Prezydent: Bez walki nie byłoby dziś Polski

  Prezydent: Bez walki nie byłoby dziś Polski

  tvp.info

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Powstańczy patrol.

  Powstańczy patrol. ©Fot. wikipedia.pl

  Klęska powstania, strata tylu młodych i wartościowych ludzi była ceną za walkę. Ale gdybyśmy zaprzestali walki o niepodległość, to nie byłoby dziś Polski - powiedział Lech Kaczyński w wywiadzie dla TVP Info w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
  Powstańczy patrol.

  Powstańczy patrol. ©Fot. wikipedia.pl  Prezydent podkreślił, że gdyby powstania nie było, Armia Radziecka wkroczyłaby do Warszawy i nastąpiłaby wielka pacyfikacja. - Rosjanie świetnie wiedzieli przecież, że Warszawa jest głównym centrum oporu, że tu są najbardziej rozbudowane struktury podziemia.

  Decyzja o powstaniu była decyzją o walce o niepodległość w tym sensie, że łudzono się iż wyzwolenie Warszawy własnymi rękami nie pozwoli Rosjanom na opanowanie Polski. Plan ten się nie powiódł. Ale Rosjanie się zatrzymali i trzeba pamiętać, że byliby dużo dalej na Zachód gdyby nie Powstanie Warszawskie - mówił Lech Kaczyński.

  Prezydent stwierdził w żadnym razie nie należy podważać roli powstania i sprowadzać go tylko do kategorii porażki. - Nie można przyjmować czegoś takiego jak kultywowanie tradycji klęski. Dla mnie jest to przede wszystkim tradycja heroizmu - podsumował.

  Komentarze (6)

  Wszystkie komentarze (6) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo