Przejażdżka bez problemów

  Przejażdżka bez problemów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Zanim wyjedziemy na majową wycieczkę, warto sprawdzić stan naszego auta.

  Zanim wyjedziemy na majową wycieczkę, warto sprawdzić stan naszego auta.

  Radzimy jak przygotować samochód do wiosennych wypadów za miasto.
  Zanim wyjedziemy na majową wycieczkę, warto sprawdzić stan naszego auta.

  Zanim wyjedziemy na majową wycieczkę, warto sprawdzić stan naszego auta.

  Wiosna to najlepszy czas na robienie wielkich porządków. Dobrze byłoby, gdyby właściciele czterech kółek również pamiętali w tym okresie o dokładnej kontroli auta. Po zimowej eksploatacji samochodu, niezwykle ważne jest jego przygotowanie do skrajnie innych warunków na drodze.

  - Największym zaniedbaniem kierowców jest pozostawienie na karoserii i podwoziu soli oraz pozimowego błota. Dlatego też najlepiej odwiedzić myjnię i zadbać o swoje auto.
  Dobrze utrzymany samochód będzie mniej podatny na rdzę. Co więcej, łatwiej uda się nam go w przyszłości sprzedać - mówi Bruce Crawley, jeden z czołowych specjalistów ExxonMobil, producenta olejów silnikowych.

  Dzięki poniższym radom wejście w letni sezon na drodze już nie będzie takie trudne. Zyskasz bezpieczeństwo, zmniejszysz zużycie paliwa, a twoje auto będzie bardziej niezawodne.

  Wymień lub zamień miejscami opony

  Jeżeli jeszcze jeździsz na zimówkach, to najwyższy czas, by je wymienić na ogumienie letnie, a jeśli cały rok używasz tych samych opon, nie zapomnij o zamianie ich miejscami. Upewnij się czy wszystkie koła, w tym zapasowe, są wyważone i dobrze napompowane. Odpowiednie ciśnienie zmniejsza zużycie paliwa oraz bieżnika.

  Sprawdź hamulce

  Po zimowym, wzmożonym hamowaniu i wielokrotnym ratowaniu się przed poślizgiem na lodzie, dobrze też sprawdzić hamulce. Najczęściej wsłuchanie się w pracę samochodu, wystarczy do wykrycia ewentualnych problemów z układem hamowania. Jeśli więc słyszysz nadmierne tarcie, stukanie lub piski, koniecznie zrób przegląd.

  Wszystkie płyny

  Odmawiający pracy po zimie spryskiwacz do szyb sam nam podpowie, że warto sprawdzić wszystkie płyny w aucie. W trudniejszych, zimowych warunkach na drodze płyny zużywają się znacznie szybciej. Dlatego wiosną koniecznie dolejmy lub wymieńmy płyn hamulcowy, olej w skrzyni biegów oraz płyny w chłodnicy, układzie kierowniczym i spryskiwaczu.

  Olej silnikowy

  Wybór oleju - największego przyjaciela naszego silnika - wymaga zastanowienia. Wahasz się co użyć? Oleje syntetyczne, stworzono z myślą o ochronie silnika w każdej temperaturze, optymalizacji jego wydajności oraz zmniejszeniu zużycia oleju. Chcąc wybrać właściwy olej, koniecznie sprawdź w instrukcji obsługi swojego auta zalecenia producenta lub poradź się mechanika.
  Pióra wycieraczek

  Zimowa walka wycieraczek ze śniegiem i deszczem powoduje, że ich zużyte pióra bardziej rozmazują, niż czyszczą szyby. Co gorsze, nieustanny brud i zacieki przed oczami zmniejszają nasze bezpieczeństwo na drodze. Nie ma wątpliwości, że wymiana przedniej, podrapanej szyby będzie nas więcej kosztować, niż kupno nowych piór. Dlatego o sprawne działanie wycieraczek najlepiej zadbać już teraz, zanim wiosenne deszcze ograniczą nam widoczność na drodze.

  Działanie klimatyzacji

  Przegląd klimatyzacji zaoszczędzi nam kłopotów w pierwsze upalne dni. Koniecznie sprawdź działanie czujnika ciśnienia klimatyzacji oraz stan węży.

  Stosuj środki ochronne

  Plastik, popularne wykończenie siedzeń i kierownicy, wystawiony na działanie promieni słonecznych jest narażony na pękanie i utratę koloru. Jeśli chcemy temu zapobiec, musimy pamiętać o środkach ochronnych, które zabezpieczą wnętrze samochodu przed wyglądającymi mało estetycznie uszkodzeniami.

  ARTUR KOSTECKI
  artur.kostecki@gk24.pl

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY