Historia słupskich gazet w bibliotece

  Historia słupskich gazet w bibliotece

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Kacper Pencarski podczas prezentacji historii "Głosu Pomorza”.

  Kacper Pencarski podczas prezentacji historii "Głosu Pomorza”. ©Justyna Wawak

  Region słupski od półtora wieku rozwija się razem z gazetami. Wkrótce wszyscy uzyskamy dostęp do najstarszych zbiorów.
  Kacper Pencarski podczas prezentacji historii "Głosu Pomorza”.

  Kacper Pencarski podczas prezentacji historii "Głosu Pomorza”. ©Justyna Wawak

  Zgromadzono je w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

  Numery starych gazet jeszcze z czasów niemieckich można od kilku dni oglądać na wystawie na piętrze biblioteki przy ul. Grodzkiej. W gablotach wystawiono m.in. "Intelligenzblatt für Stolp, Schlawe, Lauenburg und Bütow" ("Gazeta dla Inteligencji dla Słupska, Sławna, Lęborka i Bytowa", 1868 rok), "Stolper Post" ("Pocztylion Słupski", 1911 rok); "Stolper Wochenblatt.
  Zeitung für Hinterpommern" ("Tygodnik Słupski. Gazeta dla Pomorza Tylnego", 1868 rok), "Pommersche Sonntagspost" ("Pomorski Pocztylion Niedzielny", 1937 rok), "Kurier Słupski" 1947/1948 rok, "Głos Miasta Słupska" 1954 rok.

  Podczas otwarcia wystawy Kacper Pencarski, historyk z Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Krzysztof Skrzypiec ze słupskiego oddziału Archiwum Państwowego, mówili o historii prasy w regionie. Od początku rozwijała się ona bardzo intensywnie. Zawsze była zróżnicowana i kierowana do różnych czytelników.

  Najgorszy okres przeżywała po dojściu do władzy nazistów. Wtedy w ciągu kilku miesięcy z rynku zniknęła prasa lewicowa i socjaldemokratyczna, a prasa branżowa stała się uległa wobec ideologii hitlerowskiej. - W rezultacie można było zauważyć spadek nakładów. Ciekawostką natomiast jest to, że w 1938 roku w Dębnicy Kaszubskiej Niemcy stworzyli swoją rozgłośnię radiową.

  Chodziło o to, aby odpowiedzieć na działalność stacji polskich, które nadawały programy odbierane na terenach pogranicza - mówił Kacper Pencarski.

  Po II wojny światowej głód prasy codziennej był tak wielki, że szybko na nasze tereny docierały nie tylko polskie gazety centralne, ale także pierwsze gazety regionalne. W listopadzie 1945 roku czytelnicy otrzymali do ręki słupską mutację "Kuriera Szczecińskiego" - "Kurier Słupski". 2 marca 1952 roku rozpoczęła się historia "Głosu Koszalińskiego", który od początku pełnił funkcję organu KW PZPR. Po szeregu przeobrażeń od 1 lipca 1975 roku był wydawany pod winietą "Głos Pomorza". Cały czas istniały także inne gazety. Jedne były wydawane oficjalnie ("Zbliżenia", "Pobrzeże" czy "Gryf"), a drugie - w połowie lat 80. - tworzyły drugi obieg ("Oko", "Ucho" czy "Rewers").

  Prawdziwa rewolucja zaczęła się jednak w latach 90., gdy na rynku pojawiły nowe gazety prywatne. Pierwszą z nich był "Goniec Pomorski", który początkowo miał być popołudniówką. Obecnie rynek prasowy jest jeszcze bardziej zróżnicowany, bo pojawiły się gazety bezpłatne oraz cały szereg tytułów niszowych, związanych z samorządami oraz rozmaitymi stowarzyszeniami kulturalnymi.

  Podczas otwarcia wystawy starych gazet goście dowiedzieli się, że w bibliotece rozpoczęto proces digitalizacji najstarszych zbiorów prasy, który ma umożliwić jej przeglądanie w internecie.

  - To pozwoli na ochronę najbardziej zagrożonych zbiorów i jednoczesne ich udostępnienie czytelnikom. Jeśli sami tego nie zrobimy, to nikt inny tego nie zrobi - przekonywał Sławomir Żabicki, który zajmuje się tym procesem w bibliotece.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!