MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łupież trzeba leczyć

(łuk)
Kiedy szampon zawiedzie, szukaj pomocy lekarza.
Kiedy szampon zawiedzie, szukaj pomocy lekarza. Fot. medagro
Łupież jest rodzajem grzybicy. Chorobą zakaźną, którą można zarazić się u fryzjera, kosmetyczki i w solarium.

Choroba, czy nie?

Trwa spór o to, czy łojotok i łupież to stan fizjologiczny czy choroba. Zarówno łupież, jak i łojotok dotyczą znacznej części populacji, a ich występowanie wiąże się z określonym wiekiem. Łojotok nasila się w pierwszych 3-5 miesiącach po urodzeniu, ponownie wzrasta w okresie dojrzewania. U dziewcząt poprzedza wystąpienie pierwszej miesiączki.
Łupież natomiast najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania, szczyt zachorowań przypada około 40. roku życia. Poza tym łupież nasila się zimą, a zmniejsza latem.

Ostrożnie u fryzjera i w solarium

Łupież jest chorobą skórną z grupy grzybic, wywołaną grzybem Malassezia furfur (dawna i powszechnie używana nazwa to Pityrosporum ovale). Grzyb ten egzystuje na ludzkiej skórze, pozostając w harmonii z innymi drobnoustrojami.
Ponieważ grzybice są chorobami zakaźnymi, łupieżem można się zarazić. Najczęściej zdarza się to drogą pośrednią, poprzez wspólne używanie grzebieni, szczotek do włosów, a także nakryć głowy (czapek). Należy bardzo uważać na przenoszenie łupieżu w zakładach fryzjerskich i w solariach - pod lampami do opalania. Łóżka solaryjne są niekiedy dezynfekowane bardzo pobieżnie. Panie korzystające ze sztucznego opalania, mogą wyjść po którymś seansie z łupieżem pstrym (rodzaj grzybicy występującej na skórze gładkiej).

Leczenie nie jest proste

Preparaty przeciwgrzybiczne (np. żel Micetal, czy szampon Seboderm) dostępne w aptekach bez recepty, są bardzo wygodne w użyciu. Należy jednak używać ich bardzo ostrożnie, a w przypadku braku poprawy po siedmiodniowej kuracji, bezwzględnie udać się do specjalisty dermatologa. Lekarz po wykonaniu badania mikologicznego wybierze najskuteczniejszy lek. Poza tym jeżeli grzybicę zauważymy późno, żadne kremy już nie pomogą.
Na domiar złego łupież jest chorobą przewlekłą. Nawroty choroby mogą nastąpić już po dwóch tygodniach od zakończenia kuracji, a rozwój grzybicy świadczy o pewnej skłonności skóry do infekcji.

Łupież woli mężczyzn

Przyczyną występowania łupieżu są czynniki zewnętrzne: atmosferyczne (nadmierne nasłonecznienie), zanieczyszczenia powietrza, niektóre środki pielęgnacyjne, oraz wewnętrzne: zaburzenia hormonalne, immunologiczne i genetyczne. Obserwacje potwierdzają, iż często rozwój łupieżu związany jest z... nakryciem głowy. Mężczyźni częściej pracują w różnego rodzaju hełmach, czy innych obowiązkowych nakryciach głowy. Zła wentylacja, zwiększenie stężenia dwutlenku węgla, zwiększona potliwość, duża wilgotność, a także często występujący łojotok tworzą się doskonałe warunki dla wzrostu grzybów. A im więcej grzybów, tym większy odczyn zapalny i silniejszy łupież.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza