Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osobiste wręczanie decyzji podatkowych to narażanie na zakażenie. Tak uważają niektórzy mieszkańcy

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Urząd zapewnia, że osoby, które roznoszą decyzje podatkowe, przestrzegają zasad reżimu sanitarnego.
Urząd zapewnia, że osoby, które roznoszą decyzje podatkowe, przestrzegają zasad reżimu sanitarnego. Fot. Pixabay.com
Decyzje podatkowe roznoszone osobiście przez pracowników urzędu wzbudzają kontrowersje. Zdaniem niektórych mieszkańców to narażanie mieszkańców na zakażenie koronawirusem. Apelują, aby wysyłać je pocztą. Czy tak można? Urząd Miejski w Słupsku wyjaśnia.

Decyzje podatkowe roznoszone przez pracowników urzędu wzbudzają kontrowersje. Nie tyle same decyzje, co sposób ich dostarczania.

- Moja mama - 75-letnia kobieta - znalazła w skrzynce karteczkę z numerem telefonu. Najpierw myślała, że to oszuści, ale rzeczywiście pod wskazanym numerem telefonu był pracownik Urzędu Miejskiego w Słupsku. Zadzwoniłam osobiście, aby przypadkiem nikt mamy nie nabrał. Dowiedziałam się, że mama musi się osobiście umówić na wręczenie decyzji podatkowej, ponieważ nie było jej w domu, kiedy były roznoszone - mówi słupszczanka.

Odpowiedź nie usatysfakcjonowała kobiety.

- Nie podoba mi się sposób dostarczania tych decyzji. To narażenie mojej mamy na zakażenie. Wcześniej urzędniczka odwiedzi kilkanaście innych osób, więc może przenieść wirusa na kolejne osoby. Na co dzień chronię mamę przed zakażeniem. Ogranicza kontakty z innymi osobami do niezbędnego minimum. Nie rozumiem, dlaczego nie można decyzji podatkowej wysłać np. pocztą lub listem poleconym? - pyta kobieta.

O wyjaśnienie poprosiliśmy UM w Słupsku.

- W odpowiedzi na pytanie dotyczące sposobu doręczania decyzji w sprawie podatku od nieruchomości informuję, że corocznie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, pracownicy Urzędu Miejskiego w Słupsku doręczają decyzje podatkowe.
Musimy wypośrodkować racje i oczekiwania mieszkańców - są słupszczanie, którzy oczekują takiego doręczenia, a są osoby - tak jak w przytoczonym przykładzie - które nie życzą sobie takich wizyt. Zawsze mieszkaniec po usłyszeniu, po co urzędnik przyszedł, ma prawo odmówić przyjęcia decyzji i zakończyć rozmowę - wyjaśnia Monika Rapacewicz, rzecznik prasowa UM w Słupsku.

Zapewnia, że w bieżącym roku - ze względu na stan epidemiczny - praca ta wykonywana jest z zachowaniem obowiązujących rygorów sanitarnych, podobnie, jak w przypadku innych codziennych aktywności w przestrzeni publicznej.

Dalej pani rzecznik przywołuje ustawę.

"Zgodnie z art. 144 § 1 pkt 1 i 2, art. 145 § 1 oraz art. 148 i art. 149 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa organ podatkowy doręcza pisma: za pokwitowaniem, za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe, przez pracowników urzędu obsługującego ten organ, funkcjonariuszy lub upoważnionych pracowników innego organu podatkowego lub przez organy lub osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów lub za urzędowym poświadczeniem odbioru, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
Pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela - temu przedstawicielowi. Doręczenie pisma osobom fizycznym może nastąpić pod adresem zamieszkania lub adresem do doręczeń, w siedzibie organu podatkowego, miejscu zatrudnienia, a jeśli to nie jest możliwe każdym miejscu, w którym zastanie się adresata.
W przypadku nieobecności adresata w miejscu zgłoszonym jako adres do korespondencji, pisma doręcza się za pokwitowaniem pełnoletniemu domownikowi. "

- Wyjaśnić należy, że w sytuacji, gdy podatnik nie może osobiście odebrać decyzji, istnieje możliwość pisemnego upoważnienia do jej odbioru innej osoby. Ponadto podatnik zawsze ma prawo odmówić bezpośredniego odebrania decyzji. Wówczas decyzja taka zostaje wysłana przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru za pośrednictwem operatora pocztowego Poczty Polskiej - wyjaśnia pani rzecznik.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza