Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów w Słupsku. Zobacz program imprezy

Daniel Klusek [email protected]
Jedną z atrakcji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów będzie pokaz tańca z ogniem.
Jedną z atrakcji tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów będzie pokaz tańca z ogniem. Łukasz Capar
Specjalne wystawy, pokazy i prezentacje - to wszystko czeka na wszystkich, którzy w sobotni wieczór odwiedzą słupskie Muzeum Pomorza Środkowego i Basztę Czarownic.

Europejska Noc Muzeów potrwa w słupskim Muzeum Pomorza Środkowego od godz. 18 do 23. W tym czasie będzie można zobaczyć wszystkie muzealne wystawy, ale także specjalne pokazy.

O godz. 18 na dziedzińcu zamkowym rozpoczną się bezpłatne warsztaty z podstaw tańca z ogniem i chodzenia na szczudłach. O godz. 22 będzie można zobaczyć pokazy tańca z ogniem. Zaraz po tym nastąpi odsłonięcie wielkoformatowej siatki z autoportretem Witkacego na bloku przy ul. Mikołajskiej. Na ścianie Młyna Zamkowego od godz. 21.30 będzie można zobaczyć prezentację zdjęć przedstawiających dawny Słupsk oraz niemego filmu o Swołowie.

Przez cały czas w zamku chętni będą mogli zrobić sobie zdjęcia w przebraniu. Zobaczyć też będzie można wystawę dawnych urządzeń radiowych oraz sprzętu do nagrywania i odtwarzania dźwięku z kolekcji Bogusława Matuszkiewicza (m.in. fonograf Edisona, gramofony akustyczne, magnetofony, radia kryształkowe i lampowe oraz ciekawostki: sygnalizator alfabetu Morse' a z wyostrzenia radiowego brytyjskiego bombowca Lancaster).

Będzie też spotkanie z Siegfriedem Barzem, malarzem urodzonym w 1943 roku w Sianowie, który po latach powrócił na Pomorze i poświęcił się jego artystycznej dokumentacji. Specjaliści opowiedzą też o konserwacji mebli, malarstwa i papieru, Złotej Księdze Miasta Słupska, rzeźbach Łucji Włodek-Jabłońskiej.

Prezentowane będą też portrety fotograficzne stylizowane na prace z dorobku Witkacego przygotowane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej Diament. Każdy będzie też mógł posłuchać audiobooka "Dwanaście tańczących księżniczek" na podstawie książki Jolanty Nitkowskiej-Węglarz. W salach wystawowych pracownicy muzeum opowiedzą również o portretach Witkacego, gotyckich Madonnach i innych rzeźbach z tego okresu, o Heimatmuseum w Stolpie. W Sali Rycerskiej od godz. 18.15 będzie można oglądać filmy i słuchać wykładów o sztuce i ich twórcach.

W Młynie Zamkowym przez cały czas trwać będą pokazy tkackie, haftu kurpiowskiego, wypełniania "pająka" kwiatami z bibuły i lepienia w glinie. Będzie promocja lekcji muzealnych w swołowskim muzeum. Będzie też można zobaczyć przy pracy rzeźbiarza Kazimierza Kostkę.

Wejściówki do muzeum kosztują dwa złote.

O godz. 21 sprzed Herbaciarni w Spichlerzu wyruszy II Nocny Rajd Rowerowy (zapisy w tym samym miejscu od godz. 20). Uczestnicy rajdu najpierw odwiedzą kościół św. Jacka, potem zwiedzą muzeum, a następnie rusza w nocną trasę szlakiem zabytków w Słupsku z udziałem przewodnika z muzeum Joanny Kłusek.

Atrakcję na tę wyjątkową noc przygotowała również Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej. W Baszcie Czarownic w godz. 20-24 będzie można oglądać wystawę Aleksandra Ryszki "All Universe of love", natomiast do godz. 21 dzieci będą mogły wziąć udział w zabawach plastycznych. Tylko tego wieczoru w Baczcie Czarownic będzie można zobaczyć najwyższą kondygnację. Natomiast na dziedzińcu Galerii Kameralnej o godz. 22 rozpocznie się pokaz filmów i animacji podopiecznych Pracowni Obrazu i Dźwięku BGSW.

W tym roku do Nocy Muzeum włączy się również Multikino. Tego wieczora do wyboru będą m.in.: nowa wersja "Wielkiego Gatsby'ego", polski film "Oszukane" z Katarzyną Herman i Arturem Żmijewskim oraz najnowszy film Pedro Almodóvara "Przelotni kochankowie". Przy zakupie jednego biletu wejściówkę na kolejny film dostajemy za darmo. Początek seansów o godz. 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza