MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od małego lekkoatlety do mistrza to dewiza Akademii Młodego Lekkoatlety Słupsk (zdjęcia)

Krzysztof Niekrasz
Słupskie perełki lekkoatletyczne (od lewej): Jan Gostomczyk, Oliwier Kołodziejski, Kacper Kasprzyk, Kewin Małek, Szymon Depta, Marek Zakrzewski, Hanna Grabowska, Milena Patejuk, Małgorzata Miedziewska, Melisa Gładikowska, Jakub Nielub, Piotr Michalak, Daria Książek oraz Bernadeta Kopeć i Piotr Müller
Słupskie perełki lekkoatletyczne (od lewej): Jan Gostomczyk, Oliwier Kołodziejski, Kacper Kasprzyk, Kewin Małek, Szymon Depta, Marek Zakrzewski, Hanna Grabowska, Milena Patejuk, Małgorzata Miedziewska, Melisa Gładikowska, Jakub Nielub, Piotr Michalak, Daria Książek oraz Bernadeta Kopeć i Piotr Müller Fot. Krzysztof Piotrkowski
W ostatnim czasie Słupsk znalazł się w gronie najlepszych ośrodków słynących z prowadzenia bardzo dobrego szkolenia lekkoatletycznego dzieci i młodzieży, a znakomite wyniki i przede wszystkim medalowe osiągnięcia zanotowali przedstawiciele Akademii Młodego Lekkoatlety. Gratulujemy!

W sali widowiskowej Słupskiego Inkubatora Technologicznego w Słupsku odbyło się podsumowanie dwóch sezonów lekkoatletycznych 2020 i 2021, które obfitowały w liczne sukcesy podczas imprez rangi mistrzowskiej w Polsce w różnych grupach wiekowych z udziałem reprezentantów Akademii Młodego Lekkoatlety. Wśród gości był Piotr Müller, poseł RP, rzecznik rządu. W tej wyjątkowo sympatycznej i fajnie zorganizowanej imprezie uczestniczyli działacze, trenerzy, zawodnicy i zawodniczki oraz ich rodzice, a także sponsorzy. W dwuletnim okresie było sporo sukcesów. Tylko wybiórczo przypominamy najważniejsze z nich. W 2020 r. Akademia Młodego Lekkoatlety zdobyła 9 medali mistrzostw Polski U-16 (4 złote, 2 srebrne, 3 brązowe) i zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji punktowej klubów. Zaś w 2021 roku klub ze Słupska może pochwalić się między innymi medalami: z MP U-18 we Włocławku (2 złote, 2 srebrne) i drugą lokatą w klasyfikacji medalowej klubów; z MP U-16 w Karpaczu (1 złoty, 1 srebrny, 1 brązowy). Pokaźny dorobek medalowy był też w mistrzostwach Polski Krajowego Zrzeszenia Ludowe Zespoły Sportowe w Słubicach (10), w halowych mistrzostwach Polski U-18 i U - 20 w Toruniu (4), w mistrzostwach makroregionu U-16 w Gdańsku (18) i mistrzostwach województwa pomorskiego U-18 i U-20 w Słupsku (19) oraz U-16 w Gdańsku (27).

Słupszczanie występowali z orzełkiem na piersi i reprezentowali Polskę w mistrzostwach Europy U-20 w Tallinie (Hanna Grabowska - skok wzwyż) i międzypaństwowym meczu U-18 w Brnie: Polska - Czechy - Węgry - Słowacja (niezwykły talent sprinterski Marek Zakrzewski - 100 m i Kewin Małek - skok wzwyż).

- Miło było spędzić popołudnie w obecności młodych, utalentowanych chłopców i dziewcząt. Wszystkim serdecznie gratuluję i życzę kolejnych pasjonujących przeżyć oraz sukcesów. Gratuluję też trenerom, którzy wkładają wiele wysiłku w przygotowanie lekkoatletycznych gwiazd ze Słupska. Bardzo się cieszę, że projekt "Aktywna Akademia", o który zabiegałem, i który wspiera AML Słupsk, pomaga w rozwijaniu młodych talentów. To nowe możliwości dla upowszechniania aktywności fizycznej oraz sięgania po to, co dla sportowców najważniejsze, czyli medale i miejsca na podium. Cieszę się, że środki są rzetelnie wydawane. Po prostu każda złotówka jest dobrze zainwestowana - oznajmił Piotr Müller, poseł RP.

AML jest fenomenem w Polsce. Klub mam wielki potencjał zawodniczy i trenerski, a to pozwala budować właściwą piramidę szkoleniową od podstaw, czyli od małego lekkoatlety do mistrza. Oby przygoda lekkoatletyczna trwała jak najdłużej w Słupsku. Sport jest najtańszą alternatywą wobec patologii społecznych. Nie da się ukryć, że jest to również jeden z najtańszych nośników reklamy. Dzięki temu głośno było w kraju o słupskich lekkoatletach i lekkoatletkach. Dobrze, że ci młodzi ludzie zostają docenieni, ale ci najlepsi z najlepszych powinni być jeszcze bardziej dowartościowani przez zdecydowanie większe stypendia sportowe. Wizytówką klubu z grodu nad Słupią są też jeszcze niektórzy seniorzy: ultramaratonka Małgorzata Pazda-Pozorska i biegacz Paweł Piotraschke.

- Klub systematycznie się rozrasta. Obecnie w zajęciach uczestniczy prawie 400 osób, bo nastawieni jesteśmy na młodzieżowe szkolenie - informuje Bernadeta Kopeć, prezes i trener Akademii Młodego Lekkoatlety.
W sztabie szkoleniowym poza B. Kopeć znajdują się jeszcze: Tomasz Czubak (sprint), Mirosław Witek (rzuty), Mateusz Diak (sprint i skoki), Wojciech Rumiński (biegi średnie), Andrzej Naszko (rzuty), Marcin Targański (wspomaga sprinty). Ćwiczenia z najmłodszymi adeptami królowej sportu prowadzą: Iwona Kosicka, Ewa Schulz, Izabela Grabowska, Mariola Szeremeta, Małgorzata Kasprowicz, Tomasz Kosicki, Jarosław Skapowicz. Klub wspierają: Unison - Nieruchomości, Krusz-Bet, Łosoś, Rykit. Mile widziani są następni darczyńcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza