Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Matematyka - odpowiedzi i arkusze dziś na gp24

Łukasz Capar
Wczorajszy egzamin maturalny w I LO w Słupsku.
Wczorajszy egzamin maturalny w I LO w Słupsku. Łukasz Capar
Większość tegorocznych maturzystów myśli o studiach w wielkich miastach i o tym, aby pozostać w nich na stałe. Nawet jeśli wrócą do Słupska, to pracy w swoich zawodach nie znajdą.

Matura 2011. Matematyka - odpowiedzi po egzaminie na gp24

Matura 2011. Matematyka - odpowiedzi

Jeszcze dziś umieścimy odpowiedzi oraz arkusze testów z egzaminu z matematyki. Odpowiedzi z pozostałych przedmiotów szukajcie w kolejnych dnia na naszym serwisie MATURA 2011

KLIKNIJ TUTAJ by pobrać arkusz i sprawdzić odpowiedzi: Matura 2011. Matematyka [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]


Ponad pięć tysięcy maturzystów z regionu słupskiego rozpoczęło maturę. Wczoraj zdawali egzamin pisemny z języka polskiego. Dziś - pisemny z matematyki.

Okazuje się, że dla wielu słupskich maturzystów egzaminy maturalne będą ostatnim kontaktem z rodzinnym miastem. Po maturze zamierzają bowiem wyjechać na studia do innych miast i do Słupska już nie wrócić. Po skończeniu studiów w Słupsku pracy w wyuczonym zawodzie nie znajdą.

- Ofert pracy dla ludzi z wyższym wykształceniem jest u nas szczególnie mało - mówi Paweł Kądziela, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku. - W ubiegłych latach, gdy absolwenci wyższych uczelni wracali do Słupska, to w większości trafiali na staże do firm i instytucji. W tym roku na takie działania mamy o połowę mniej pieniędzy niż w latach ubiegłych.

Matura 2011: egzamin z matematyki [odpowiedzi, testy]. Poćwicz razem z "Głosem"

Według danych statystycznych słupskiego PUP z 437 ofert pracy tylko 10 procent przeznaczonych jest dla ludzi po studiach. Zakłady pracy z regionu poszukują ludzi w konkretnych specjalnościach, np. informatyków. Specjaliści z innych branż mają już znacznie większe problemy.

- W całej Polsce mówi się, że inżynierowie są pilnie poszukiwani do pracy, ale w Słupsku takich potrzeb firmy nie zgłaszają - mówi Marcin Horbowy, inspektor ds. informacji publicznej PUP w Słupsku.
Absolwenci szkół średnich zdają sobie sprawę, że wybranie technicznego kierunku studiów zwiększa ich szanse na znalezienie pracy. Ubiegły rok był pierwszym od bardzo dawna, gdy więcej absolwentów wybrało studia techniczne niż humanistyczne.

- Idę na studia na budownictwo - deklaruje Anna Rzeszutek, tegoroczna maturzystka z II LO w Słupsku. - Nie powiem, żebym się interesowała taką tematyką, ale to przyszłościowy kierunek.

Dziś egzamin maturalny z matematyki - odpowiedzi szukaj na gp24

Czy polski był trudny?

Tomasz Szewc, nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Słupsku:
- Pierwsza część, czyli czytanie ze zrozumieniem, była bardzo trudna. Tekst, z którym musieli zapoznać się uczniowie, poruszał wiele obszarów, które nie są omawiane w szkole średniej. W tekście pojawiły się bowiem zagadnienia dotyczące teorii języka, psychologii i socjotechniki. Ponadto pojawiały się w nim słowa, które nie były omawiane w programie nauczania języka polskiego, na przykład, synergia. W drugiej części, czyli w wypracowaniach, do napisania uczniowie mieli do wyboru trudniejszy temat z poezji i bardzo łatwy, wręcz lekcyjny z prozy.

Gdzie znajdują zatrudnienie absolwenci kierunków humanistycznych, albo np. nauczyciele wykształceni przez Akademię Pomorską w Słupsku, dowiemy się najwcześniej jesienią tego roku. Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym nałożyła bowiem na uczelnie obowiązek monitorowania losów absolwentów. Na razie ofert stałej pracy dla studentów i kończących słupską akademię nie ma wcale.

- Tylko praca sezonowa w wakacje, a wcześniej mieliśmy ofertę dla kierownika sklepu sportowego i pracowników biurowych - mówi Mirosława Bułka-Maksyśko, starszy referent biura ds. karier i współpracy międzynarodowej AP w Słupsku.

Matura 2010 - matematyka. Sprawdź zadania otwarte, rozwiązania, odpowiedzi

Tymczasem badania "Uczelnia Przyjazna Pracodawcom 2010", przeprowadzone przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wykazały, że uczelnie wyższe w naszym kraju nie przygotowują absolwentów do potrzeb rynku pracy. Co dziesiąty polski bezrobotny jest absolwentem wyższej uczelni, a od lat tytuł magistra nie daje gwarancji zatrudnienia.

Badanie wykazało, że ponad 80 proc. pracodawców twierdzi, iż największe znaczenie przy zatrudnianiu młodych ma wiedza i umiejętności. Ponad 60 proc. podkreśla znaczenie doświadczenia. Bardzo ważne są też kompetencje psychospołeczne, czyli umiejętności pracy w zespole, terminowość czy dyscyplina. - Takich umiejętności polskie uczelnie nie uczą prawie cale - mówi Monika Zakrzewska z PKPP Lewiatan.

- Najbardziej poszukiwani przez pracodawców są absolwenci uczelni technicznych. Oni bezrobocia raczej nie zaznają. Jeszcze 10-15 lat temu absolwent filologii niemieckiej lub angielskiej mógł przebierać w ofertach pracy. Teraz ludzi ze znajomością języków obcych jest już bardzo wielu. Najbardziej nieuczciwe jest kształcenie pedagogów - zaznacza Zakrzewska. - Ci ludzie ciężko pracują na studiach, a potem okazuje się, że pracy w zawodzie na pewno nie znajdą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza