GP24.PL
  16.01.2017

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  Rozwiń
  GP24.PL
  Zwiń

  GP24.PL - największy portal w regionie!

  600 tys. użytkowników, 6 milionów odsłon #10urodzinyGP24

  Msza autorstwa Leszka Kułakowskiego w hołdzie papieżowi

  Msza autorstwa Leszka Kułakowskiego w hołdzie papieżowi

  Daniel Klusek

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  "Missa Miseri Cordis", czyli Msza Serca Ubogiego zabrzmi jutro w słupskim kościele Mariackim.
  Chór Akademii Pomorskiej Iuventus Cantans podczas wczorajszej próby. Dyryguje Beata Wróblewska.

  Chór Akademii Pomorskiej Iuventus Cantans podczas wczorajszej próby. Dyryguje Beata Wróblewska. ©Fot. Krzysztof Tomasik

  Najnowsze dzieło kompozytora prof. Leszka Kułakowskiego będzie głównym punktem obchodów trzeciej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II.

  Pracę nad mszą prof. Leszek Kułakowski rozpoczął ponad trzy lata temu, jeszcze za życia papieża-Polaka. - Gdy papież umarł, gotowa była już pierwsza część, "Kyrie". Niestety, nie było możliwości, by zabrzmiała ona podczas mszy na placu Zwycięstwa.

  "Kyrie" usłyszeli jednak słupszczanie podczas koncertu 2 kwietnia 2006 roku, w pierwszą rocznicę śmierci papieża-Polaka.

  Choć większości miłośników muzyki Leszek Kułakowski kojarzy się z jazzem, jego msza nie będzie miała jazzowego charakteru. - Napisałem współczesną muzykę sakralną. To tradycyjna msza składająca się z pięciu części: "Kyrie", "Glorii", "Credo", "Sanctus" i "Agnus Dei" - mówi. - Msza jest podsumowaniem moich kompozytorskich doświadczeń.

  Missa Miseri Cordis jest również osobistym hołdem Kułakowskiego złożonym Janowi Pawłowi II. - Jej przesłaniem jest apel do Polaków, żeby zawsze pamiętali naukę naszego papieża i aby korzystali z jego mądrości.
  Słowa do większości mszy (poza "Agnus Dei", gdzie pozostał tekst kanoniczny) napisał Ryszard Hetnarowicz. Odwołuje się on również do encykliki Jana Pawła II "O Miłosierdziu Bożym", faktów z życia oraz cierpienia polskiego papieża.

  Mszę usłyszymy już jutro o godz. 20 w słupskim kościele Mariackim. Podczas prapremiery monumentalne dzieło wykona ponad 250 artystów. Zaśpiewają połączone chóry: Iuventus Cantans Akademii Pomorskiej, Chór Fantazja i Chór Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia, Cantores Veiherovianses oraz Cartusia. Zagrają słupscy filharmonicy pod dyrekcją Bohdana Jarmołowicza. Solistami koncertu będą Magdalena Gruszczyńska-Wojtczak (sopran), Wiesława Maliszewska (alt), Piotr Kusiewicz (tenor) i Piotr Lempa (bas).

  Bilety na to niezwykłe wydarzenie muzyczne kosztują 15 i 10 złotych. Kupić je można w kasie filharmonii przy ul. Jana Pawła II dzisiaj w godz. 9-17 i jutro w godz. 9-16, a także w kościele Mariackim na godzinę przed rozpoczęciem koncertu.

  Po koncercie, kilka minut po godz. 21, rozpocznie się modlitwa w intencji Jana Pawła II. Natomiast o godz. 21.37, w godzinę śmierci papieża-Polaka, zabranych pobłogosławi biskup sufragan Paweł Cieślik.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  Symphonica: wielkie muzyczne show w koszalińskiej filharmonii

  Symphonica: wielkie muzyczne show w koszalińskiej filharmonii

  Muzyka zespołu Queen Symfonicznie - kup bilet!

  Muzyka zespołu Queen Symfonicznie - kup bilet!

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Światłowodowa rewolucja (materiał informacyjny)

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]

  Planujesz ferie? Sprawdź warunki na stokach [kamery na żywo]