Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzika róża - jakie ma właściwości? Naturalne źródło witaminy C. Przepisy na przetwory z dzikiej róży

red
Dzika róża ma wiele cennych właściwości. Możemy z niej przygotować nalewkę, konfitury albo jej naparem przemywać twarz.
Dzika róża ma wiele cennych właściwości. Możemy z niej przygotować nalewkę, konfitury albo jej naparem przemywać twarz. pixabay.com
Dzika róża to roślina, która ma wiele cennych właściwości. Jest źródłem witaminy C, można ją pić w postaci herbaty albo nalewki. Naparem z dzikiej róży możemy przemywać twarz, żeby odświeżyć cerę.

Jakie właściwości ma dzika róża?

Róża dzika to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae), zwana jest również różą psią lub szypszyną. Występuje prawie w całej Europie (oprócz terenów wysokogórskich), w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Maderze i w Azji. Róża dzika zakwita pod koniec maja i kwitnie do czerwca na dwuletnich pędach. Jej kwiaty są pachnące lekko, białe lub różowe. Owoce dzikiej róży są surowcem zielarskim, wykorzystywanym do wyrobu wina, herbat i przetworów.

Do wyrobu win i przetworów, owoce zbiera się po przymrozkach, kiedy stają się miękkie i łatwo oddają sok (choć maja wówczas niższą zawartość witaminy C). Do wyrobu herbat owoce zbiera się i suszy po dojrzeniu, ale zanim zmiękną.

Zarówno owoce, jak i płatki wykorzystuje się do wyrobu konfitur. Z nasion wytwarzany jest olej. Oprócz cennych garbników, karotenoidów, kwasów organicznych, olejków eterycznych, cukrów i pektyn, owoce są niezwykle bogate w witaminę C (zawierają jej 10 razy więcej niż owoce porzeczki czarnej). Są one stosowane jako lek wzmacniający, a pomocniczo w schorzeniach wątroby, nerek i przewodu pokarmowego. Jest w nich też dużo innych witamin – A, B1, B2, E, K, a ponadto kwasu foliowego.

Na co stosować dziką różę:

  • nadciśnienie,
  • choroby serca,
  • choroby wątroby,
  • działa wzmacniająco i przeciwzapalnie,
  • nieżyt przewodu pokarmowego,
  • szkorbut.

Przetwory z dzikiej róży: dżem, syrop, konfitury. Przepis na przetwory z dzikiej róży

Syrop z dzikiej różyjest nieoceniony zwłaszcza w sezonie grypowym. Do jego przygotowania potrzeba 1 kg owoców, 1 kg cukru i około 6 szklanek wody. Przyszykowane owoce należy dokładnie zmielić (np. w mikserze), następnie zagotować wodę. Do wrzątku dodać cukier i zmielone owoce. Gotować na wolnym ogniu przez pół godziny. Po tym przecedzić przez sitko i przelać do czystych i wyparzonych butelek.

Konfitura z dzikiej róży jest czasochłonna i wymaga cierpliwości. Na 1 kg owoców potrzeba od 1 do 1,5 kg cukru (zależy, jak słodką konfiturę chcemy uzyskać). Do garnka należy wlać szklankę wody oraz dodać cukier, następnie gotować aż zacznie gęstnieć. Wówczas dodajemy owoce, całość zagotowujemy i odstawiamy na 12 godzin. Po tym czasie ponownie podgrzewany – gotujemy na wolnym ogniu przez około 15 minut. I znowu zostawiamy na 12 godzin, po czym gotujemy przez 20-30 minut – owoce powinny stać się szkliste. Następnie gotową konfiturę przekładamy do wcześniej przygotowanych – umytych, wysterylizowanych i suchych słoików.

Z dzikiej róży możemy przygotować dżem albo konfitury.
Z dzikiej róży możemy przygotować dżem albo konfitury. Pixabay.com

Dżem z dzikiej róży jest dobrym pomysłem dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na długie przygotowanie konfitury. Do jego zrobienia potrzebne będą 2 kg owoców, cytryna oraz pół kilograma cukru. Owoce przyszykowujemy w taki sam sposób, jak do konfitury. Następnie gotujemy je przez około pół godziny, a po tym przecieramy przez sitko. Do powstałego przecieru dodajemy cukier oraz 2 łyżki soku z cytryny. Ponownie zagotowujemy, a po 10 minutach gotowy dżem można przełożyć do słoików.

Nalewka z dzikiej róży? Jak ją przygotować (składniki, przepis)

Składniki na nalewkę z owoców dzikiej róży:

  • 1 kg owoców róży
  • 0,75 l spirytusu 96 proc.
  • 0,5 l wódki 40 proc.
  • 0,5 l jasnego miodu
  • 0,5 l wody
  • 5 goździków
  • po łyżeczce suszonej mięty i suszonego kwiatu rumianku

Nalewka z owoców dzikiej róży - przepis

Owoce umyj, osusz, włóż na dobę do zamrażarki. Ponakłuwaj szpilką, wsyp do słoja, dodaj zioła, zalej spirytusem. Postaw w cieple na 4–6 tygodni, co kilka dni wstrząsając słojem. Przecedź, mocno wyciskając sok z owoców. Odstaw na tydzień i kilka razy przefiltruj. Miód wymieszaj z ciepłą wodą, podgrzej i zbierz szumowiny. Gdy wystygnie, dodaj wódkę i połącz z nastawem. Żenicha musi dojrzewać w chłodnym miejscu minimum 2 miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza