MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po paszport inaczej od połowy stycznia

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
Po paszport inaczej od połowy styczniaOpłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 złotych.
Po paszport inaczej od połowy styczniaOpłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 złotych. sxc.hu
Od 17 stycznia wniosek o paszport złożymy w dowolnym wydziale paszportowym, bez względu na miejsce zamieszkania. To oznacza, że z wnioskiem będzie się można zgłosić na drugim końcu Polski.

Po zmianach, paszport lub paszport tymczasowy, będzie można wyrobić w dowolnym wydziale paszportowym na terenie kraju. To oznacza, że od 17 stycznia 2013 roku wniosek o paszport złożymy, a gotowy dokument odbierzemy w najdogodniejszym dla nas punkcie paszportowym. Teraz wniosek o paszport składamy w urzędzie, ze względu na miejsce zameldowania. W regionie koszalińskim punkty takie są w Koszalinie, Szczecinku i Wałczu.

W tym samym punkcie odbierzemy także gotowy dokument. Obecnie dokumenty paszportowe wydawane są przez wojewodę, właściwego ze względu na miejsce zameldowania osoby ubiegającej się o paszport, a w razie braku takiego miejsca - według ostatniego miejsca zameldowania na pobyt stały.
Gdy przebywamy za granicą, taki dokument możemy otrzymać za pośrednictwem konsulatu.

- Ta zmiana to duża dogodność. Zwłaszcza dla tych osób, które w innym województwie pracują i żyją, a w innym województwie są zameldowane - mówi Marek Gutowski, kierownik koszalińskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego.

Paszport wydawany jest na jedną osobę. Paszport jest ważny 10 lat od daty wydania dla osób powyżej 13. roku życia, a 5 lat dla dzieci do 13. roku życia.
Natomiast paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać paszport?
Aby otrzymać paszport należy w wydziale paszportowym urzędu wojewódzkiego złożyć wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego, jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii, a także dowód uiszczenia opłaty paszportowej lub przedstawić do wglądu dokument uprawniający do ulgi lub zwolnienia z opłaty.

Wniosek o wydanie paszportu składa się osobiście, z wyjątkiem wydania paszportu m.in. osobie małoletniej, wówczas składają go rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie.

Gotowy paszport odbiera się osobiście w wydziale paszportowym, w którym został złożony wniosek. Przy odbiorze dokumentu przedstawia się także dotychczas posiadany paszport, w celu jego anulowania.

Opłata za wydanie paszportu ważnego 10 lat wynosi 140 złotych.
Natomiast m.in. emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, uczniowie od 13. roku życia i studenci, a także osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych, czy korzystające z pomocy społecznej za paszport z 50% ulgą zapłacą 70 złotych. Małoletnim do 13. roku życia paszport jest wydawany za opłatą wynoszącą 30 złotych.

Za paszport nie płacą osoby, które m.in. mają ukończone 70 lat; osoby przebywające w domach pomocy społecznej, w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych - jeżeli ich wyjazd za granicę związany jest z długotrwałym leczeniem lub z koniecznością poddania się operacji; a także osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej.

Jeżeli paszport został zniszczony z przyczyn zawinionych przez jego posiadacza, wówczas opłata jest podniesiona o 200 procent.
Za paszport tymczasowy zapłacimy 30 złotych.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza