Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokolenie Zetek wkroczy na rynek pracy. Młodzi nie mają dobrej opinii

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Spotkanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie.
Spotkanie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie. Sylwia Lis
Są roszczeniowi i mają trudności z logicznym myśleniem oraz koncentracją. Nie mają wiedzy i trudno się z nimi komunikować – tak postrzegane jest pokolenie Z, czyli uczniowie, którzy lada chwila znajdą się na rynku pracy. Czy słusznie? Debata „Przedsiębiorczość w pokoleniu Z. Oczekiwania vs. rzeczywistość" w Bytowie.

Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie włączył się w obchody Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i zorganizował spotkanie w ramach Pomorskich Dni Przedsiębiorczości. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, zaplanował wydarzenie skierowane do młodzieży.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Bytowie odbyła debata pt.: „Przedsiębiorczość w pokoleniu Z. Oczekiwania vs. rzeczywistość".
Uczestnikami debaty byli doradca zawodowy z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, konsultant ds. doradztwa edukacyjno-zawodowego w powiecie bytowskim, dyrektor ds. kadr reprezentujący największą w regionie firmę produkcyjną, starszy CECH-u reprezentujący pracodawców zatrudniających osoby z pokolenia Z, młody przedsiębiorca – przedstawiciel pokolenia Z.
Celem spotkania było dostarczenie informacji na temat oczekiwań i potrzeb osób z pokolenia Z oraz udzielenie praktycznych rad i wskazówek młodzieży wkraczającej wkrótce na rynek pracy, tak aby mogli być dobrymi pracownikami lub prosperującymi przedsiębiorcami.

Zetki wejdą na rynek pracy

- Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku – wyjaśnia Natalia Burandt z Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie. - Nie znają życia bez Internetu i social media. Są otwarci, kreatywni i asertywni, ale niełatwo przychodzi im skupienie uwagi na jednym zadaniu. Ich główne cechy to mobilność, umiejętność szybkiego reagowania na zmiany i realistyczne podejście do życia.

- Opinii w mediach zbyt dobrej nie macie – mówiła Joanna Pępko z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku. – Często w artykułach można usłyszeć takie sformułowania: tabletowe dzieci, nie lubią rozmawiać, trącą kontakt z otoczeniem. Jedna z ekspertek podkreśliła, że pracodawcy będą musieli się nauczyć współpracować z pokoleniem, których na rynku pracy będzie coraz więcej. Szacuje się, że do 2028 roku już 58 procent globalnej kadry będą stanowić właśnie Zetki.
I dodaje, że popularnie nazywane Zetki mają też dużo pozytywnych cech pożądanych na rynku pracy. - To między innymi kreatywność, asertywność, otwartość, umiejętność reagowania na zmianę, chęć rozwoju, znajomość nowych technologii. – Dla nich szybka przeprowadzka do innego kraju nie jest problemem. Jednak często słyszę od pracodawców, że chętnie zatrudniliby osobę starszą, bo „z tymi młodymi ciężko się dogadać.”

A jak pokolenie Zetek odbierają przedsiębiorcy?
- Zgadzam się z tym w połowie – mówi Adam Leik, dyrektor ds. kadr w bytowskim Druteksie – Część osób przychodzi i pyta jak wygląda pensja, urlop, a kolejna cześć dopytuje o rozwój i możliwość awansu. Część podejmuje pracę, tylko po to, aby pracować, a kolejna szuka ścieżki rozwoju, a temat wynagrodzenia zostawia na trochę później.
W spotkaniu uczestniczyli też sami uczniowie ostatnich klas Zespołu Szkół Podstawowych, którzy przysłuchiwali się dyskusji i korzystali z rad doradców zawodowych PUP w Bytowie.

- Bytowski urząd pracy od lat stara się wyjść naprzeciw potrzebom osób młodych poprzez organizację: Targów Edukacji i Pracy, wydarzeń dedykowanych młodzieży w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, lekcji w szkołach m.in. na temat kompetencji przyszłości czy konsultacji job-coachingowych i webinariów - podkreśla Natalia Burandt. - W 2022 r. realizował projekt pilotażowy pt. „Od kształcenia do zatrudnienia”, w którym uczestniczyło 20 uczniów z powiatu bytowskiego. W przyszłości planuje organizować kolejne wydarzenia i projekty mające na celu wsparcie pokolenia Z w odnajdywaniu swojego miejsca na rynku pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza