal ME U-18 wywalczył niedawno w Jerozolimie. Za słupszczaninem drugi na mecie z życiówką 10,64 s był Michał Gorzkowicz (Wawel Kraków), a trzeci Tomasz Bajraszewski (Vectra Włocławek) - 10,74 s. Ponownie kapitalne bieganie M. Zakrzewski zademonstrował w biegu na 200 metrów. W eliminacjach - przy zbyt sprzyjającym wietrze - uzyskał 21,02 s.

Jeszcze bardziej doskonale, niczym strzała, pobiegł w finale. Już w regulaminowych warunkach zdystansował rywali i pewnie triumfował z czasem 20,90 s, ustanawiając nowy fantastyczny i kosmiczny rekord Polski w kategorii U-18. M. Zakrzewski został pierwszym polskim juniorem młodszym, który przebiegł 200 m poniżej 21 sekund. Ten rezultat sprintera ze Słupska jest lepszy od wskaźnika Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na mistrzostwa świata U-20 w Cali (Kolumbia), które będą od 1 do 6 sierpnia. Drugą lokatę wywalczył Radosław Lach (MKL Toruń) - 21,63 s. Trzecie miejsce zajął krakowianin M. Gorzkowicz - 21,66 s. Do swoich dwóch złotych zdobyczy indywidualnych M. Zakrzewski dorzucił jeszcze srebrny krążek, który wywalczył w sztafecie 4 x 100 m. Poza dwukrotnym złotym medalistą (biegł na ostatniej zmianie) byli jeszcze: Jan Osiński, Kacper Kasprzyk i Oliwier Kołodziejski. Srebrna sztafeta Akademii Młodego Lekkoatlety miała czas 42,32 s (to nowy rekord sezonu tej ekipy sztafetowej). Złoto zdobył Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń - 42,30 s. Brąz przypadł Zawiszy Bydgoszcz - 43,23 s.

Złotym tropem M. Zakrzewskiego poszli inni. I tak uczynili to: Jan Stasiołek (Fenix Słupsk) - zwyciężył w konkursie rzutu oszczepem (64.76 m - to nowa życiówka tego zawodnika) i Roksana Piechowska (Talex Borysław Borzytuchom) - wygrała bieg na 1500 m z przeszkodami (5.10,41 min - rekord sezonu) oraz sztafeta AML Słupsk 4 x 400 m (w zestawieniu: K. Kasprzyk, O. Kołodziejski, Tymoteusz Płatkowski i Jan Gostomczyk) - 3.20,94 min, którą przygotował T. Czubak (to jeden z najlepszych czterystumetrowców, który największy sukces odniósł w sztafecie 4 x 400 m podczas mistrzostw świata w Sewilli w 1999 roku). Trenerem złotego oszczepnika ze Słupska jest Ewa Grecka. Szkoleniem złotej biegaczki z Borzytuchomia zajmuje się Jarosław Ścigała.

Nasi przedstawiciele wywalczyli także medale w innych kolorach. Krążek srebrny przypadł: Milenie Patejuk (AML) w skoku wzwyż - 173 cm (jej trenerem jest Bernadeta Kopeć) i Krzysztofowi Zielińskiemu (Talex Borysław) w biegu na 2000 m z przeszkodami - 6.00,04 min (jego szkoleniowcem jest J. Ścigała).

Brązowe medale zdobyli: Emilia Twardowska (AML) w skoku wzwyż - 173 cm (B. Kopeć), Mateusz Buśko (Talex Borysław) w biegu na 800 m - 1.56,75 min (J. Ścigała), Aleksander Nurkowski (Jantar Ustka) w biegu na 400 m przez płotki - 55,79 s (rekord życiowy), którego trenuje Lucyna Kuklińska-Nurkowska (mama Aleksandra).

W klasyfikacji punktowej ekipa AML Słupsk zajęła drugą lokatę - 106 pkt. Pierwsza była Stal LA Ostrów Wielkopolski - 108 pkt. Miejsca naszych pozostałych klubów: 20. Talex Borysław Borzytuchom - 37 pkt, 60. Fenix Słupsk - 17 pkt, 86. Jantar Ustka - 13 pkt. Sklasyfikowanych było 207 klubów. W klasyfikacji medalowej klubów Akademia Młodego Lekkoatlety uplasowała się na drugim miejscu (3 x złoto, 2 x srebro, 1 x brąz). Jedenasty był Talex Borysław (1,1,1), osiemnasty - Fenix (1 x złoto), pięćdziesiąty piąty - Jantar (1 x brąz).

Była też prowadzona klasyfikacja punktowa województw. Pomorskie było drugie - 359 pkt. Mazowieckie wywalczyło pierwsze miejsce - 384 pkt.