"Dziady" po amerykańsku (wideo, zdjęcia)

  "Dziady" po amerykańsku (wideo, zdjęcia)

  Daniel Klusek daniel.klusek@gp24.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Ireneusz Kaskiewicz podczaspróby "Dziadów“.

  Ireneusz Kaskiewicz podczas próby "Dziadów“. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  W słupskim Nowym Teatrze trwają ostatnie próby przed piątkową premierą "Dziadów" Adama Mickiewicza.
  Ireneusz Kaskiewicz podczaspróby "Dziadów“.

  Ireneusz Kaskiewicz podczas próby "Dziadów“. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Głosu Pomorza

  Galeria zdjec z próby w slupskim Nowym Teatrze. Aktorzy przygotowują sie do pierwszej w tym sezonie artystycznym premiery - "Dziadów"

  Próba "Dziadów"

  Link do głównego zdjęcia

  Galeria zdjec z próby w slupskim Nowym Teatrze. Aktorzy przygotowują sie do pierwszej w tym sezonie artystycznym premiery - "Dziadów" Adama Mickiewicza w rezyserii Stanislawa Miedziewskiego. Premiera 5 paLdziernika. ©Krzysztof Tomasik  To może być jedno z największych w Słupsku artystycznych wydarzeń tego sezonu. Wielkie dzieło wieszcza podane zostanie w nowoczesnej formie.

  Próby do "Dziadów" rozpoczęły się jeszcze przed wakacjami. Zbigniew Kułagowski, po. dyrektora Nowego Teatru, do pracy nad dziełem Mickiewicza zaprosił Stanisława Miedziewskiego, reżysera na co dzień związanego z teatrem Rondo.

  To jednak nie jedyny "przeszczep" z Ronda. Autorem adaptacji tekstu wieszcza jest Marcin Bortkiewicz, długoletni aktor Ronda. Tekst, który grany na scenie trwałby niemal sześć godzin, skrócił on o połowę.

  Zobaczymy jednak to, co w "Dziadach" najważniejsze, czyli m.in. gusła, scenę z celi i więzienia, czy sen Senatora.

  - Zachowaliśmy oczywiście sens, myśl przewodnią i piękno języka "Dziadów" - tłumaczy Stanisław Miedziewski. - Bortkiewicz stworzył scenariusz w amerykańskim stylu, który koresponduje z dzisiejszą wrażliwością młodych odbiorców. "Dziady" w całości są szalenie niesceniczne. Dlatego zrezygnowaliśmy z trzystronicowych monologów. Daliśmy tekstowi w ten sposób współczesny nerw.

  Premiera

  Premiera


  "Dziadów" w piątek o godz. 19 na Dużej Scenie. Przedstawienie będzie można również zobaczyć w sobotę i niedzielę o godz. 18. W poniedziałek, 8 października, spektakle rozpoczną się o godz. 9 i 11.30. Bilety w cenie 25 i 20 złotych można już kupić w kasie teatru oraz rezerwować telefonicznie pod numerami 059 846 70 13 i 059 846 70 06.  Duet Miedziewski - Bortkiewicz to nie jedyni przedstawiciele ronda w Nowym Teatrze. Na scenie zobaczymy też Caryl Swift, Juliana Swift-Speed oraz Natalię Sikorę, których przez lata można było oglądać w realizacjach Ronda. Nie zabraknie też scenicznych eksperymentów.

  Męską rolę Guślarza w słupskiej realizacji zagra... kobieta, Caryl Swift. - Mickiewiczowi chodziło o samą postać, nie o płeć. Guślarz ma być kimś w rodzaju szamana, odpowiadać za kontakt żywych z duchami zmarłych. Tę rolę znakomicie może zagrać również kobieta - tłumaczy Stanisław Miedziewski.

  Poza tym na scenie zobaczymy też cały zespół Nowego Teatru oraz aktorów gościnnie grających w Słupsku. W sumie - prawie 20 osób.

  W teatrze trwają już ostatnie próby przed piątkową premierą. nawet doświadczeni aktorzy nie ukrywają, że "Dziady" będą dla nich sporym wyzwaniem.

  - Sztuka będzie grana szybko, będzie skondensowana. Taki sposób prezentacji stawia przed nami ogromne wymagania - mówi aktor Ireneusz Kaskiewicz, który wcieli się między innymi w rolę Księdza Piotra. - Mam nadzieję, że będzie to niezwykle ciekawe przedstawienie. Niektóre sceny spowodują, że publiczności ścierpnie skóra. Widzowie zobaczą również analogię do tragedii, jaka rozegrała się w Katyniu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!