Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Grzegorz Piechowiak w Słupsku pod wrażeniem rekordów w strefie ekonomicznej

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Krzysztof Piotrkowski
Dzisiaj (piątek 11.02) Grzegorz Piechowiak, wiceminister Rozwoju i Technologii oraz Pełnomocnik Rządu ds. inwestycji zagranicznych, oglądał zakłady działające w Słupsku i podsumował program Polskiej Strefy Inwestycji w 2021 z uwzględnieniem obszaru Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. A Słupska strefa pobiła wszelkie rekordy, zresztą jak i inne specjalne strefy ekonomiczne w kraju.

- Cały rok 2020 to w całej Polsce wydano 373 decyzje o wsparciu nowych inwestycji a rok 2021 to 713. To wzrost o 92 procent wszystkich decyzji o nowych inwestycjach - powiedział wiceminister Grzegorz Piechowiak podczas konferencji zorganizowanej w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. - Deklarowane na to nakłady to ponad 37 mld złotych. To ponad 140 procent więcej niż rok wcześniej. Inwestorzy zadeklarowali że przyniesie to ponad 17 tysięcy nowych miejsc pracy.To znowu o ponad 186 proc. więcej niż w 2020 roku. Widzimy więc, że w roku pandemii źle nie było. Był to rekordowy rok. A co nas bardzo cieszy, to że 70 procent tych wszystkich decyzji to kapitał polski. To nas bardzo cieszy, że polscy przedsiębiorcy się rozwijają. A 60 procent to małe i średnie przedsiębiorstwa.

od 16 lat

Wiceminister Rozwoju i Technologii podkreślił też rekordowe wyniki w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

- Od 2018 roku to w Słupsku 58 wydanych decyzji o inwestycjach, a tylko rok 2021 to 35 z tych 58 - zaznaczył Grzegorz Piechowiak. - Widzimy te wyniki, są bardzo duże. Rok wcześniej 400 mln zł na inwestycje, a w 2021 aż 1,3 mld. Rozmawiamy dzisiaj o tym. Widzimy, że po ostatnich kłopotach inwestorzy chcą iść kierunku zielonej energii. Dzisiaj pierwsze pytanie inwestora, to czy będzie zielona energia?

Minister podkreślił, że jest zgoda Unii Europejskiej, by inwestycje w zieloną energię były traktowane jako koszt kwalifikowany. To duża pomoc dla przedsiębiorców, którzy decydują się inwestować i tak rozbudowywać zakłady, by one produkowały prąd na swoje potrzeby.

W Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej na 35 nowych projektów inwestycyjnych, 24 będą realizowane przez polskich przedsiębiorców, a 11 to zagraniczne firmy z kapitałem: amerykańskim, cypryjskim, duńskim, holenderskim, niemieckim, norweskim i szwedzkim. Biorąc pod uwagę wielkość przedsiębiorstw: 22 stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, a 13 to duże firmy.

Przypomnijmy, że SSSE to tereny nie tylko koło Słupska ale i innych miejscach. 20 projektów realizowanych jest w woj. pomorskim, w tym u nas, 12 zachodniopomorskim i 3 w Wielkopolsce.

Mirosław Kamiński, prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Słupsku, która zarządza SSSE: - Cieszę się, że po takim rekordowym roku gościmy ministra. Mogłem przedstawić mu problemy z którymi się borykamy.Jak wiecie, przez ostatnie lata region nasz nie był dostrzegany ze względu na problemy komunikacyjne. To się jednak kończy. 2025 to data kiedy będzie połączenie Szczecin - Gdańsk, co jest dobrym sygnałem dla naszych inwestorów.Jest też kwestia uzbrajania trenów, takich dużych zwartych. Takich poszukują inwestorzy. My mamy ponad 100 ha takiego terenu koło Redzikowa.I tutaj ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, by był program przygotowania takich terenów pod inwestycje.

Po wizycie w Słupsku wiceminister pojechał do Lęborka do zakładu Farm Frites, który się rozbudowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza