Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lębork. Bal studniówkowy maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły [ZDJĘCIA]

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Trwa czas balów studniówkowych. W sobotę 14 stycznia w lęborskiej restauracji "Perła" tradycyjnie polonezem imprezę rozpoczęli uczniowie dwóch klas maturalnych II Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły.

POLONEZ ROZPOCZĄŁ BAL STUDNIÓWKOWY MATURZYSTÓW II LO

Zanim staną przed ważnym egzaminem, który pozwoli przekroczyć symboliczny próg dojrzałości, maturzyści II LO bawią się dziś na balu studniówkowym w lęborskiej restauracji "Perła". W pięknie udekorowanej sali, panie w oszałamiających kreacjach, panowie w eleganckich garniturach, przygotowani przez Teresą Szczepańską zatańczyli poloneza.

Występowi przyglądali się a na koniec nagrodzili oklaskami nauczyciele z grona pedagogicznego szkoły oraz rodzice uczniów.

- Dzisiejszy wieczór jest wyjątkowy, ponieważ uświadamia nam, że już wkrótce staniemy przed najważniejszym w życiu egzaminem, który pozwoli przekroczyć nam symboliczny próg dojrzałości. Pamiętamy dzień, w którym spotkaliśmy się po raz pierwszy. Nie spodziewaliśmy się, że szkolne życie będzie wiązało się z tak wielkim wysiłkiem, czasem nawet poświęceniem, ale również przyjemnościami. Przeżywaliśmy wzloty i upadki, radości i smutki. Zawiązały się między nami przyjaźnie - padło z ust przedstawicieli uczniów na rozpoczęcie balu.

Lębork. Bal studniówkowy maturzystów II Liceum Ogólnokształc...

Nie mogło zabraknąć specjalnych podziękowań uczniów wychowawców klas maturalnych - Jolanty Kapczuk (4Ap) i Marzeny Tracewicz (4Bp).

- Towarzyszyliście nam, starając się prostować nasze ścieżki, cierpliwie tłumaczyć, w jaki sposób szukać prawdy i swego miejsca w życiu.

Po tanecznej zabawie uczniowie mają przed sobą dwa tygodnie ferii zimowych, a potem wracają do nauki, aby jak najlepiej przygotować się do egzaminu dojrzałości.

Skąd polonez na studniówce?

Ile trwa taniec otwierający bal maturalny i do jakiej muzyki tańczymy poloneza? Wyjaśniamy.

Uroczysty taniec korowodowy, który swoje początki ma prawdopodobnie w ludowych tańcach sprzed XVII wieku. Możliwe, że jest jedynym tańcem o tak długiej tradycji, który wciąż uświetnia współczesne wydarzenia, jak np. studniówki.

Nazwa polonez pochodzi od francuskiego polonaise (co oznacza „polski”). Jak podaje Wikipedia na podstawie „Literatury mieszczańskiej w Polsce XVII wieku” Karola Badeckiego, w dawnej Polsce, w zależności od regionu kraju, w którym był tańczony, występował pod różnymi nazwami, takimi jak:

  • „taniec polski”,
  • „chodzony”,
  • „pieszy”,
  • „łażony”,
  • „wolny”,
  • „powolny”,
  • „powolej”,
  • „okrągły”,
  • „starodawny”,
  • „staroświecki”,
  • „chmielowy”,
  • „gęsi”

Tańcom chodzonym przypisuje się także określenia występujące w XVI i XVII-wiecznej literaturze: gęsi, świeczkowy, polski, wielki, sugerując jednocześnie, że miały one rytmikę czteromiarową – czytamy w największej internetowej encyklopedii.

Długość tańca zależy od ilości wybranych figur, jednak zazwyczaj trwa od około 7 do 15 minut. W czasach największej świetności poloneza (czyli za Polski Szlacheckiej) poloneza tańczono nawet pół godziny.

CZYTAJ TAKŻE: Studniówka - zwyczaje, tradycje i przesądy. Co zrobić na studniówce, żeby mieć szczęście na maturze?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lębork. Bal studniówkowy maturzystów II Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Wojtyły [ZDJĘCIA] - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza