"Dziady" po amerykańsku (wideo, zdjęcia)

  "Dziady" po amerykańsku (wideo, zdjęcia)

  Daniel Klusek daniel.klusek@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ireneusz Kaskiewicz podczaspróby "Dziadów“.

  Ireneusz Kaskiewicz podczas próby "Dziadów“. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  W słupskim Nowym Teatrze trwają ostatnie próby przed piątkową premierą "Dziadów" Adama Mickiewicza.
  Ireneusz Kaskiewicz podczaspróby "Dziadów“.

  Ireneusz Kaskiewicz podczas próby "Dziadów“. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

  Galeria zdjec z próby w slupskim Nowym Teatrze. Aktorzy przygotowują sie do pierwszej w tym sezonie artystycznym premiery - "Dziadów"

  Próba "Dziadów"

  Link do głównego zdjęcia

  Galeria zdjec z próby w slupskim Nowym Teatrze. Aktorzy przygotowują sie do pierwszej w tym sezonie artystycznym premiery - "Dziadów" Adama Mickiewicza w rezyserii Stanislawa Miedziewskiego. Premiera 5 paLdziernika. ©Krzysztof Tomasik  To może być jedno z największych w Słupsku artystycznych wydarzeń tego sezonu. Wielkie dzieło wieszcza podane zostanie w nowoczesnej formie.

  Próby do "Dziadów" rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Zbigniew Kułagowski, po. dyrektora Nowego Teatru, do pracy nad dziełem Mickiewicza zaprosił Stanisława Miedziewskiego, reżysera na co dzień związanego z teatrem Rondo.

  To jednak nie jedyny "przeszczep" z Ronda. Autorem adaptacji tekstu wieszcza jest Marcin Bortkiewicz, długoletni aktor Ronda. Tekst, który grany na scenie trwałby niemal sześć godzin, skrócił on o połowę.

  Zobaczymy jednak to, co w "Dziadach" najważniejsze, czyli m.in. gusła, scenę z celi i więzienia, czy sen Senatora.

  - Zachowaliśmy oczywiście sens, myśl przewodnią i piękno języka "Dziadów" - tłumaczy Stanisław Miedziewski. - Bortkiewicz stworzył scenariusz w amerykańskim stylu, który koresponduje z dzisiejszą wrażliwością młodych odbiorców. "Dziady" w całości są szalenie niesceniczne. Dlatego zrezygnowaliśmy z trzystronicowych monologów. Daliśmy tekstowi w ten sposób współczesny nerw.

  Premiera

  Premiera


  "Dziadów" w piątek o godz. 19 na Dużej Scenie. Przedstawienie będzie można również zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 18. W poniedziałek, 8 października, spektakle rozpoczną się o godz. 9 i 11.30. Bilety w cenie 25 i 20 złotych można już kupić w kasie teatru oraz rezerwować telefonicznie pod numerami 059 846 70 13 i 059 846 70 06.  Duet Miedziewski - Bortkiewicz to nie jedyni przedstawiciele ronda w Nowym Teatrze. Na scenie zobaczymy też Caryl Swift, Juliana Swift-Speed oraz Natalię Sikorę, których przez lata można było oglądać w realizacjach Ronda. Nie zabraknie też scenicznych eksperymentów.

  Męską rolę Guślarza w słupskiej realizacji zagra... kobieta, Caryl Swift. - Mickiewiczowi chodziło o samą postać, nie o płeć. Guślarz ma być kimś w rodzaju szamana, odpowiadać za kontakt żywych z duchami zmarłych. Tę rolę znakomicie może zagrać również kobieta - tłumaczy Stanisław Miedziewski.

  Poza tym na scenie zobaczymy też cały zespół Nowego Teatru oraz aktorów gościnnie grających w Słupsku. W sumie - prawie 20 osób.

  W teatrze trwają już ostatnie próby przed piątkową premierą. nawet doświadczeni aktorzy nie ukrywają, że "Dziady" będą dla nich sporym wyzwaniem.

  - Sztuka będzie grana szybko, będzie skondensowana. Taki sposób prezentacji stawia przed nami ogromne wymagania - mówi aktor Ireneusz Kaskiewicz, który wcieli się między innymi w rolę Księdza Piotra. - Mam nadzieję, że będzie to niezwykle ciekawe przedstawienie. Niektóre sceny spowodują, że publiczności ścierpnie skóra. Widzowie zobaczą również analogię do tragedii, jaka rozegrała się w Katyniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  II maraton fitness w Koszalinie. Dołącz do nas!

  II maraton fitness w Koszalinie. Dołącz do nas!

  Hipokrates 2017 - czekamy na zgłoszenia

  Hipokrates 2017 - czekamy na zgłoszenia

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!