Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Likwidowane słupskie szkoły znowu walczą o swoje życie

Zbigniew Marecki
Rodzice i pracownicy Gimnazjum nr 1 i SP nr 7 w Słupsku  ponownie złożyli w ratuszu projekty uchwał obywatelskich.
Rodzice i pracownicy Gimnazjum nr 1 i SP nr 7 w Słupsku ponownie złożyli w ratuszu projekty uchwał obywatelskich. archiwum
Rodzice i pracownicy Gimnazjum nr 1 i SP nr 7 w Słupsku ponownie złożyli w ratuszu projekty uchwał obywatelskich.

Po raz pierwszy uchwały obywatelskie sprzeciwiające się zamiarowi likwidacji obu placówek rodzice i nauczyciele przedstawili w lutym, zbierając pod nimi po kilkaset podpisów. Wówczas jednak koalicja radnych lewicy i PO zdecydowanie je odrzuciła, przegłosowując jednocześnie uchwały o zamiarze likwidacji obydwu placówek. Mimo protestów koalicja rządząca w Radzie Miejskiej poszła jeszcze dalej: przeforsowała uchwały o likwidacji obydwu szkół oraz przyjęła uchwałę o nowych obwodach dla miejskich podstawówek i gimnazjów.

Wydawało się, że sprawa jest już przesądzona. Dlatego aby ratować SP nr 7, część rodziców i nauczycieli tej szkoły utworzyła Stowarzyszenie Oświatowe Siódemka, które rozpoczęła starania o przejęcie tej placówki i prowadzenie jej od września. Tymczasem w ostatnich tygodniach doszło do ruchów politycznych, które obrońcom obydwu szkół dały nową nadzieję. Rzecz w tym, że po ostatnich zawirowaniach wokół budowy parku wodnego doszło do podziału w Klubie Radnych Lewicy. Poza tym poseł Leszek Miller, lider SLD zasugerował radnym z tej formacji, aby w przypadku głosowania nad projektami uchwał dotyczącymi likwidacji szkół wstrzymywali się od głosu lub byli przeciw takim rozwiązaniom.
W związku z tym zarówno w Gimnazjum nr 1, jak i w SP nr 7 znowu zaczęło zbierać podpisy pod uchwałami obywatelskimi.

- Złożyliśmy w Radzie Miasta kolejny projekt uchwały obywatelskiej, tym razem dotyczący uchylenia Uchwały o likwidacji szkoły. W okresie świątecznym zebraliśmy pod tym projektem 606 podpisów. Dołączyliśmy do niego mapkę sporządzoną na podstawie Uchwały o nowych obwodach gimnazjów - poinformowali na twórcy projektu nowej uchwały z Gimnazjum nr 7.
Pod taką samą uchwałą podpisy zbierano także w SP nr 7.

Co o tych działaniach sądzą radni?

- Będziemy mieli problem, bo musimy się zastanowić, wobec kogo powinniśmy być lojalni: prezydenta miasta czy Leszka Millera, szefa partii - powiedział nam jeden z radnych lewicy.

Jednocześnie przyznał, że gdyby radni lewicowi wstrzymali się od głosu, to uchwały obywatelskie w obronie obu szkół mogłyby przejść, bo wtedy radni PiS oraz Nowego Słupska (grupa Krystyny Danileckiej-Wojewódzkiej), wspomagani przez Annę Bogucką-Skowrońską, mogliby przegłosować pozostałych radnych PO, a to by otwierało drogę do uratowania obu szkół.

Wiele jednak zależy od tego, czy przewodniczący Rady Miejskiej wprowadzi obydwa projekty uchwał obywatelskich do programu obrad Rady Miejskiej jeszcze na sesję kwietniową, bo zgodnie z prawem może to zrobić w ciągu trzech miesięcy.

- Z przyczyn formalnych projektów tych uchwał nie włączę do programu najbliższej sesji, która odbędzie się 25 kwietnia. Mógłbym to zrobić, gdybym do środy otrzymał informację o wyniku weryfikacji podpisów i stanowisko prawne prezydenta miasta. To jest niemożliwe, a ja muszę powiadomić radnych o programie obrad na 7 dni przed sesją - tłumaczy Zdzisław Sołowin, przewodniczący Rady Miejskiej w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza