Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mała Ojczyzna – Duża Sprawa. Słupsk [zdjęcia]

Grzegorz Hilarecki
Pięcioletnia kadencja samorządu terytorialnego jest na półmetku. Z tej okazji w ramach naszej akcji „Mała Ojczyzna – Duża Sprawa” podsumowujemy dotychczasową działalność samorządów w powiecie słupskim. Dziś Słupsk.

W 2008 roku w Słupsku na stałe było zameldowanych 95 tys. osób. W 1995 roku zameldowanych na stałe było rekordowe w historii 102 tys. słupszczan. Obecnie stale zameldowanych jest 81975 osób.

W styczniu 2015 roku było w ratuszu 364,75 etatu. W dniu 31.01.2017 r. - 337,25 etatu. Obecnie wzrosło do 376 etatu. 649 osób – liczba pracowników MOPR, DPS Leśna Oaza, Środowiskowego Domu Samopomocy, Zespołu Żłobków Miejskich, Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Słupskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, SPMZOZ. 60 osób – Zarząd Infrastruktury Miejskiej

Dług miasta na koniec roku przekroczy magiczną barierę 300 mln zł. Ale to koszt toczących się w mieście inwestycji z udziałem środków zewnętrznych.

Dochody budżetu miasta będą w tym roku o ponad 40 mln niższe niż wydatki To kolejny rok Słupska na deficycie.

Aktualni wyborcy na dzień 12.03.2021 - 68751 osób.

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, prezydent Słupska:

- Pomimo pandemii, która zdominowała szczególnie ubiegły rok i utrudniała funkcjonowanie wszystkim samorządom uważam, że przez te ponad 2 lata w naszym mieście stało się bardzo dużo dobrego – przede wszystkim w wymiarze inwestycyjnym, ale też w obszarze zdrowia, kultury czy w wymiarze społecznym. Wystarczy przypomnieć o dwóch inwestycjach, dzięki którym przekazaliśmy rodzinom 85 lokali mieszkalnych. Mam tu na myśli 2 bloki wielorodzinne przy ul. Długiej i Sygietyńskiego, jakie wspólnie z STBS-em oddaliśmy w użytek w maju ub.roku, a także blok przy ul. Dywizjonu 303, który jako Miasto nabyliśmy od dewelopera.
Te inwestycje są modelowym przykładem współpracy samorządu z innymi podmiotami, które cieszą się zainteresowaniem innych miast; otrzymujemy proste pytania: „jak to zrobiliście, chcielibyśmy w naszym mieście zrobić coś podobnego”. Jestem dumna z tego, że dzięki tym działaniom wielu naszych mieszkańców może cieszyć się ze swojego miejsca do życia, mam nadzieję, szczęśliwego. Nie możemy zapomnieć o nowym obiekcie Schroniska dla Zwierząt, jakie powstało we współpracy z gminami partnerskimi, a także o Nowym Teatrze im. Witkacego, który wreszcie ma swoją siedzibę i znakomite miejsce do pracy, a tym samym dla nas, widzów, którzy mogą zachwycać się wspaniałymi spektaklami i emocjami, jakimi dzielą się z nami artyści. To, co cieszy mnie chyba najbardziej, to zmiana wspólnej przestrzeni, z której korzystamy na co dzień, w drodze do pracy, do szkoły, czy w ramach rekreacji. Niesamowicie piękne Kliny Zielenie i rewitalizowane parki: przy ul. Sienkiewicza, Park im. J.Waldorffa, Powstańców Warszawy, Park Wschodni i Zachodni to przepiękne miejsca, pełne kolorów, ciekawej architektury, klimatu i doskonałe miejsca do odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Ważne, że już nie tylko centrum miasta, ale też Os. Niepodległości czy Hubalczyków mogą cieszyć się zielonymi, a wręcz kolorowymi płucami miasta. Równie ważne są inwestycje drogowe i chodnikowe – to te obszary, które mieszkańcy szczególnie doceniają, ponieważ realnie wpływają na ich życie.

Plany na dalszą część kadencji:

- Będziemy chcieli prowadzić działania podobnie jak dotychczas, skupiając się na tym co praktyczne i codzienne, ale też ożywiać przestrzeń miejską ciekawymi elementami. Istotne są dla nas inwestycje drogowe, chodnikowe, które najbardziej przemawiają do mieszkańców, gdyż realnie poprawiają ich życia i warunki komunikacyjne - mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka. - Ale równie ważne jest tworzenie miejsc otwartych dla różnych grup społecznych. Takim miejscem będzie Centrum Współpracy Międzypokoleniowej i Streetworkingu, jakie powstanie po przeprowadzeniu prac budowlanych w ramach odbudowy średniowiecznej baszty wraz z budynkiem przymurnym (niedaleko Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej). Dużym wydarzeniem będzie budowa zbiorników retencyjnych na terenie Os. Niepodległości oraz przy ul. Szczecińskiej, a także ogrodów deszczowych w różnych częściach miasta, które zrewolucjonizują system zarządzania wodami opadowymi i zabezpieczą mieszkańców przed zalewaniem w trakcie m.in. deszczy nawalnych. Na pewno dokończymy trwającą inwestycję dotyczącą przebudowy Bulwarów Rzeki Słupi. Będziemy też kontynuować prace związane z przebudową chodników, z czego jestem szczególnie dumna. W najbliższym czasie będziemy mogli obserwować prace np. przy ul. Bora Komorowskiego, Mickiewicza czy Batorego. W samym 2021 przebudowanych zostanie ponad 9 km ciągów pieszych. Zadbamy też o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez rozbudowę sieci monitoringu miejskiego. Bezpieczeństwo to też pomoc mieszkańcom w wymianie źródeł ciepła – to dbanie o ich zdrowie i życie w klasycznym rozumieniu, w tym w kontekście ekologicznym.

Na kolejnych slajdach prezentujemy plusy i minusy półmetka kadencji słupskiego samorządu

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza