Indyjscy wirtuozi wystąpią w Słupsku

  Indyjscy wirtuozi wystąpią w Słupsku

  Fot. archiwum filharmonii

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Pandit Tarun Bhattacharya

  Pandit Tarun Bhattacharya ©Fot. archiwum filharmonii

  Pandit Tharun Bhattacharya i Prosanjit Poddar - to hinduscy wirtuozi gry na tak egzotycznych instrumentach jak santur i tabla.
  Pandit Tarun Bhattacharya

  Pandit Tarun Bhattacharya ©Fot. archiwum filharmonii

  Już dziś w sali filharmonii wyczarują na nich dźwięki rodem z baśni tysiąca i jednej nocy. Artystom będzie towarzyszyła Polka - tampurzystka - Kinga Malec.

  Dziś o godz. 19 słupska Etnoscena zabrzmi po hindusku. Na koncercie wielbiciele etnomuzyki usłyszą klasyczne utwory indyjskie w naprawdę mistrzowskim wykonaniu. Niekwestionowaną gwiazdą wieczoru będzie wirtuoz santuru - Pandit Tarun Bhattacharya. Wraz z nim wystąpi znakomity tablista - Prosanjit Poddara i tampurzystka - Kinga Malec.

  Pandit Tarun Bhattacharya to jeden z największych muzycznych ambasadorów Indii, który ma niebywały wkład w popularyzację santuru, czyli indyjskich cymbałów strunowych na świecie.

  Przez ostatnich 30 lat rozsławiał klasyczną muzykę indyjską w najbardziej prestiżowych salach koncertowych od Royal Albert Hall przez Kreml, Palace-de-beaux (Belgia), Theater- De-La-Ville (Francja), Apollo Theatre (Hiszpania), po Jubilee auditorium (Kanada). Wśród jego słuchaczy znalazły się takie znamienitości, takie jak książę Karol, George Harrison, czy Paolo Solaris.

  Bhattacharya jest rozpoznawany na całym świecie jako wielki mistrz, którego muzyka wzrusza słuchaczy niezależnie od wieku, kraju z którego pochodzą. Artysta jest ceniony zarówno przez koneserów, jak i zwykłych słuchaczy.

  Wydał ponad 60 albumów płytowych. Otrzymał wiele nagród i był nominowany do nagrody Grammy w 1997 roku, a jego płyta "Kirwani" została okrzyknięta jednym z największych objawień "world music" w historii.

  Bhattacharya jest również znany z innowacji, które wprowadził do konstrukcji santuru indyjskiego, a także wypracowania nowego stylu gry. To on wynalazł "mankasy", stroiki, które pomagają w strojeniu tego 100-strunowego instrumentu w sposób szybki i długotrwały. Jego poszukiwania nad kształtem instrumentu i aranżacją strun zaowocowały głębszym i bardziej klasycznym brzmieniem santuru. Znakomitym gościem tego wieczoru będzie Prosanjit Poddar.

  Poddar jest wirtuozem tabli - instrumentu perkusyjnego złożonego z drewnianych, glinianych, lub miedzianych kociołków, na którym gra się kiściami dłoni lub palcami. Europejska i północnoamerykańska muzyka popularna drugiej poł. XX w. odkryła te instrumenty dla list przebojów - m. in. w utworach The Beatles
  - a w jazzie używane były w jazzrockowych grupach Milesa Davisa w latach 70.

  Bilety na występ mistrzów z Indii kosztują 20 i 15 zł. Można je jeszcze kupić w kasie filharmonii przy ulicy Jana Pawła II 3. Rezerwacja telefoniczna pod nr tel.: 0 59 842 38 39.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 poleca

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Miastka i Bytowa” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  „Maluch na okładkę Głosu Słupska” Zobacz kandydatów!

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Konkurs. Do wygrania gadżety do biegania

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!

  Rzetelnie, prawdziwie, mobilnie. Poznaj plus.gp24.pl!