MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 90 tys. złotych dofinansowania dla osób niepełnosprawnych zmieniających mieszkanie. MOPR zachęca do składania wniosków

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
MOPR Słupsk
MOPR Słupsk Archiwum Gp24
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zachęca osoby poruszające się na wózku inwalidzkim do składania wniosków o bezzwrotne dofinansowanie na kupno mieszkania nieposiadającego barier architektonicznych.

Program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność-Dostępne mieszkanie” realizowany jest przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dedykowany jest osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Takie osoby, w ramach programu, mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup mieszkania pozbawionego barier architektonicznych .

O bezzwrotne dofinansowanie ubiegać się można od początku sierpnia, natomiast zawieranie umów z beneficjentami ma potrwać aż do 31 grudnia 2024 r. (chyba że wcześniej zostanie wyczerpany budżet programu). Program ma być realizowany w latach 2022-2025, a jego budżet wynosi łącznie 150 mln złotych. Przewiduje się, że wsparcie trafi do około tysiąca osób.

Jakiej wysokości dofinansowanie można dostać? Ustalane jest ono na podstawie różnicy w cenie między mieszkaniem nabywanym a sprzedanym. Nie może być jednak wyższe niż „równowartość iloczynu 15 m2 i wartości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, ogłaszanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w programie „Mieszkanie na Start” na dany kwartał, w którym nabywane jest mieszkanie, obowiązującej dla lokalizacji mieszkania nabywanego” (według aktualnych obliczeń, najwyższe dofinansowanie może wynieść około 90 tys. złotych.) Dla przykładu, kupując nowe mieszkanie bez barier architektonicznych za 280 tys. złotych, a sprzedając stare za 200 tys., przyznane dofinansowanie wyniesie różnicę w cenie – w tym przypadku 80 tys. złotych.

Bariery architektoniczne stanowiące przeszkodę w poruszaniu się osób niepełnosprawnych to nie tylko brak podjazdów dla wózków. To również niewystarczająco szerokie otwory drzwiowe, progi wejściowe, brak poręczy czy wind.

Jak czytamy w regulaminie programu, aby zostać beneficjentem osoba niepełnosprawna musi:

  • posiadać orzeczenia o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, z tytułu niepełnosprawności narządu ruchu uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka,
  • złoży oświadczenie, wraz z dokumentacją fotograficzną, o barierach architektonicznych w mieszkaniu i/lub w budynku, uniemożliwiających samodzielne wyjście na zewnątrz na poziom zero,
  • złoży oświadczenie o dysponowaniu tytułem prawnym do lokalu na mocy prawa własności lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • w momencie składania wniosku nie ukończyła 65 roku życia.

Na pierwszy rzut oka skomplikowane zasady przyznawania dofinansowania wytłumaczą pracownicy słupskiego MOPR-u. Dzwoniąc pod numer telefonu 59 846 47 37 o pomoc poprosić można pracownika Zespołu ds. rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych. Wniosek online można natomiast złożyć za pośrednictwem platformy SOW.

- Prowadzimy kampanię informacyjną dotyczącą projektu w mediach i profilach społecznościowych. Dostaliśmy już klika telefonów w tej sprawie. Cała procedura jest niełatwa, ale zachęcamy do udziału w tym programie. Nasi pracownicy służą pomocą w przebrnięciu wszelkich formalności – mówi Marcin Treder, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Słupsku.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza