Poradnik dla zmotoryzowanych turystów

  Poradnik dla zmotoryzowanych turystów

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Przed wyjazdem dobrze jest wybrać się do warsztatu i poprosić, aby mechanik sprawdził stan samochodu.

  Przed wyjazdem dobrze jest wybrać się do warsztatu i poprosić, aby mechanik sprawdził stan samochodu.

  Wybierasz się na urlop własnym samochodem? Jeśli chcesz uniknąć kłopotów, powinieneś już teraz przygotować się do podróży. Im dalszy wyjazd cię czeka, tym staranniej.
  Przed wyjazdem dobrze jest wybrać się do warsztatu i poprosić, aby mechanik sprawdził stan samochodu.

  Przed wyjazdem dobrze jest wybrać się do warsztatu i poprosić, aby mechanik sprawdził stan samochodu.

  O wskazówki dla zmotoryzowanych turystów poprosiliśmy Agnieszkę Dziembowską z PZU.

  Sprawdź stan samochodu

  Przed wyjazdem najlepiej jest wybrać się do warsztatu, który oceni stan samochodu. Wiele stacji diagnostycznych, czy autoryzowanych serwisów latem oferuje promocyjne ceny przeglądów i napraw. Jeśli nie chcemy korzystać z ich usług, zróbmy przegląd sami.

  Trzeba zwrócić uwagę na: pasek rozrządu - czy nie jest zbyt luźny, czy nie ma pęknięć i czy jest poprawnie założony.
  Warto też zwrócić uwagę na poziom oleju silnika i płynów: hamulcowego, chłodnicy i spryskiwaczy, a także na opony - bieżnik (w krajach Unii Europejskiej wysokość bieżnika nie może być niższa niż 1,6 mm) i ciśnienie (optymalne wartości znajdziemy w instrukcji obsługi lub na klapie od wlewu paliwa).

  Przejrzyj dokumenty

  Przejrzyjmy dokumenty. Warto upewnić się, czy mamy ważne badanie techniczne i ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe u nas i za granicą. Po wejściu Polski do strefy Schengen "zielona karta", nie jest potrzebna w państwach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie, Szwajcarii i Chorwacji.

  Wystarczy, że samochód ma polską tablicę rejestracyjną. Oczywiście zawsze należy mieć przy sobie oryginał aktualnej polisy wraz z dowodem opłacenia składki.

  Ubezpiecz siebie i pasażerów

  Podróżując po Europie, powinniśmy mieć ze sobą europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, którą wydaje Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapewni nam ona leczenie w publicznej służbie zdrowia, ale tylko w zakresie, w jakim leczeni są obywatele danego kraju.

  Aby mieć spokojną głowę, że otrzymamy pomoc w różnych indywidualnych przykrych sytuacjach, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

  Niemal każda firma ubezpieczeniowa oferuje pakiet chroniący nas w podróży. W nim powinny się znaleźć: pokrycie kosztów leczenia (KL), pomoc w podróży ("assistance") obejmująca m.in. asystę polskojęzycznych lekarzy, pokrycie kosztów przyjazdu poszkodowanego do kraju, a nawet pomoc finansową, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). A także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC), które chroni nas w przypadku, gdy ktoś inny ucierpi z naszego powodu.

  Dzięki temu, w razie nieszczęśliwego wypadku, uchronimy siebie i swoich najbliższych przed finansowymi konsekwencjami takiego zdarzenia.

  Dobrze, gdy takie ubezpieczenie zawiera również gwarancję wypłaty wsparcia finansowego w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu oznaczającego niezdolność do wykonywania pracy.

  Przed urlopem nikt nie chce myśleć o tak przykrych sprawach, ale statystyki policyjne mówią same za siebie. W ubiegłym roku w Polsce było ponad 5 tys. wypadków ze skutkiem śmiertelnym, o ponad 5% więcej niż rok wcześniej. Podobne statystyki dotyczą Hiszpanii, Niemiec i Francji.

  Skompletuj wyposażenie

  Gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa zapewnią nam i naszym bliskim bezpieczeństwo, mogą nawet uratować życie. A w niektórych krajach są to obowiązkowe elementy wyposażenia. samochodu. Np. w Chorwacji wymagane są aż dwa trójkąty ostrzegawcze - umieszczane przed i za samochodem. Apteczka samochodowa to również wyposażenie niezbędne.

  Powinny się w niej znaleźć przedmioty, które pozwolą nam udzielić pierwszej pomocy: jednorazowe rękawiczki, chusta trójkątna, bandaże, opaski elastyczne i uciskowe, maseczka lub specjalna rurka do sztucznego oddychania, koc chroniący przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu oraz nożyczki, którymi można przeciąć pasy bezpieczeństwa lub ubranie.
  W dłuższą podróż nie powinniśmy się również wybierać bez zapasu płynu do szyb, lewarka, zestawu śrubokrętów czy latarki. Jeśli jedziemy z dziećmi poniżej 12. roku życia musimy mieć dla nich specjalne foteliki montowane na tylnym siedzeniu. Jeśli samochód nie ma przedniej poduszki powietrznej można go również zamontować na przednim siedzeniu.

  Kierowcy, którzy podczas podróży nie wyłączają telefonów komórkowych, powinni pomyśleć o zestawie głośnomówiącym. Wolne ręce to warunek dobrego panowania nad kierownicą. No i za rozmawianie przez telefon podczas jazdy grozi nam mandat.

  Zadbaj o porządek

  Starajmy się wszystkie bagaże zmieścić do bagażnika, ale nie wolno wypełnić go powyżej linii tylnego siedzenia (za wyjątkiem samochodów wyposażonych w kratkę lub specjalną siatkę). W wyjątkowych sytuacjach możemy skorzystać z bagażnika zakładanego na dach, ale w nim mogą znaleźć się tylko rzeczy lekkie.
  Duże zagrożenie, podczas niespodziewanego hamowania lub uderzenia, stwarza bagaż luźno porzucony w samochodzie, a już z pewnością ciężkie przedmioty na tylnej półce.

  Zaplanuj czas podróży

  Jeśli przed nami setki kilometrów, należy pomyśleć o postojach. Najlepiej jest zaplanować je przed podróżą. Nawet kilkuminutowy czas na rozprostowanie nóg, zaczerpnięcie świeżego powietrza zregeneruje siły i przywróci koncentrację.

  - Zastosowanie tych kilku zasad pomoże nam ustrzec się przed najpoważniejszymi kłopotami - mówi Agnieszka Dziembowska z PZU SA. - Na wakacjach nie możemy też zapominać o tym, co oczywiste - o przestrzeganiu przepisów drogowych, a przede wszystkim ostrożnej i odpowiedzialnej jeździe.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY