MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Onkolodzy spotkają się w Ustce. Rozmowa z doktorem Zoranem Stojcevem

Rozmawiała Monika Zacharzewska
Zoran Stojcev (z lewej) podczas poprzedniego zjazdu onkologów.
Zoran Stojcev (z lewej) podczas poprzedniego zjazdu onkologów. Łukasz Capar
Zoran Stojcev jest ordynatorem chirurgii ogólnej, onkologicznej i naczyniowej słupskiego szpitala i organizatorem 11. Usteckich Dni Onkologicznych, które odbędą się 5-7 września.

- Tematem przewodnim spotkania onkologów jest genetyka w leczeniu nowotworów...

- Staramy się wybierać na te spotkania tematy trudne rzadko podejmowane, takie na których znają się wybitni specjaliści, którzy mogą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Takim jest właśnie genetyka, w Polsce dość rzadko wykorzystywana w leczeniu. Głośno się o niej zrobiło m.in. przy okazji decyzji Angeliny Jolie, która profilaktycznie poddała się mastektomii piersi, bo w jej rodzinie były przypadki nowotworów. Tymczasem my takie profilaktyczne mastektomie robiliśmy już wcześniej. Robimy to oczywiście z rekonstrukcją piersi. Te operacje są uzasadnione, bo u czterech naszych pacjentek w wycię-tym materiale rozwijał się guz, choć badania USG i mammograficzne wcześniej tego nie wykryły. Badania DNA wykorzystuje się też w przypadku rodzinnej polipowatości jelita grubego. Tę sesję poprowadzi specjalista w tej dziedzinie prof. Jan Lubiński z UM w Szczecinie.

- Na warsztaty natomiast kupuje pan wołową wątrobę?

- Tak, prof. Nagy Habib z Londynu pokaże na niej wykorzystanie nowoczesnego urządzenia do resekcji wątroby i spalania guzów, które chce zakupić też nasz szpital. Natomiast już w czwartek zaprosimy lekarzy na warsztaty laparoskopowej operacji jelita grubego w naszym szpitalu. Będzie uczestniczył znakomity prof. Wiesław Tarnowski z Warszawy.

**Czytaj również:

"Lekarka była nie uprzejma, krzyczała na nas"

**

- Będziecie mówić też o powikłaniach chirurgicznych i onkologicznych w leczeniu nowotworów.

- To będzie specjalna wspólna sesja chirurgów ogólnych i chirurgów onkologów, którą poprowadzi prof. Grzegorz Wallner, prezes Towarzystwa Chirurgów Polskich. Spotykamy się, aby ujednolicić standardy w leczeniu onkologicznym i wypracować metody współpracy między tymi towarzystwami chirurgii ogólnej i onkologicznej. Wypowiedzą się światowej klasy eksperci. Zaprezentujemy też książkę "Powikłania chirurgii onkologicznej: występowanie - leczenie" pod redakcją prof. dr. hab. med. Andrzeja Szawłowskiego, której jestem współautorem.

- UDO to również sesja dla pielęgniarek.

- I tym razem weźmie w niej udział aż 150 pielęgniarek z całego regionu. Jej temat to rak piersi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza