Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu w Ustce

Marcin Prusak
Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu
Jubileuszowe Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu Fot. Łukasz Capar
Aż 382 gramy bursztynu znalazła w ciągu trzech minut trzyosobowa rodzina Świlaków z Byczyny. To zwycięzcy kategorii rodzin sobotnich usteckich mistrzostw w poszukiwaniu jantaru.
Mistrzostwa Polski w Wypłukiwaniu Bursztynu w Ustce Fot. Łukasz Capar

(fot. Fot. Łukasz Capar)

Ta ciesząca się wielką popularnością wśród turystów impreza została zorganizowana w Ustce już po raz dziesiąty.

Przepisy zawodów były bardzo proste. Na plaży o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych organizatorzy rozrzucili 80 kilogramów bursztynu i zakopali 15 większych okazów jantaru oraz wykonanych z niego wyrobów. Zawodnicy wyposażeni w plastikowe miseczki zbierali bursztyn przez trzy minuty. Następne trzy minuty poświęcali na jego wypłukanie w wodzie, a następnie komisja zawodów ważyła zebrany bursztyn. W zawodach wzięło łącznie udział kilkuset zawodników. Zwycięzca każdej kategorii otrzymywał puchar, a zdobywcy pierwszych trzech miejsc nagrody.

W kategorii dzieci do 12 lat zwyciężył Paweł Świlak z Byczyny, który zebrał 100 gramów bursztynu. Na drugim miejscu znalazł się Hubert Czerniatowicz z Ustki (89 gramów bursztynu), a na trzecim Weronika Kawa z Radomyśla Wielkiego (83 gramy bursztynu).

W kategorii kobiet najlepsza okazała się Barbara Nagły z Krakowa (130 gramów bursztynu). Na drugim miejscu znalazła się Joanna Kaczanowska z Wrocławia (99 gramów bursztynu), a na trzecim Eliza Kozyra z Wrocławia (98 gramów bursztynu).
W kategorii mężczyzn zwyciężył Andrzej Chałat z Koluszek (132 gramy bursztynu). Drugą pozycję zajął Grzegorz Czapliński z Płocka (112 gramów), a trzecią Waldemar Kawa z Radomyśla Wielkiego (105 gramów).

W kategorii rodzin bezkonkurencyjna okazali się państwo Świlak z Byczyny - 382 gramy jantaru. Drugie miejsce przypadło państwu Kawa z Radomyśla Wielkiego, a trzecie miejsce państwu Kwiatkowskim ze Słupska - 273 gramy bursztynu. Co ciekawe, państwo Świlak to także ubiegłoroczni mistrzowie w rodzinnym poławianiu złota Bałtyku. Jak tłumaczyli, w tym roku tak zaplanowali termin urlopu nad morzem, aby w Ustce pojawić się w czasie bursztynowych mistrzostw.

W kategorii dziennikarzy i VIP-ów zwyciężył Przemysław Nycz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ustka (to on dziesięć lat temu wymyślił usteckie mistrzostwa w poławianiu bursztynu. Na drugim miejscu znalazł się Marcin Prusak z Głosu Pomorza, a na trzecim Hubert Bierndgarski z portalu dwumiasto.pl.