Mundial 2014. Włochy - Urugwaj 0:1

Grzegorz Wajda
Włosi przegrali z Urugwajem 0:1 i pożegnali się z mistrzostwami w Brazylii. "Azzurrim" do awansu wystarczał remis, ale nie zdołali utrzymać bezbramkowego rezultatu do ostatniego gwizdka. W 81. minucie dość szczęśliwie piłkę do siatki skierował plecami Diego Godin, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego.

Po raz pierwszy w turnieju selekcjoner Cesare Prandelli wystawił od pierwszej minuty dwóch napastników. We wcześniejszych dwóch spotkaniach - z Anglią i Kostaryką - jedynym był Mario Balotelli. Przeciwko Urugwajowi w wyjściowym składzie wystąpił również Ciro Immobile.

Pojedynek tej dwójki z duetem Luis Suarez i Edinson Cavani miał być ozdobą spotkania, jednak w pierwszej połowie żadna z drużyn nie zapewniła kibicom wielu emocji. Grano asekuracyjnie, atakując małą liczbą piłkarzy. Być może wynikało to z warunków panujących w Natalu, gdzie temperatura przekraczała 30 stopni Celsjusza.

Do przerwy na boisku działo się niewiele. Obie ekipy miały po jednej w miarę dogodnej okazji, ale dobrze spisali się obaj bramkarze - Urugwajczyk Fernando Muslera obronił uderzenie Andrei Pirlo z rzutu wolnego w 12. minucie, natomiast niedługo po tym Gianluigi Buffon najpierw przeciął dośrodkowanie Suareza, a następnie zatrzymał strzał Nicolasa Lodeiro. Na nic więcej nie pozwoliły rywalom defensywy obu drużyn.

Wszystko co najważniejsze wydarzyło się po zmianie stron. W 59. minucie sędzia usunął z boiska pomocnika Claudio Marchisio za - jak uznał - niebezpieczny faul. Wydaje się jednak, że kara była w tym przypadku zbyt surowa.

Osłabieni Włosi przez kolejne 20 minut skutecznie odpierali ataki rywali, do czego w dużej mierze przyczynił się Buffon. W 66. min wygrał pojedynek sam na sam z Suarezem, wybijając piłkę na rzut rożny po zaskakującym strzale Urugwajczyka. Bramkarz po tej interwencji ucieszył się tak, jakby "Azzurri" wygrali mecz.

Buffon skapitulował jednak po przypadkowym zagraniu Godina w 81. minucie. Do ciekawej sytuacji doszło też kilkadziesiąt sekund wcześniej - ze swojej najgorszej strony znów pokazał się Suarez. Napastnik Liverpoolu w starciu z obrońcą Giorgio Chiellinim... ugryzł rywala w bark. To nie pierwszy taki występek Urugwajczyka, który już wcześniej za podobne zachowanie dorobił się przezwisk "Kanibal" czy "Drakula".

Włosi, którzy pożegnali się z mundialem w fazie grupowej po raz drugi z rzędu, nie wytrzymywali nerwowo w końcówce. Po żywiołowych protestach na trybuny odesłany został jeden z asystentów Prandellego. Rywalem Urugwaju w 1/8 finału będzie najprawdopodobniej Kolumbia, która ma największą szansę na wygranie grupy C.

Grupa D: Włochy - Urugwaj 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Diego Godin (81).

Żółta kartka - Włochy: Mario Balotelli, Mattia De Sciglio. Urugwaj: Egidio Arevalo Rios, Fernando Muslera. Czerwona kartka - Włochy: Claudio Marchisio (59).

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk). Widzów 39 706.

Włochy: Gianluigi Buffon - Mattia De Sciglio, Leonardo Bonucci, Matteo Darmian, Andrea Barzagli, Giorgio Chiellini - Marco Verratti (75. Thiago Motta), Andrea Pirlo, Claudio Marchisio - Ciro Immobile (71. Antonio Cassano), Mario Balotelli (46. Marco Parolo).

Urugwaj: Fernando Muslera - Alvaro Pereira (63. Christian Stuani), Diego Godin, Jose Maria Gimenez, Martin Caceres - Alvaro Gonzalez, Egidio Arevalo Rios, Cristian Rodriguez (78. Gaston Ramirez), Nicolas Lodeiro (46. Maximiliano Pereira) - Luis Suarez, Edinson Cavani.