NATO włączy się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej

  NATO włączy się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej

  Maciej Deja AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  NATO włączy się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej

  ©Michał Dyjuk/polska press

  Podczas dwudniowego spotkania ministrów obrony państw NATO, które odbyło się w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli, Antoni Macierewicz rozmawiał z wojskowymi i politykami o katastrofie smoleńskiej. Od dowódcy sił NATO w Europie i szefa brytyjskiej obrony narodowej usłyszał zapewnienia o włączeniu się w wyjaśnianie tragedii. – Chodzi o przekazanie wszystkich informacji, jakie NATO i poszczególne państwa mają w tej materii – precyzował szef MON
  NATO włączy się w wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej

  ©Michał Dyjuk/polska press

  – Wydaje się, że najwyższy czas, aby NATO włączyło się do wyjaśnianie tej sprawy i wsparło komisję badania wypadków lotniczych. Uzyskałem taką zapowiedź zarówno ze strony gen. Scaparrottiego, jak i pana Michaela Fallona – powiedział Antoni Macierewicz. Według jego słów, dowódca sił Sojuszu w Europie zapewnił, że „odbiera to jako swój obowiązek”, a od obydwu usłyszał deklaracje „pełnego poparcia i współdziałania”. – Sprawę wraku będziemy poruszali wspólnie z ministrem Waszczykowskim.
  Szczegóły zostaną ustalone w najbliższym czasie – powiedział szef MON w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie zakończyło się dwudniowe spotkanie ministrów obrony narodowej państw Sojuszu. Poza informacjami zebranymi przez służby poszczególnych państw i samego NATO, Macierewicz liczy na wparcie w od strony technicznej w badaniach specjalistycznych, w których, jak przyznał, nie zawsze my dysponujemy wszystkimi możliwościami, np. jeżeli chodzi o laboratoria czy specjalistyczne instytucje.

  Szef MON odniósł się też do słów amerykańskiego sekretarza obrony, gen. Jamesa Mattisa, który zaapelował do państw Sojuszu o zwiększenie wydatków na obronność. Zdaniem ministra wypowiedź ta potwierdza sugestie i zobowiązania USA, nie była też skierowana do Polski. – Polska wypełnia wszystkie zobowiązania NATO. Nie widzę podstaw do niepokoju. USA będą tym bardziej wspierały te kraje, które będą realizowały swoje zobowiązania – powiedział w Macierewicz. Podczas kierowania przez niego resortem obrony wydatki na obronność przekroczyły 2 proc. PKB, czego wymagają od sojuszników Stany Zjednoczone.

  CZYTAJ TEŻ: Donald Trump chce, aby Rosja oddała Krym Ukrainie [VIDEO]

  Jak głosi komunikat MON, podczas sesji roboczych na brukselskim zjeździe ministrowie rozmawiali też na temat stałej obecności wojsk na wschodniej flance NATO i wzmacnianiu flanki południowej. Macierewicz wziął też udział w rozmowie o działaniu Kanadyjskiej Grupy Bojowej na Łotwie oraz zaangażowaniu na rzecz walki przeciwko Państwu Islamskiemu. W agendzie znalazły się też kwestie cyberbezpieczeństwa oraz współpraca NATO – UE.


  tvn24bis/x-news

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo