Niewyjaśnione zbrodnie - specjalność pomorskiego Archiwum X

  Niewyjaśnione zbrodnie - specjalność pomorskiego Archiwum X

  Bogumiła Rzeczkowska

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Niewyjaśnione zbrodnie - specjalność pomorskiego Archiwum X

  ©Fot. stock

  Pojawiły się jeszcze większe szanse na wykrycie sprawców niewyjaśnionych zbrodni. Komendant pomorskiej policji rozszerzył zespół Archiwum X, który rozpracowuje umorzone sprawy, a zwłaszcza zabójstwa.
  Niewyjaśnione zbrodnie - specjalność pomorskiego Archiwum X

  ©Fot. stock

  - W styczniu 2005 roku Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w Wydziale Dochodzeniowo-Śledczym, powstał nieetatowy zespół, potocznie zwany Archiwum X.

  W jego skład weszło pięciu policjantów, zajmujących się najtrudniejszymi i najpoważniejszymi przestępstwami, popełnionymi przed wielu laty na terenie województwa pomorskiego, ale umorzonymi z powodu niewykrycia sprawców - informuje zespół prasowy pomorskiej policji.

  - W tym roku funkcjonariusze z Archiwum X wykryli trzy sprawy o zabójstwo i doprowadzili do przedstawienia zarzutów ich sprawcom. To tylko niektóre ze spektakularnych efektów trudnej pracy członków zespołu.

  Skuteczność policjantów z Archiwum X w rozwiązywaniu mrocznych tajemnic sprawiła, że inspektor Krzysztof Starańczak, szef pomorskiej policji, rozszerzył zespół, wzmocnił dodatkowym etatem i powołał przy wydziale dochodzeniowo-śledczym sekcję śledczo-rozpoznawczą, potocznie zwaną "Archiwum X", a policjanci nadal będą pracowali nad najtrudniejszymi przestępstwami.

  Grupa będzie analizować stare śledztwa i szukać powiązań między różnymi osobami.

  - Od początku działania wykryliśmy osiem spraw - mówi nadkom. Janusz Skosolas z Archiwum X. - Mimo upływu lat szanse na wykrycie sprawców są duże ze względu na postęp nauk zajmujących się badaniami genetycznymi, czy afis - policyjny system identyfikacji linii papilarnych.

  Jednak bardzo ważne jest, aby ślady z miejsca zdarzenia były dobrze zabezpieczone i właściwie przechowywane. W pracy na co dzień współpracujemy z Zakładem Medycyny Sądowej Akademii Medycznej w Gdańsku. Świetnie też spisują się świadkowie dawnych zdarzeń. Okazuje się, że bardzo dobrze pamiętają i śmielej, bez obaw, opowiadają niż przed laty. Można odnieść wrażenie, że nie czai się za nimi cień sprawcy. Trzeba pamiętać, że zabójstwo przedawnia się dopiero po trzydziestu latach.


  Horrory sprzed lat


  W naszym rejonie na wykrycie sprawców czeka kilkanaście zbrodni.
  (fot. Fot. archiwum)

  W lipcu 2005 roku Archiwum X miało swój pierwszy sukces. To wykrycie trzech zabójców Marianny P., słupskiej aptekarki, zamordowanej w 1989 roku, którą torturowano przed śmiercią. Wiosną zamknięto sprawę zabójstwa Barbary A. z Mikorowa i dzięki badaniom DNA ostatecznie wyjaśniono, że sprawcą jej mąż kobiety, który później popełnił samobójstwo.

  W ubiegłym tygodniu za kratki aresztu trafił 56-letni Piotr G. z okolic Człuchowa, podejrzany o zabójstwo znajomego w 1998 roku i ukrycie zwłok.

  Jednak w naszym rejonie na wykrycie sprawców czeka kilkanaście zbrodni. Sporo z lat osiemdziesiątych, jak okrutny mord rabunkowy Heleny P., właścicielki zakładu wyrobu trumien, która zginęła w swoim mieszkaniu przy ul. Mostnika w Słupsku w Wielki Czwartek 1987 roku.

  Zabójca udusił ją, zakładając skarpetę na szyję, a w węzeł wetknął laskę i obracając ją, zaciskał pętlę. Nieznany jest też oprawca kobiety ze słupskiego półświatka, której ciało znaleziono w pobliżu Baszty Czarownic. Ofiara została zgwałcona przed śmiercią, a później zabójca włożył jej w narządy rodne roztrzaskaną butelkę.

  W październiku 2001 roku okrutnie zamordowano Jadwigę i Władysława B., małżeństwo sklepikarzy ze Smołdzina, których oprawca obrabował i zmasakrował im twarze. Najgłośniejsza ostatnio niewykryta sprawa to zabójstwo Janusza P., słupskiego biznesmena z branży obuwniczej we wrześniu 2004 roku.

  W październiku ciało ofiary znalazł wędkarz w kanale portowym w Ustce. Pokrzywdzony miał na głowie worek foliowy, związany półtorametrowym sznurowadłem. Zwłoki zostały obładowane szesnastoma kilogramami ciężarów, by nie wypłynęły z wody. Przez pasek od spodni ofiary bandyci przewlekli spięty kłódką z kluczykami 7-metrowy łańcuch pastwiskowy, na który były nanizane obuchy dwóch 6-kilowych młotów do prac budowlanych i półtorakilogramowy klucz do kół samochodowych.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  GP24 poleca

  Wideo