Słupsk bez boiska od Tuska

  Słupsk bez boiska od Tuska

  Justyna Wawak

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Projekt kompleksu boisk dla młodzieży.

  Projekt kompleksu boisk dla młodzieży.

  40 nowych boisk ma powstać do końca roku w regionie słupskim. To element realizacji programu, który obiecał w swoim expose premier. Ale w Słupsku boiska nie będzie.
  Projekt kompleksu boisk dla młodzieży.

  Projekt kompleksu boisk dla młodzieży.

  Byle jakie boisko osiedlowe w Ustce. Justyna Wawak

  Byle jakie boisko osiedlowe w Ustce.
  (fot. Justyna Wawak)

  Rządowy program "Orlik" przewiduje, że do 2012 r. taki kompleks powstanie w każdej gminie. W tym roku najwięcej pieniędzy na jego realizację uzyskało województwo pomorskie.

  Chęć udziału w nim zgłosiło 71 gmin i powiatów z całego województwa, w tym 20 samorządów z regionu słupskiego. W rezultacie jeszcze do końca roku na ich terenie ma powstać 40 boisk.

  Dla piłkarzy i dla koszykarzy

  Budowane w tym programie boiska mają być standardowe.

  Pierwsze, piłkarskie, będzie miało 62 metry na 30 (pole gry - 28 na 57 m), sztuczną trawę, bramki i elastyczne chorągiewki w narożnikach. Ma być ogrodzone do wysokości 4 metrów wraz z piłkochwytami o wysokości 5 m.

  Drugie, o nawierzchni poli-uretanowej i rozmiarach 32 metry na 19,1, zostanie wyposażone w stalowe kosze z regulowaną wysokością i słupki do rozpięcia siatki. Też będzie ogrodzone do wysokości 4 m.

  Obok - budynek z szatnią i sanitariatami oraz ewentualnie plac zabaw z nowoczesnymi huśtawkami i urządzeniami. Grać będzie można nawet po zmroku, bo w projekcie są słupy z 8 reflektorami.

  Tu mają powstać boiska w regionie słupskim


  Wyświetl większą mapę

  Pieniądze z trzech źródeł

  Wymagana warunkami zabudowy powierzchnia działki wynosi ok. 3 000 metrów kw. Lokalizacja kompleksu ma zapewniać bezpieczny i łatwy dojazd (dzieci i młodzież mogą bez opieki dorosłych dojechać lub dojść do obiektu usytuowanego na osiedlach czy przy szkole).
  Inwestycje te zostaną sfinansowane z połączenia funduszy rządowych, wojewódzkich i gminno-powiatowych. Każdy z tych partnerów pokryje po jednej trzeciej kosztów. Projekt przewiduje, że jeden kompleks boisk będzie kosztował milion złotych.

  - Już przygotowujemy uchwałę Sejmiku Pomorskiego, która potwierdzi, że Urząd Marszałkowski wniesie swój wkład w realizację projektów. Projekt uchwały zakłada, że do końca roku w całym województwie powstanie 71 kompleksów boisk - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego. W sumie na ten cel Urząd Marszałkowski wyda 23 643 tysiące złotych.

  Gminy się szykują, w Słupsku trudno o miejsce

  Kompleksy boisk powstaną najczęściej przy już działających szkołach. Na przykład w gminie Słupsk nowy kompleks zostanie zbudowany przy Szkole Podstawowej w Redzikowie.

  - Chcieliśmy tam budować cały kompleks boisk wraz lodowiskiem. Program rządowy nam pomoże. Dlatego w niego wchodzimy - mówi Mariusz Chmiel, wójt gminy Słupsk.

  Z kolei w gminie Kobylnica budowę kompleksu boisk zaplanowano przy Szkole Podstawowej w Kwakowie, a w Dębnica Kaszubska, również przy szkole.

  Kompleksy boiskowe zbudują także m.in. samorządy w Człuchowie, Bytowie, Lęborku, Miastku, Ustce, Rzeczenicy, Parchowie, Nowej Wsi Lęborskiej, Kołczygłowach czy powiecie człuchowskim. Niestety do programu nie wszedł natomiast sam Słupsk.

  - Wiemy o tym programie, ale jego uwarunkowania dotyczące gruntu o odpowiedniej wielkości łatwiej jest spełnić gminom wiejskim niż miejskim - tłumaczy Bogdan Leszczuk, dyrektor Wydziału Oświaty w słupskim ratuszu.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (22)

  Wszystkie komentarze (22) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo